Radio Białystok | Białoruś | Łukaszenka: Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami

Łukaszenka: Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami

24.11.2020, 18:01, akt. 18:11

Białorusi zależy na bezkonfliktowej współpracy z innymi krajami – oświadczył we wtorek (24.11) Alaksandr Łukaszenka na uroczystości składania listów uwierzytelniających przez ambasadorów państw obcych. Odrzucił przy tym zewnętrzną presję polityczną i gospodarczą.

twixx, Fotolia.com
twixx, Fotolia.com

Łukaszenka: Białoruś odrzuca jakąkolwiek presję

Ze względu na niełatwą historię i położenie geopolityczne naszemu krajowi bardzo zależy na bezkonfliktowej i efektywnej współpracy z innymi krajami, w tym zachodnimi 

– oświadczył Łukaszenka.

Podkreślił przy tym, że Białoruś odrzuca jakąkolwiek presję polityczną i ekonomiczną. 

Jakakolwiek presja na nas, a tym bardziej wprowadzenie jakichkolwiek sankcji. Powiem szczerze i otwarcie: nastąpi analogiczna odpowiedź i będzie one boleśniejsza przede wszystkim dla wspólnoty europejskiej, dlatego nie powinniśmy iść tą drogą 

– oznajmił.

Dodał, że wszyscy muszą obecnie walczyć z pandemią, a jak pokazuje praktyka, znacznie produktywniej robić to wspólnie. 

A nie tak, jak to robią państwa zachodnie 

– powiedział.

Niedawno zadeklarowali, że wyasygnują dla Białorusi aż 24 mln euro w tych trudnych warunkach, ale powiedzieli, że te pieniądze pójdą nie na walkę z pandemią, tylko na rozwijanie "społeczeństwa obywatelskiego". Czytaj: wsparcie akcji protestacyjnych, które trwają na Białorusi, i tak zwanej białoruskiej opozycji 

– oświadczył Łukaszenka.

Według niego te pieniądze otrzymują "różnego rodzaju rady koordynacyjne, tworzone poza granicami naszego kraju jako alternatywa dla obecnego kierownictwa kraju" i "uciekinierzy, którzy trafili do Polski i krajów bałtyckich, a przede wszystkim na Litwę".

Oznajmił, że Białorusini udowodnili, iż są zdolni do obrony suwerenności, tradycyjnych wartości oraz integralności terytorialnej swojego kraju. 

Wielokrotnie podkreślałem i jeszcze raz powtórzę, że tylko nasz naród ma prawo decydować, jak będzie się w przyszłości rozwijać państwo białoruskie 

– podkreślił.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Aleksijewicz: nie można wrócić do przeszłości

21.11.2020, 14:57

Na Białorusi nie jest możliwy powrót do przeszłości, bo żadnego zrywu do przodu nie da się cofnąć do końca – oceniła białoruska laureatka literackiej Nagrody Nobla Swiatłana Aleksijewicz w wywiadzie dla Radia Swaboda.


Władze Mińska zapowiadają zaprowadzenie porządku w mieście

19.11.2020, 08:38

W stolicy Białorusi, Mińsku, zidentyfikowano obszary „podlegające wpływowi destrukcyjnie nastawionych obywateli” i zostanie tam zaprowadzony porządek – oznajmił w środę (18.11) wiceszef rady miejskiej Arciom Curan na swoim kanale w komunikatorze Telegram.


Łukaszenka: parlament i rząd mogą przejąć 80 proc. kompetencji prezydenta

16.11.2020, 18:41

Na Białorusi parlament, rząd i inne organy mogą przejąć 70-80 procent pełnomocnictw prezydenta - oświadczył w poniedziałek (16.11) Alaksandr Łukaszenka. Przekonywał, że do takiego przekazania kompetencji nie będzie konieczne "burzenie konstytucji" państwa.


Łukaszenka: nie pozwolę zrobić z Białorusi prowincji Polski albo Litwy

11.11.2020, 10:23

Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek (10.11), że nie pozwolić zrobić z Białorusi prowincji Polski czy Litwy. Jego słowa cytuje agencja BielTA.


Łukaszenka żąda utworzenia związków zawodowych w prywatnych firmach

10.11.2020, 12:39

Alaksandr Łukaszenka zażądał we wtorek (10.11) utworzenia oficjalnych związków zawodowych we wszystkich przedsiębiorstwach prywatnych na Białorusi, grożąc, że w przeciwnym wypadku zostaną zlikwidowane.


Łukaszenka o relacjach z Litwą i Polską

7.11.2020, 13:49

"Chcę jeszcze raz zaapelować z tego miejsca, tj. z Białoruskiej Elektrowni Atomowej: zacznijmy żyć w przyjaźni, zacznijmy współpracować" - zwrócił się do władz Polski i Litwy Alaksandr Łukaszenka podczas sobotniej (7.11) ceremonii otwarcia elektrowni atomowej w Ostrowcu.


Białoruś: nowe sankcje UE nie pozostaną bez odpowiedzi

6.11.2020, 19:15

Wprowadzenie nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi nie pozostanie bez odpowiedzi – powiedział w piątek (6.11) agencji Interfax-Zapad rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Anatol Hłaz.


Łukaszenka nie zezwala Białorusinom na powrót do kraju

6.11.2020, 07:59

Alaksandr Łukaszenka nakazał w czwartek (5.11) straży granicznej nie wpuszczać do kraju obywateli, którzy wyjechali za granicę i chcą wrócić - za wyjątkiem Białorusinów wracających z Rosji. Jako powód podał zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok