Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: Od sierpnia do początku listopada zatrzymano ok. 26 tys. osób

Białoruś: Od sierpnia do początku listopada zatrzymano ok. 26 tys. osób

14.11.2020, 16:06, akt. 16:16

Na Białorusi od 9 sierpnia, kiedy wybuchły powyborcze protesty, do 3 listopada zatrzymano ponad 25 800 osób za złamanie przepisów dotyczących zgromadzeń masowych, sporządzono ponad 24 tys. protokołów administracyjnych - pisze w sobotę (14.11) portal Tut.by, powołując się na źródła.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Nie wszczęto ani jednej sprawy wobec funkcjonariuszy za przemoc  

Serwis cytuje założony przez Pawła Łatuszkę Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU), który twierdzi, że posiada kopie raportów MSW w tej sprawie. Łatuszka jest członkiem prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.

NAU posiada wewnętrzne raporty MSW. Według danych ministerstwa od 9 sierpnia do 3 listopada na Białorusi zatrzymano ponad 28 500 osób za "złamanie prawa dotyczącego masowych zgromadzeń i łamanie innych przepisów podczas ich przeprowadzania" 

- zakomunikował NAU.

Jak czytamy na kanale NAU w Telegramie, od dnia wyborów Białorusini złożyli cztery tysiące skarg na przemoc ze strony struktur siłowych. 

Nie wszczęto ani jednej sprawy wobec funkcjonariuszy za przemoc i zabójstwa 

- napisano.

O założeniu Narodowego Zarządu Antykryzysowego Łatuszka poinformował pod koniec października. Podczas gdy Rada Koordynacyjna została stworzona dla przeprowadzenia negocjacji, NAU ma być organem, który zapewni osiągnięcie celów, takich jak rozpoczęcie rozmów i zagwarantowanie stabilności w kraju w chwili przejęcia władzy przez siły demokratyczne - zaznaczył.

Pojechali na wycieczkę do muzeum, a trafili do aresztu

Na Białorusi cała autokarowa wycieczka trafiła do aresztu. Ludzie chcieli zwiedzić dom-muzeum Tadeusza Kościuszki w Mereczowszczyźnie w obwodzie brzeskim.

W piątek (13.11) na wycieczkę wybrali się strajkujący górnicy kopalni soli potasowej w Soligorsku i mieszkańcy tego miasta - w sumie 45 osób. Zostali zatrzymani prawdopodobnie po tym, jak zrobili wspólne zdjęcie z historyczną biało-czerwono-białą flagą. Najpierw przewieziono ich na posterunek milicji w Iwacewiczach, a w sobotę (14.11) okazało się, że wszyscy trafili do aresztu tymczasowego w Baranowiczach. Prawdopodobnie w poniedziałek odbędą się procesy. Będą odpowiadać za udział w niedozwolonej akcji protestu.

źródło: PAP/IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: spłonął podmiejski dom znanego lekarza, który krytykował przemoc milicji

14.11.2020, 11:50

Nieznani sprawcy spalili podmiejski dom znanego białoruskiego lekarza. Profesor Aleksander Mroczek należy do tej grupy medyków, którzy krytykują przemoc władz wobec pokojowych demonstrantów.


Cichanouska: reżim Łukaszenki bliski paraliżu, nasza walka może przyjąć partyzancką formę

13.11.2020, 13:18

Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".


Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

13.11.2020, 11:13

Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.


Łukaszenka nie zezwala Białorusinom na powrót do kraju

6.11.2020, 07:59

Alaksandr Łukaszenka nakazał w czwartek (5.11) straży granicznej nie wpuszczać do kraju obywateli, którzy wyjechali za granicę i chcą wrócić - za wyjątkiem Białorusinów wracających z Rosji. Jako powód podał zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.


Łukaszenka: jeśli ktoś dotknie żołnierza to powinien odejść bez rąk

30.10.2020, 13:55

Prezydent Białorusi zapowiedział wzmocnienie walki z opozycją. Aleksander Łukaszenka w trakcie wręczania nominacji generalskich dla najważniejszych oficerów białoruskiego MSW powiedział, że dla tych opozycjonistów, którzy przeszli tak zwaną czerwoną linię w walce z władzami nie będzie litości.


Prawie 1400 osób rannych podczas protestów w Mińsku

14.10.2020, 08:00

Co najmniej 1376 osób odniosło obrażenia na skutek interwencji sił bezpieczeństwa w Mińsku w sierpniu i wrześniu tego roku – poinformował we wtorek (13.10) portal Mediazona Biełaruś, powołując się na swoją analizę dokumentów uzyskanych od źródła w Komitecie Śledczym.


Białoruś: Zmarł mężczyzna, który mówił, że pobito go w areszcie

4.10.2020, 09:02

41-letni mężczyzna, który twierdził, że pobito go w areszcie, zmarł w sobotę (3.10) w szpitalu w Mińsku – poinformował niezależny białoruski portal tut.by.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok