Radio Białystok | Białoruś | MSZ w Moskwie: sankcje wprowadzane przez Białoruś działają też w Rosji

MSZ w Moskwie: sankcje wprowadzane przez Białoruś działają też w Rosji

2.10.2020, 18:59, akt. 19:08

Sankcje wizowe, które wprowadziła Białoruś w odpowiedzi na retorsje ze strony Unii Europejskiej, są automatycznie stosowane w Rosji na mocy zobowiązań sojuszniczych między Mińskiem i Moskwą - poinformowała w piątek (2.10) rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

irra_irra, Fotolia.com
irra_irra, Fotolia.com

Zgodnie z zobowiązaniami sojuszniczymi białoruska lista osób objętych sankcjami, która weszła w życie od dnia dzisiejszego, zaczyna być automatycznie stosowana w Federacji Rosyjskiej 

- powiedziała rzeczniczka.

Nałożenie przez UE sankcji na Białoruś rosyjskie MSZ uważa za "jawną i niedopuszczalną presję na władze białoruskie". Władze te zdaniem resortu spraw zagranicznych Rosji "podejmują wysiłki na rzecz unormowania sytuacji w kraju".

Wcześniej MSZ w Mińsku poinformowało, że w związku z sankcjami nałożonymi przez UE na przedstawicieli Białorusi wprowadza w życie "odwetową listę sankcyjną". Nazwisk osób objętych sankcjami nie podano do wiadomości publicznej.

Na unijnej "czarnej liście" nie ma prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki, jednak, jak zapewnił w czwartek szef Rady Europejskiej Charles Michel, UE będzie przyglądać się sytuacji na Białorusi i dalszemu rozwojowi wydarzeń w tym kraju. Rada Europejska potępiła przemoc władz białoruskich wobec pokojowych demonstrantów, a także zastraszanie, arbitralne aresztowania i zatrzymania po sierpniowych wyborach prezydenckich, których wyników UE nie uznaje. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rau: Polska i Litwa nie zamierzają wzywać naszych ambasadorów na konsultacje

2.10.2020, 18:07

Razem z ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem jesteśmy przekonani, że kanały komunikacji muszą zostać zachowane i na tym etapie nie zamierzamy wzywać naszych ambasadorów na konsultacje - poinformował w piątek (2.10) szef MSZ Zbigniew Rau w odpowiedzi na oczekiwania strony białoruskiej.


Białoruś anuluje ważność akredytacji dziennikarzy zagranicznych

2.10.2020, 17:28

Akredytacje dziennikarzy zagranicznych pracujących na Białorusi zostają anulowane z dniem 2 października br. - podało w piątek (2.10) MSZ w Mińsku. Oznacza to, że zagraniczni korespondenci nie mogą wykonywać pracy.


Białoruś zażądała od Polski i Litwy ograniczenia liczby ich dyplomatów

2.10.2020, 15:40

Białoruskie MSZ zażądało od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby dyplomatów pracujących na Białorusi - powiedział w piątek (2.10) rzecznik prasowy Anatol Hłaz, na którego powołuje się portal TUT.by.


Putin: problemy powyborcze na Białorusi wkrótce będą uregulowane

2.10.2020, 15:02

Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, rozmawiali w piątek (2.10) telefonicznie - podały służby prasowe Kremla. Putin wyraził przekonanie, że problemy, które powstały na Białorusi po wyborach prezydenckich, zostaną wkrótce uregulowane.


MSZ Białorusi: my też wprowadzamy sankcje wizowe

2.10.2020, 11:30

Białoruś wprowadza od piątku sankcje wizowe w związku z sankcjami wizowymi Unii Europejskiej – poinformowało w piątek (2.10) białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych.


Kanada nałożyła sankcje na Łukaszenkę i 10 urzędników reżimu białoruskiego

29.09.2020, 19:43

Kanada, w koordynacji z Wielką Brytanią, nałożyła sankcje ekonomiczne na prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę oraz 10 funkcjonariuszy państwowych, w tym szefa MSW i szefa mińskiej policji - poinformowało we wtorek (29.09) kanadyjskie MSZ.


Białoruś ogłasza sankcje wobec państw bałtyckich

29.09.2020, 17:32

MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. Rzecznik MSZ oznajmił też, że spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze Swiatłaną Cichanouską "nie ma żadnego praktycznego sensu”.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok