Radio Białystok | Białoruś | Wyrok trzech dni aresztu i rewizja u dziennikarza Biełsatu

Wyrok trzech dni aresztu i rewizja u dziennikarza Biełsatu

14.10.2020, 19:11, akt. 19:12

Sąd w Witebsku skazał w środę dziennikarza telewizji Biełsat Zmiciera Kazakiewicza na trzy dni aresztu za rzekomy udział w demonstracji, po czym milicjanci i śledczy pojechali wraz z nim do jego domu przeprowadzić rewizję – poinformowała redakcja Biełsatu.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Zmiciera Kazakiewicza uznano za winnego udziału w nielegalnej akcji protestacyjnej 6 września. Dziennikarza zatrzymano w niedzielę podczas kolejnego protestu.

Po 72 godzinach zwolniono natomiast z aresztu dwoje innych dziennikarzy Biełsatu, Miłanę Charytonawą z Brześcia i Stanisława Łazaraua z Witebska. W przypadku Charytonawej nie spisano protokołu o popełnieniu wykroczenia, a tylko przeprowadzono "rozmowę wychowawczą” i wydano zaświadczenie z aresztu, że spędziła w nim trzy dni. W przypadku Łazaraua postępowanie zawieszono. Milicja przyznała, że jako dziennikarz nie był uczestnikiem protestu. Obydwoje zostali zatrzymani podczas wykonywania pracy.

W areszcie nadal znajdują się stażystka Biełsatu Alena Dounar i korespondent z Mohylewa Alaksandr Sidareuski. Dounar została w poniedziałek ponownie skazana za udział w marszu opozycji w Mińsku i łącznie ma spędzić w areszcie 30 dni oraz zapłacić równowartość 2 tysięcy złotych grzywny. Sidareuski został we wtorek skazany na 15 dni aresztu.

Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) podkreśla, że obecne represje wymierzone w wolne media na Białorusi mają bezprecedensową skalę i obejmują wszystkie niezależne redakcje mediów krajowych i regionalnych. 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiceszef MSZ: wybory prezydenckie na Białorusi muszą zostać powtórzone

14.10.2020, 15:27

Wybory prezydenckie na Białorusi, które zostały sfałszowane i nie doprowadziły do wyboru prezydenta tego kraju, muszą zostać powtórzone - powiedział w środę (14.10) wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak dodał, to jednoznaczne stanowisko nie tylko Polski, ale wszystkich państw UE.


Białoruskie opozycjonistki i społeczeństwo laureatami nagrody McCaina

14.10.2020, 13:17

Białoruskie społeczeństwo i opozycjonistki Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa, Weranika Capkała zostali laureatami nagrody wolności im. Johna McCaina przyznawanej przez International Republican Institute. O wyróżnieniu organizacja poinformowała na Twitterze.


Przywódcy Rady Europy potępiają przemoc na Białorusi

14.10.2020, 11:19

Przywódcy Rady Europy we wspólnym oświadczeniu potępili przemoc, której dopuszczają się władze na Białorusi wobec protestujących i zaapelowali o przestrzeganie praw dziennikarzy, wyrażając zaniepokojenie rozwojem wydarzeń po wyborach prezydenckich 9 sierpnia.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok