Radio Białystok | Białoruś | Mateusz Morawiecki: Jedynie Białorusini mają prawo zdecydować o sobie, swoim losie i swojej historii

Mateusz Morawiecki: Jedynie Białorusini mają prawo zdecydować o sobie, swoim losie i swojej historii

27.09.2020, 09:00, akt. 09:06

Jedynie Białorusini mają prawo zdecydować o sobie, swoim losie i swojej historii - napisał premier Mateusz Morawiecki po koncercie solidarności Polaków z Białorusinami. Zapewnił, że każda inicjatywa pomocy dla białoruskich przyjaciół cieszy się jego poparciem.

Mateusz Morawiecki, fot. Sylwia Krassowska
Mateusz Morawiecki, fot. Sylwia Krassowska

Gwiazdy na PGE Narodowym

W sobotę wieczorem na scenie na PGE Narodowym wystąpili m.in. Enej, Igor Herbut, Organek, Grzegorz Markowski, IRA czy Krzysztof Cugowski, a także białoruskie gwiazdy jak bard Zmicier Wajciuszkiewicz.

"Nasz Stadion Narodowy łączy Polaków. Dziś Stadion Narodowy połączył Polskę z Białorusią" - napisał polski premier na Twitterze.

"Jedynie Wy, drodzy Białorusini, macie prawo, aby zdecydować o sobie, swoim losie i swojej historii" - stwierdził Mateusz Morawiecki opatrując wpis hasztagiem "Solidarni z Białorusią".

We wpisie na swoim portalu społecznościowym premier przyznał, że dawno nie był tak wzruszony, jak w czasie tego koncertu.

"Przypomniały mi się lata 80. kiedy my w Polsce również pragnęliśmy wolności i walczyliśmy o nią, mimo że prawie cały świat powtarzał: to niemożliwe, bo sowieci na to nie pozwolą!" - wspominał na Facebooku.

Dlatego znam siłę pragnienia wolności, ale i siłę bezinteresownej pomocy ludzi, którzy działają w dobrej wierze. Wiem, że Polacy to świetnie rozumieją i jesteśmy dla Białorusinów wyjątkowym wsparciem. I musimy nim być. Bo my Ich najlepiej rozumiemy

- ocenił polski premier.

"Każda inicjatywa, która zmierza do pomocy - materialnej lub moralnej - dla naszych białoruskich Przyjaciół cieszy się moim poparciem" - zapewnił szef rządu.

"Dziękuję za cudowny wieczór. Niech żyje wolna Białoruś, niech żyje Polska!" - napisał Mateusz Morawiecki dziękując wszystkim artystom, którzy wystąpili na PGE Narodowym organizatorom koncertu i Białorusinom.


Protesty na Białorusi

Warszawski koncert zorganizowano, aby wyrazić sprzeciw wobec łamania praw człowieka i zasad demokracji na Białorusi po ostatnich wyborach w tym kraju. Od wyborów prezydenckich, czyli od 9 sierpnia, w kraju dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu ich wyników. Opozycja nie uznała Łukaszenki za prawowitego prezydenta.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zaznaczył na Twitterze, że koncert, nad którym patronat objął premier Morawiecki, to ważny symbol wsparcia białoruskiego społeczeństwa w jego walce o wolność i demokrację.

"Suwerenna Białoruś to polska racja stanu. Będziemy konsekwentnie wspierać działania pomagające represjonowanym" - zapewnił Michał Dworczyk we wpisie.

Premier podczas samego koncertu w krótkim wystąpieniu powiedział, że nasi sąsiedzi mają prawo żyć w swoim suwerennym państwie. "My jesteśmy po to, żeby być razem z nimi w tej wyboistej drodze do wolności" - podkreślił.

40 lat temu narodziła się w Polsce "Solidarność", wtedy Polacy mieli odwagę powiedzieć "nie" tym, którzy łamali prawa człowieka, prawa obywatelskie, deptali wolność. Dzisiaj naród białoruski walczy o swoją wolność chcemy być razem z Białorusinami w ich drodze

- dodał premier.

"Niech żyje suwerenna i wolna Białoruś, niech żyje Polska" - zakończył swoje wystąpienie.


Podczas koncertu głos zabrał członek białoruskiej opozycyjnej Rady Koordynacyjnej

Podczas koncertu głos zabrał też członek białoruskiej opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Paweł Łatuszka, który zwrócił się do publiczności po białorusku i po polsku.

Chciałem bardzo serdecznie podziękować rządowi polskiemu, społeczeństwu polskiemu za wsparcie, za solidarność z narodem białoruskim w tych trudnych dla nas czasach

- powiedział Paweł Łatuszka. Jego zdaniem, "to jest naprawdę bardzo ważne, że Polacy pamiętają ze swojej historii, jak ważnym symbolem walki o niepodległość, o swobodę była solidarność".

Na scenie Chłopcy z Placu Broni zaśpiewali "Kocham wolność" po polsku i białorusku, Grzegorz Markowski i Darek Kozakiewicz z zespołu Perfect piosenkę "Chcemy być sobą", Krzysztof Cugowski "Pieśń Niepokorną", Luxtorpeda "Hymn", a Sebastian Riedel "Sen o Victorii".

Na scenie pojawili się także artyści z Białorusi. Białoruski muzyk i bard oraz kompozytor muzyki filmowej Zmicier Wajciuszkiewicz wykonał "Mury" po białorusku. Zebrani usłyszeli także zespoły Petlia Pristrastija, Nizkiz i Volski.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cyberpartyzanci włamali się na stronę białoruskiej telewizji państwowej

27.09.2020, 08:39

Grupa hakerów popierających białoruski protest, która określa się jako "cyberpartyzanci", włamała się w sobotę (26.09) na stronę telewizji państwowej. Podczas transmisji w internecie pojawiły się kadry z brutalnego rozpędzania protestów.


Centrum Wiasna: ponad 120 osób zatrzymanych w Mińsku

27.09.2020, 08:05

Nazwiska 124 osób zatrzymanych w sobotę podczas (26.09) protestu kobiet w Mińsku udało się ustalić aktywistom Centrum Praw Człowieka Wiasna. Wypuszczono tylko trzy z sześciu zatrzymanych podczas marszu dziennikarek.


Sytuacja w Białorusi w opinii Alesia Bialackiego 27.09.2020

27.09.2020, 00:08

Sytuacja w Republice Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich – rozmowa Alesiem Bialackim z Centrum „Wiosna”


Co najmniej cztery dziennikarki zatrzymane podczas protestu kobiet w Mińsku

26.09.2020, 16:55

O zatrzymaniu co najmniej czterech dziennikarek białoruskich mediów niezależnych podczas sobotniego ( protestu kobiet w Mińsku poinformowały ich redakcje. Są to reporterki telewizji Biełsat, Naszej Niwy, portalu TUT.by i Euroradia.


Wciąż długie kolejki tirów przy wyjeździe na Białoruś w Bobrownikach i Kuźnicy

26.09.2020, 15:00

W wielokilometrowych kolejkach wciąż muszą czekać kierowcy ciężarówek przed przejściami granicznymi z Białorusią w Podlaskiem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok