Radio Białystok | Białoruś | Kolejny górnik Biełaruśkalija przykuł się w proteście przeciw przemocy

Kolejny górnik Biełaruśkalija przykuł się w proteście przeciw przemocy

15.10.2020, 11:01, akt. 11:03

Kolejny górnik białoruskiego koncernu państwowego Biełaruśkalij przykuł się kajdankami na przodku, by zaprotestować „przeciwko przestępczym działaniom nielegalnego kierownictwa kraju” – poinformował w czwartek (15.10) komitet strajkowy Bielaruśkalija.

fotolia.com
fotolia.com

Komitet powiadomił, że górnik strzałowy Alaksandr Kurban przykuł się po nocnej zmianie kajdankami do metalowej konstrukcji w miejscu wchodzenia robotników na wyrobisko na głębokości 440 m i odmówił wyjechania na powierzchnię. Wyprowadzono go siłą około godz. 9:00.

To już trzeci podobny przypadek w Biełaruśkaliju w ostatnim czasie. Wcześniej kajdankami przykuli się Juryj Karzun i Aleh Kudziełka, ale także ich wywieziono po kilku godzinach.

Po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, w których ogłoszono zdecydowane zwycięstwo Alaksandra Łukaszenki, robotnicy niektórych firm, w tym Bielaruśkalija, ogłosili strajki lub inne formy protestu. 17 sierpnia poinformowano o stanięciu wszystkich szybówBiełaruśkalija, potem podano, że w przedsiębiorstwie trwa częściowy strajk. 20 sierpnia kierownictwo firmy poinformowało, że pracuje już ona z maksymalną mocą produkcyjną.

Koncern potasowy Biełaruśkalij z Salihorska jest przedsiębiorstwem w 100 proc. państwowym i jednym z największych w Białorusi.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wyrok trzech dni aresztu i rewizja u dziennikarza Biełsatu

14.10.2020, 19:11

Sąd w Witebsku skazał w środę dziennikarza telewizji Biełsat Zmiciera Kazakiewicza na trzy dni aresztu za rzekomy udział w demonstracji, po czym milicjanci i śledczy pojechali wraz z nim do jego domu przeprowadzić rewizję – poinformowała redakcja Biełsatu.


Wiceszef MSZ: wybory prezydenckie na Białorusi muszą zostać powtórzone

14.10.2020, 15:27

Wybory prezydenckie na Białorusi, które zostały sfałszowane i nie doprowadziły do wyboru prezydenta tego kraju, muszą zostać powtórzone - powiedział w środę (14.10) wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak dodał, to jednoznaczne stanowisko nie tylko Polski, ale wszystkich państw UE.


Swiatłana Cichanouska chce powtórzenia wyborów pod kontrolą międzynarodową

14.10.2020, 08:19

Na praskiej konferencji Forum 2000 liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedział we wtorek (13.10), że na Białorusi powinny odbyć się wybory prezydenckie pod kontrolą międzynarodową. "Nie może być w nich ograniczonej listy kandydatów" – podkreśliła.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok