Radio Białystok | Białoruś | Kanada nałożyła sankcje na Łukaszenkę i 10 urzędników reżimu białoruskiego

Kanada nałożyła sankcje na Łukaszenkę i 10 urzędników reżimu białoruskiego

29.09.2020, 19:43, akt. 19:47

Kanada, w koordynacji z Wielką Brytanią, nałożyła sankcje ekonomiczne na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę oraz 10 funkcjonariuszy państwowych, w tym szefa MSW i szefa mińskiej policji - poinformowało we wtorek (29.09) kanadyjskie MSZ.

Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Marsz Solidarności z Białorusią w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

- Ogłoszone dziś sankcje są częścią szerszych wysiłków dyplomatycznych ze strony Kanady, by znaleźć drogę do pozytywnej zmiany w obecnej sytuacji na Białorusi - czytamy w komunikacie MSZ Kanady. 

Jak dodał cytowany w komunikacie szef resortu Francois-Philippe Champagne, Kanada działa wspólnie z Wielką Brytanią, "by sprawić, żeby sankcje te miały silniejszy efekt oraz żeby zademonstrować jedność w naszym potępieniu dla obecnej sytuacji".

Na liście osób objętych sankcjami oprócz Łukaszenki znajdują się: Chazałbiek Atabiekau (dowódca specjalnej brygady Wojsk Wewnętrznych w dzielnicy Uruczcza Mińska), Dzmitryj Bałaba (szef oddziałów specjalnych OMON), Alaksandr Barsukou (szef policji w Mińsku), Alena Dmuchajła (sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej), Wadzim Ipatau (wiceprzewodniczący CKW), Juryj Karajeu (szef białoruskiego MSW), Iwan Kubrakou (szef mińskiego oddziału MSW), Wiktar Łukaszenka (członek Rady Bezpieczeństwa Białorusi, syn prezydenta), Juryj Nazarenka (wiceminister spraw wewnętrznych) oraz Lidzija Jarmoszyna (przewodnicząca CKW).

Sankcje są wyrazem poparcia dla narodu białoruskiego - podkreśliło kanadyjski MSZ.

Od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku, rząd białoruski prowadzi systematyczną kampanię represji i sponsorowanej przez państwo przemocy wobec protestów publicznych i działań grup opozycyjnych. Kanada jest głęboko zaniepokojona nieustającymi, dobrze udokumentowanymi doniesieniami o pogwałceniach praw człowieka, w tym wolności prasy, wolności wypowiedzi i pokojowych zgromadzeń oraz wolnych i sprawiedliwych wyborów demokratycznych - napisano.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś ogłasza sankcje wobec państw bałtyckich

29.09.2020, 17:32

MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. Rzecznik MSZ oznajmił też, że spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze Swiatłaną Cichanouską "nie ma żadnego praktycznego sensu”.


Putin: presja wywierana z zewnątrz na Białoruś jest bezprecedensowa

29.09.2020, 12:07

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek (29.09), że na Białoruś wywierana jest od czasu sierpniowych wyborów prezydenckich "bezprecedensowa presja z zewnątrz". Zapewnił w tym kontekście, że relacje rosyjsko-białoruskie są oparte na mocnych podstawach.


Macron obiecał pomóc w rozmowach z władzami Białorusi

29.09.2020, 09:24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że podczas spotkania z nią we wtorek (29.09) w Wilnie prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał pomóc w rozmowach z władzami Białorusi i w kwestii uwolnienia więźniów politycznych.


Rau: w polskim interesie jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi

28.09.2020, 09:29

W polskim interesie jest wspieranie rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi - powiedział w poniedziałek (28.09) szef MSZ Zbigniew Rau. Jak ocenił, kwestie demokratyzacji tego kraju należy całkowicie pozostawić Białorusinom.


Szef MSZ Białorusi oskarża Zachód o próby wywołania "chaosu i anarchii"

27.09.2020, 12:22

Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oskarżył w sobotę (26.09) na forum ONZ państwa Zachodu o próby wywołania "chaosu i anarchii" na Białorusi. W kraju tym od sierpnia trwają masowe protesty przeciwko władzy Alaksandra Łukaszenki.


Mateusz Morawiecki: Jedynie Białorusini mają prawo zdecydować o sobie, swoim losie i swojej historii

27.09.2020, 09:00

Jedynie Białorusini mają prawo zdecydować o sobie, swoim losie i swojej historii - napisał premier Mateusz Morawiecki po koncercie solidarności Polaków z Białorusinami. Zapewnił, że każda inicjatywa pomocy dla białoruskich przyjaciół cieszy się jego poparciem.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok