Radio Białystok | Białoruś | Szef MSZ Białorusi oskarża Zachód o próby wywołania "chaosu i anarchii"

Szef MSZ Białorusi oskarża Zachód o próby wywołania "chaosu i anarchii"

27.09.2020, 12:22, akt. 12:23

Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oskarżył w sobotę (26.09) na forum ONZ państwa Zachodu o próby wywołania "chaosu i anarchii" na Białorusi. W kraju tym od sierpnia trwają masowe protesty przeciwko władzy Alaksandra Łukaszenki.

michael715, Fotolia.com
michael715, Fotolia.com

Uładzimir Makiej reprezentował Białoruś na debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Uładzimir Makiej - podobnie jak przed rokiem - reprezentował Białoruś na debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Tegoroczna sesja z uwagi na epidemię koronawirusa odbywa się zdalnie.

W odtworzonym na sali plenarnej w Nowym Jorku nagraniu dyplomata ocenił, że niektóre państwa "wykorzystują platformę ONZ, w tym Radę Bezpieczeństwa, do promowania własnych wąskich politycznych interesów". "To dotyczy niektórych zachodnich państw, które skupiają swoją uwagę na sytuacji na Białorusi, która stała się skomplikowana przez okoliczności, które zostały nam narzucone" - dodał.

Uładzimir Makiej stwierdził, że w sierpniu na Białorusi "ludzie podjęli decyzję w wyborach prezydenckich". "Wybrali stabilne i dostatnie państwo, wybrali pokój i dobre relacje sąsiedzkie. Wybrali trwały rozwój" - mówił.

Szef MSZ ubolewał, że "zamiast szacunku dla tego wyboru widzimy próby destabilizacji sytuacji w kraju".

Zgodnie z oficjalnie podanymi rezultatami wybory na Białorusi wygrał Alaksandr Łukaszenka. Opozycja - a wraz z nią m.in. Polska, Litwa i Stany Zjednoczone - uważają, że wybory były sfałszowane. Wzywają przy tym władze w Mińsku do niestosowania przemocy wobec masowo protestujących Białorusinów.

Po nieskutecznych próbach narzucenia nam kolorowej rewolucji, doświadczamy teraz zewnętrznej ingerencji, która ma na celu osłabienie konstrukcji naszego państwa

- ocenił na forum ONZ Uładzimir Makiej.

Uznał, że przedstawiciele państw zachodnich "wygłaszają przepełnione cynizmem oświadczenia". Jego zdaniem w rzeczywistości "nie jest to niczym innym niż próbą wywołania chaosu i anarchii".

Uładzimir Makiej wezwał partnerów Białorusi, by "okazali mądrość, powściągliwość oraz bezstronność". Ostrzegł, że "mieszanie się w nasze wewnętrzne sprawy, sankcje i inne restrykcje na Białoruś będą miały przeciwny skutek i będą szkodliwe dla wszystkich". Dodał, że do debaty o przyszłości rozwoju kraju nie dojdzie "na barykadach", ale "przez cywilizowany dialog".

Na niedzielę w Mińsku planowany jest wielki protest przeciwko potajemnemu zaprzysiężeniu Alaksandra Łukaszenki na kolejną kadencję jako prezydenta Białorusi. Opozycja zamierza dokonać symbolicznego zaprzysiężenia na urząd prezydenta opozycyjnej kandydatki w wyborach Swiatłany Cichanouskiej. Będzie to kolejny protest przeciwko sfałszowaniu sierpniowych wyborów prezydenckich w tym kraju. Opozycja nie uznała Łukaszenki za prawowitego prezydenta.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mateusz Morawiecki: Jedynie Białorusini mają prawo zdecydować o sobie, swoim losie i swojej historii

27.09.2020, 09:00

Jedynie Białorusini mają prawo zdecydować o sobie, swoim losie i swojej historii - napisał premier Mateusz Morawiecki po koncercie solidarności Polaków z Białorusinami. Zapewnił, że każda inicjatywa pomocy dla białoruskich przyjaciół cieszy się jego poparciem.


Wciąż długie kolejki tirów przy wyjeździe na Białoruś w Bobrownikach i Kuźnicy

26.09.2020, 15:00

W wielokilometrowych kolejkach wciąż muszą czekać kierowcy ciężarówek przed przejściami granicznymi z Białorusią w Podlaskiem.


Michaił Gorbaczow wyraził poparcie dla protestów na Białorusi

25.09.2020, 08:24

Pierwszy i ostatni prezydent ZSRR, twórca pieriestrojki Michaił Gorbaczow oświadczył w czwartek (24.09), że uważnie obserwuje sytuację na Białorusi i popiera uczestników odbywających się tam protestów. "Białorusini - zuchy" - ocenił Michaił Gorbaczow w rozmowie z portalem Podjom.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok