Radio Białystok | Białoruś | KGB: zakończono wstępne śledztwo ws. Babaryki

KGB: zakończono wstępne śledztwo ws. Babaryki

24.11.2020, 15:14, akt. 15:19

Wydział śledczy białoruskiego KGB zakończył wstępne śledztwo w sprawie niedoszłego kandydata na prezydenta Białorusi Wiktara Babaryki, który został oskarżony m.in. o łapówkarstwo i pranie pieniędzy – poinformowano we wtorek (24.11) na stronie białoruskiego KGB.

Fotolia.com
Fotolia.com

W komunikacie poinformowano, że wydział śledczy KGB zakończył wstępne śledztwo w sprawie karnej dotyczącej kierownictwa Bielhazprambanku.

"Organizator przestępczej działalności, były prezes zarządu Biełhazprambanku Wiktar Babaryka" został oskarżony z artykułów o "otrzymaniu przez zorganizowaną grupę łapówek w szczególnie dużej wysokości" oraz pranie pieniędzy.

Czterech wiceprezesów - Siarhiej Szaban, Alaksandr Iljasiuk, Kirił Badzieja i Dzmitryj Kużmicz  oraz byli wiceprezesi Alaksiej Zadojka i Siarhiej Dabralot zostali oskarżeni o łapówkarstwo.

Założyciel firmy Aktiwlizing Wiktar Kabiak został oskarżony o wręczenie łapówki w szczególnie dużej wysokości.

Wszyscy w pełni przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw, z wyjątkiem Babaryki 

– podało KGB.

Wiktar Babaryka ubiegał się o status kandydata w wyborach i zebrał rekordową liczbę ponad 400 tys. podpisów poparcia. W czerwcu został zatrzymany i aresztowany w związku z zarzutami przestępstw finansowych. Centralna Komisja Wyborcza nie zarejestrowała go jako kandydata w wyborach, a jego sztab poparł Swiatłanę Cichanouską.

Pod koniec października jego adwokat poinformował o przedłużeniu mu aresztu do 18 grudnia. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wyroki kolonii karnej za konfrontację ze służbami bezpieczeństwa na Białorusi

19.11.2020, 08:44

Na cztery lata kolonii karnej skazał w środę (18.11) sąd na Białorusi młodego człowieka, który rozpylił gaz pieprzowy w kierunku dwóch milicjantów. Wyrok trzech lat kolonii karnej zapadł zaś wobec mężczyzny, którego uznano na winnego napaści na funkcjonariusza sił OMON


Łukaszenka spotkał się w areszcie z ludźmi opozycji

10.10.2020, 19:27

Alaksandr Łukaszenka spotkał się w sobotę (10.10) w areszcie KGB z aresztowanymi członkami Rady Koordynacyjnej i zjednoczonego sztabu - podała w sobotę (10.10) państwowa białoruska agencja BiełTA. Spotkał się tam m.in. z Wiktarem Babaryką i jego synem Eduardem.


Przedstawiciele opozycji: po zatrzymaniu Kalesnikawej grożono przemocą

10.09.2020, 09:28

Po zatrzymaniu Maryi Kalesnikawej grożono przemocą fizyczną – poinformował sztab Wiktara Babaryki, niedoszłego kandydata w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi, powołując się na prawniczkę opozycjonistki.


Kalesnikawa ma status podejrzanej w sprawie o próbę przejęcia władzy

9.09.2020, 16:54

Maryja Kalesnikawa ma status podejrzanej w sprawie karnej z artykułu mówiącego o wzywaniu do przejęcia władzy i działaniu na szkodę bezpieczeństwa narodowego – poinformowała w środę (9.09) portal TUT.by adwokatka zatrzymanej członkini prezydium Rady Koordynacyjnej.


W Mińsku zatrzymano Maryję Kalesnikawą z kierownictwa Rady Koordynacyjnej

7.09.2020, 10:57

Maryja Kalesnikawa, współpracowniczka byłej kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej i koordynatorka sztabu przebywającego w areszcie Wiktara Babaryki, została zatrzymana w poniedziałek (7.09) w Mińsku - poinformował portal TUT.by.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok