Radio Białystok | Białoruś | Rau: Polska i Litwa nie zamierzają wzywać naszych ambasadorów na konsultacje

Rau: Polska i Litwa nie zamierzają wzywać naszych ambasadorów na konsultacje

2.10.2020, 18:07, akt. 18:18

Razem z ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevicziusem jesteśmy przekonani, że kanały komunikacji muszą zostać zachowane i na tym etapie nie zamierzamy wzywać naszych ambasadorów na konsultacje - poinformował w piątek (2.10) szef MSZ Zbigniew Rau w odpowiedzi na oczekiwania strony białoruskiej.

twixx, Fotolia.com
twixx, Fotolia.com

Białoruskie MSZ zażądało od ambasad Polski i Litwy ograniczenia ich liczby dyplomatów na Białorusi. Ambasadorowie Mińska w tych krajach zostali wezwani do kraju na konsultacje. 

Z uwagi na jednoznacznie destrukcyjną działalność Polski i Litwy zaproponowano, aby do 9 października 2020 roku zrównały one skład swoich misji dyplomatycznych na Białorusi z białoruskimi misjami zagranicznymi w poszczególnych krajach

 - powiedział rzecznik prasowy MSZ Anatol Hłaz.

Jak wyjaśnił rzecznik białoruskiego MSZ, w ambasadzie RP powinno zostać 18 dyplomatów zamiast 50, a w ambasadzie Litwy - 14 zamiast 25. Według źródeł dyplomatycznych w polskich placówkach, na Białorusi są 53 etaty dyplomatyczne.

Rzecznik białoruskiego MSZ zapowiedział, że ambasadorowie Białorusi w Warszawie i Wilnie zostaną wezwani do Mińska na 5 października na konsultacje. Dodał, że MSZ zaprasza ambasadorów Polski i Litwy w Mińsku, by poszli za ich przykładem. 

Litwa: nie zamierzamy zmniejszać liczby dyplomatów na Białorusi

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius oznajmił w piątek (2.10), że Wilno nie rozważa odwołania ambasadora i innych dyplomatów z Białorusi w odpowiedzi na działania dyplomatyczne Mińska.

Naprawdę nie zamierzamy odwoływać (ambasadora) na konsultacje i na pewno nie podejmiemy żadnych decyzji w sprawie redukcji personelu

 - powiedział Linkeviczius na konferencji prasowej.

Poinformował, że Litwa swe działania "koordynuje z Polską".

"Reakcja (strony polskiej) będzie bardzo podobna" - wskazał minister, podkreślając, że nie uda się "wprowadzić rozłamu w naszych szeregach".

Zaznaczył, że ograniczania przed stronę białoruską kontaktów wskazuje przede wszystkim na słabość tego państwa, a nie na jego siłę.

Zdaniem litewskiego ministra działania Białorusi teoretycznie grożą zerwaniem stosunków między państwami, ale, jak zaznaczył Linkeviczius, "byłyby to działania skrajne ze szkodą dla każdej ze stron".

Naszym celem jest doprowadzenie do dialogu. Jeżeli nie udaje się nawiązać dialogu z Białorusią, to powinniśmy dążyć do dialogu z tymi, którzy mogą mieć wpływ na Białoruś

 – powiedział Linkeviczius, wskazując przede wszystkim na Rosję.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś zażądała od Polski i Litwy ograniczenia liczby ich dyplomatów

2.10.2020, 15:40

Białoruskie MSZ zażądało od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby dyplomatów pracujących na Białorusi - powiedział w piątek (2.10) rzecznik prasowy Anatol Hłaz, na którego powołuje się portal TUT.by.


Premier: Rada Europejska przyjęła zaproponowany przez nas plan gospodarczy dla Białorusi

2.10.2020, 09:55

Rada Europejska przyjęła w czwartek po długiej debacie zaproponowany przez nas plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi - poinformował w piątek (2.10) premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem drugiego dnia nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli.


Merkel zapowiada spotkanie z Cichanouską

30.09.2020, 12:14

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w środę (30.09), że spotka się z liderką białoruskiej opozycji Swiatlaną Cichanouską.


Białoruś ogłasza sankcje wobec państw bałtyckich

29.09.2020, 17:32

MSZ Białorusi ogłosiło, że Mińsk wprowadza sankcje wobec państw bałtyckich w odpowiedzi na restrykcje z ich strony. Rzecznik MSZ oznajmił też, że spotkanie prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze Swiatłaną Cichanouską "nie ma żadnego praktycznego sensu”.


Rau: w polskim interesie jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi

28.09.2020, 09:29

W polskim interesie jest wspieranie rodzącego się społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi - powiedział w poniedziałek (28.09) szef MSZ Zbigniew Rau. Jak ocenił, kwestie demokratyzacji tego kraju należy całkowicie pozostawić Białorusinom.


Szef MSZ Białorusi oskarża Zachód o próby wywołania "chaosu i anarchii"

27.09.2020, 12:22

Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oskarżył w sobotę (26.09) na forum ONZ państwa Zachodu o próby wywołania "chaosu i anarchii" na Białorusi. W kraju tym od sierpnia trwają masowe protesty przeciwko władzy Alaksandra Łukaszenki.


Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau: Polska będzie nadal wspierać białoruskie społeczeństwo

19.09.2020, 11:30

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau występując w piątek (18.09) w debacie Rady Praw Człowieka ONZ ws. praw człowieka na Białorusi zapewnił, że Polska będzie nadal wspierać białoruskie społeczeństwo w jego dążeniu do pełnego korzystania z podstawowych wolności i jego determinacji do życia w demokratycznym kraju.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok