Radio Białystok | Białoruś | Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau: Polska będzie nadal wspierać białoruskie społeczeństwo

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau: Polska będzie nadal wspierać białoruskie społeczeństwo

19.09.2020, 11:30, akt. 11:33

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau występując w piątek (18.09) w debacie Rady Praw Człowieka ONZ ws. praw człowieka na Białorusi zapewnił, że Polska będzie nadal wspierać białoruskie społeczeństwo w jego dążeniu do pełnego korzystania z podstawowych wolności i jego determinacji do życia w demokratycznym kraju.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Wojciech Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Wojciech Szubzda

Specjalna debata obradującej w Genewie 45. sesji Rady Praw Człowieka poświęcona sytuacji praw człowieka na Białorusi została zwołana na formalny wniosek państw członkowskich Unii Europejskiej, o co usilnie zabiegała Polska.

Minister Zbigniew Rau wyraził zaniepokojenie alarmującą bezprecedensową skalą represji wobec przeciwników politycznych i społeczeństwa obywatelskiego, prowadzonych w trakcie kampanii wyborczej i po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.

Jesteśmy przerażeni powtarzającymi się masowymi zatrzymaniami uczestników pokojowych protestów, wymuszonymi zaginięciami, jak również doniesieniami o torturach i nieludzkim traktowaniu, w tym w szczególności przemocy wobec kobiet i dzieci

– oznajmił Zbigniew Rau.

Szef polskiej dyplomacji wezwał władze białoruskie do poszanowania podstawowych wolności, uwolnienia osób bezprawnie zatrzymanych, jak również do pociągnięcia do odpowiedzialności osób winnych łamania praw człowieka.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef białoruskiego MSZ: Mińsk gotów na radykalne kroki w odpowiedzi na sankcje

19.09.2020, 07:59

Mińsk odpowie na sankcje UE w adekwatny sposób, jest gotów na radykalne kroki – zapowiedział w piątek (18.09) szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej. Jednym z tych kroków może być weryfikacja poziomu reprezentacji dyplomatycznej innych państw.


Morawiecki: Wolna, demokratyczna Białoruś to niezbędny element dobrobytu i bezpieczeństwa całej Europy

18.09.2020, 19:25

Wolna, demokratyczna Białoruś to niezbędny element dobrobytu i bezpieczeństwa całej Europy - napisał w piątek (18.09) premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że wkrótce przedstawi wspólny - Polski i Litwy, ale też konsultowany z państwami Grupy Wyszehradzkiej - plan działań dla Białorusi.


Łukaszenka: zamykamy granice z Litwą i Polską, wzmacniamy granicę z Ukrainą

17.09.2020, 21:01

Zgodnie z informacją uzyskaną ze Straży Granicznej w chwili obecnej granica polsko-białoruska działa normalnie, bez zmian - poinformowało w czwartek wieczorem (17.09) biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok