Radio Białystok | Białoruś | Ukraina przyłączy się do europejskich sankcji przeciwko białoruskiemu reżimowi

Ukraina przyłączy się do europejskich sankcji przeciwko białoruskiemu reżimowi

3.10.2020, 11:39, akt. 11:45

Ukraina przyłączy się do europejskich sankcji przeciwko Białorusi - zapowiadają władze w Kijowie. Wczoraj 40 przedstawicieli białoruskiego reżimu zostało objętych sankcjami Unii Europejskiej. To odpowiedź na fałszerstwa wyborcze i brutalne represje na Białorusi.

ivan kmit - Fotolia.com
ivan kmit - Fotolia.com

O zamiarze przyłączenia się Ukrainy do sankcji wymierzonych w przedstawicieli białoruskiego reżimu poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Jak zaznaczył, tego wymaga konsekwencja w prowadzeniu polityki. Sankcje wynikają też z chęci pomocy narodowi Białorusi. Dyplomata w wywiadzie dla BBC Ukraina podkreślił jednocześnie, że jego kraj nie zamierza wprowadzać ekonomicznych sankcji i ograniczać stosunków gospodarczych z Białorusią. Ukraiński minister spraw zagranicznych podkreślił, że rozszerzenie wpływów Rosji na Białorusi zagraża ukraińskiemu bezpieczeństwu, a jednocześnie Ukraina nie jest objęta, jak to ujął "parasolem ochronnym" tak, jak kraje członkowskie NATO i Unii Europejskiej.

Podczas wczorajszego unijnego szczytu zdecydowano o personalnych sankcjach wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu, oprócz Aleksandra Łukaszenki, co w zamierzeniu ma pozostawić możliwość dialogu.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MSZ w Moskwie: sankcje wprowadzane przez Białoruś działają też w Rosji

2.10.2020, 18:59

Sankcje wizowe, które wprowadziła Białoruś w odpowiedzi na retorsje ze strony Unii Europejskiej, są automatycznie stosowane w Rosji na mocy zobowiązań sojuszniczych między Mińskiem i Moskwą - poinformowała w piątek (2.10) rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.


Rau: Polska i Litwa nie zamierzają wzywać naszych ambasadorów na konsultacje

2.10.2020, 18:07

Razem z ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem jesteśmy przekonani, że kanały komunikacji muszą zostać zachowane i na tym etapie nie zamierzamy wzywać naszych ambasadorów na konsultacje - poinformował w piątek (2.10) szef MSZ Zbigniew Rau w odpowiedzi na oczekiwania strony białoruskiej.


Białoruś zażądała od Polski i Litwy ograniczenia liczby ich dyplomatów

2.10.2020, 15:40

Białoruskie MSZ zażądało od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby dyplomatów pracujących na Białorusi - powiedział w piątek (2.10) rzecznik prasowy Anatol Hłaz, na którego powołuje się portal TUT.by.


MSZ Białorusi: my też wprowadzamy sankcje wizowe

2.10.2020, 11:30

Białoruś wprowadza od piątku sankcje wizowe w związku z sankcjami wizowymi Unii Europejskiej – poinformowało w piątek (2.10) białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych.


Premier: Rada Europejska przyjęła zaproponowany przez nas plan gospodarczy dla Białorusi

2.10.2020, 09:55

Rada Europejska przyjęła w czwartek po długiej debacie zaproponowany przez nas plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi - poinformował w piątek (2.10) premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem drugiego dnia nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli.


Kanada nałożyła sankcje na Łukaszenkę i 10 urzędników reżimu białoruskiego

29.09.2020, 19:43

Kanada, w koordynacji z Wielką Brytanią, nałożyła sankcje ekonomiczne na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę oraz 10 funkcjonariuszy państwowych, w tym szefa MSW i szefa mińskiej policji - poinformowało we wtorek (29.09) kanadyjskie MSZ.


Białoruś ogłasza sankcje wobec państw bałtyckich

29.09.2020, 17:32

MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. Rzecznik MSZ oznajmił też, że spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze Swiatłaną Cichanouską "nie ma żadnego praktycznego sensu”.


Szef MSZ Białorusi oskarża Zachód o próby wywołania "chaosu i anarchii"

27.09.2020, 12:22

Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oskarżył w sobotę (26.09) na forum ONZ państwa Zachodu o próby wywołania "chaosu i anarchii" na Białorusi. W kraju tym od sierpnia trwają masowe protesty przeciwko władzy Alaksandra Łukaszenki.


Litwa, Łotwa i Estonia rozszerzyły sankcje wobec urzędników reżimu na Białorusi

25.09.2020, 17:59

Litwa, Łotwa i Estonia nałożyły w piątek (25.09) sankcje na kolejnych 98 przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec pokojowych demonstrantów.


Szef MSZ Wielkiej Brytanii: przygotowujemy sankcje wobec winnych represji na Białorusi

24.09.2020, 17:21

Wielka Brytania przygotowuje sankcje wobec osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka na Białorusi - poinformował w czwartek (24.09) brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok