Radio Białystok | Białoruś | Białoruska opozycja domaga się międzynarodowego śledztwa ws. śmierci działacza

Białoruska opozycja domaga się międzynarodowego śledztwa ws. śmierci działacza

18.11.2020, 12:53, akt. 13:06

Opozycja białoruska domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci 31-letniego działacza Ramana Bandarenki pobitego i zatrzymanego przez milicję – powiedziała we wtorek (17.11) agencji AFP liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda


"Skoro nie mamy praw ani wymiaru sprawiedliwości we własnym kraju, domagamy się pomocy międzynarodowej i państwa, gdzie panują demokracja i prawo, pomogą nam" – oświadczyła.


Cichanouska, która przebywa za granicą od wyborów prezydenckich 9 sierpnia, spotkała się we wtorek w Sztokholmie z szefową szwedzkiej dyplomacji Anne Linde, by poprosić ją o wsparcie w doprowadzeniu do międzynarodowego śledztwa i w przyjęciu nowych sankcji przeciw białoruskiemu reżimowi.

Raman Bandarenka został zatrzymany w ostatnią środę, gdy pobili go zamaskowani mężczyźni zdejmujący wywieszone w jego dzielnicy biało-czerwono-białe flagi używane przez środowiska opozycyjne. Półtorej godziny później karetka pogotowia zabrała go z komisariatu do szpitala. Gdy trafił na salę operacyjną, był już nieprzytomny. Mimo kilkugodzinnej operacji jego stan się nie poprawił i wieczorem w czwartek zmarł.


"To pobicie ze skutkiem śmiertelnym jest najnowszym rezultatem skandalicznych i haniebnych działań władz białoruskich" – podkreśliła Linde na spotkaniu z Cichanouską.


Jak dodała, Szwecja, która 1 stycznie przejmie przewodnictwo w OBWE, "nie akceptuje tej bezkarności". "Opowiadamy się za dodaniem dalszych osób, podmiotów i przedsiębiorstw do listy sankcji unijnych” - zaznaczyła.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają akcje protestacyjne, których uczestnicy domagają się odejścia Łukaszenki i rozpisania nowych, uczciwych wyborów.

Po potajemnym zaprzysiężeniu Łukaszenki na prezydenta Białorusi 23 września Unia Europejska i USA zadeklarowały, że nie uznają go za prawowitego prezydenta, i wprowadziły sankcje wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MSZ: Białoruś w sposób lustrzany poszerzy listę osób objętych sankcjami

18.11.2020, 12:46

Białoruś w sposób lustrzany poszerzy swoją listę sankcyjną osób w UE i Kanadzie – poinformowało białoruskie MSZ. Szef dyplomacji białoruskiej Uładzimir Makiej dodał, że Mińsk "przemyśli perspektywy" współpracy z UE ws. elektrowni atomowej w Ostrowcu.


Białoruś: przestaje się ukazywać największa opozycyjna gazeta

17.11.2020, 16:47

Przestaje wychodzić w wersji papierowej największa białoruska gazeta opozycyjna. Redakcja nie może znaleźć drukarni i nie może rozpowszechniać gazety poprzez sieć państwowych kiosków.


Setny dzień protestów na Białorusi - pikieta również w Białymstoku 17.11.2020

17.11.2020, 14:28

Poniedziałek 16 listopada to setny dzień protestów na Białorusi. Do akcji przyłączyli się również Białorusini mieszkający w Polsce, których wsparli mieszkańcy Białegostoku.


Białoruś zwraca się do Polski o wydanie założycieli kanałów NEXTA i NEXTA Live

16.11.2020, 18:13

Białoruś zwraca się do Polski o ekstradycję Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza, założycieli kanałów w serwisie Telegram NEXTA i NEXTA Live - informuje białoruskie MSZ. Notę w tej sprawie przekazano w poniedziałek (16.11) charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok