Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka: zamykamy granice z Litwą i Polską, wzmacniamy granicę z Ukrainą

Łukaszenka: zamykamy granice z Litwą i Polską, wzmacniamy granicę z Ukrainą

17.09.2020, 21:01, akt. 21:07

Zgodnie z informacją uzyskaną ze Straży Granicznej w chwili obecnej granica polsko-białoruska działa normalnie, bez zmian - poinformowało w czwartek wieczorem (17.09) biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda

W czwartek wieczorem prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka stwierdził, że Białoruś "jest zmuszona" zamknąć granice z Polską i z Litwą. 


Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim – z Litwą i Polską. Nie wiemy, z czym oni jeszcze wyskoczą. Zostało zaledwie kilka chwytów, by rozpocząć gorącą wojnę – oświadczył lider Białorusi, występując podczas Forum Kobiet w Mińsku..


MSZ poinformowało, że obecnie granica polsko-białoruska nie jest zamknięta.

"Zgodnie z informacją uzyskaną ze Straży Granicznej w chwili obecnej granica polsko-białoruska działa normalnie, bez zmian" - poinformował resort spraw zagranicznych w odpowiedzi na pytanie PAP.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. Liderka opozycji Swiatłana Cichanouska miała, według Centralnej Komisji Wyborczej, zdobyć zaledwie 10,1 proc. głosów. Obywatele sprzeciwiający się reżimowi Łukaszenki są represjonowani.

W środę Łukaszenka stwierdził, że w ostatnich latach za działaniami przeciwko Białorusi stały USA oraz ich "satelici" w Europie, a ich celem była "kolorowa rewolucja". Do krajów tych zaliczył Polskę, Czechy, Litwę i Ukrainę - w planie destabilizacji Białorusi Polska miała odgrywać rolę "inkubatora mediów", a następnie – platformy dla alternatywnych władz na wygnaniu.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PE przyjął rezolucję, w której odrzucił wyniki białoruskich wyborów

17.09.2020, 13:47

Parlament Europejski przyjął w czwartek (17.09) zdecydowaną większością głosów rezolucję, w której odrzucił wyniki sierpniowych wyborów prezydenckich na Białorusi, zapowiadając, że nie uzna Alaksandra Łukaszenki za prezydenta tego kraju po upływie jego obecnej kadencji.


Premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację ws. sytuacji na Białorusi

17.09.2020, 13:32

Popieramy niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Republiki Białorusi – czytamy w deklaracji, którą w czwartek (17.09) w Wilnie podpisali premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis.


Cios w plecy - o polityce Rosji wczoraj i dziś

17.09.2020, 12:38

Z racji 81. rocznicy w programie o agresji sowieckiej na Polskę. Przypomnimy konsekwencje tego wydarzenia, a także współczesne implikacje. Czy nadal musimy być przygotowani na cios w plecy?


Fotoreporterzy z Białorusi skazani na 11 dni aresztu

16.09.2020, 18:44

Dwaj fotoreporterzy, którzy zostali zatrzymani w kawiarni po niedzielnym marszu protestu w Mińsku i od tamtej pory byli przetrzymywani w areszcie, zostali skazani w środę (16.09) na 11 dni aresztu za „udział w nielegalnej akcji masowej”.


Maryja Kalesnikawa oskarżona o wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa państwa

16.09.2020, 18:03

Białoruska opozycjonistka Maryja Kalesnikawa została oskarżona o wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa państwa - poinformował w środę (16.09) białoruski Komitet Śledczy. Dodano, że Kalesnikawa pozostaje w areszcie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok