Radio Białystok | Białoruś | MSZ: Białoruś w sposób lustrzany poszerzy listę osób objętych sankcjami

MSZ: Białoruś w sposób lustrzany poszerzy listę osób objętych sankcjami

18.11.2020, 12:46, akt. 12:50

Białoruś w sposób lustrzany poszerzy swoją listę sankcyjną osób w UE i Kanadzie – poinformowało białoruskie MSZ. Szef dyplomacji białoruskiej Uładzimir Makiej dodał, że Mińsk "przemyśli perspektywy" współpracy z UE ws. elektrowni atomowej w Ostrowcu.

michael715, Fotolia.com
michael715, Fotolia.com

MSZ określiło sankcje wobec Mińska jako "jednostronne agresywne zawężenie pola dialogu" z Białorusią i oceniło je jako "historyczny błąd europejskiej biurokracji".

W związku z decyzją Rady Europejskiej o wejściu w życie drugiej listy unijnych sankcji na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, "Białoruś od dzisiaj w sposób lustrzany uzupełnia swoją listę sankcji odwetowych wobec każdego w krajów UE i Kanady" - oznajmił resort w oświadczeniu.

Jak dodano, według obowiązujących w dyplomacji zasad lista na razie nie zostanie opublikowana. "Ma ona charakter równoważny i obowiązuje także w ramach struktur integracyjnych, do których należy Białoruś" – podano.

Ministerstwo zapowiedziało, że z całą pewnością "zostanie poddanych rewizji wiele korzystnych dla UE projektów i sfer kontaktów, które obecnie są kwestią dobrej woli, nie zaś zobowiązań strony białoruskiej".

MSW zaapelowało do UE o "dostrojenie źródeł informacji", które "dziwnym sposobem nie zauważyły" rozpoczęcia dialogu w białoruskim społeczeństwie w sprawie przemian i reformy konstytucji. "Jedyna stwarzająca perspektywy droga to odpowiedzialne, wyważone i

niekonfrontacyjne podejście ze strony UE" – zaznaczył resort.

Szef białoruskiej dyplomacji powiedział we wtorek dziennikarzom, że skoro Unia Europejska nieustannie wysuwa jakieś zarzuty wobec jego kraju, to "możemy przemyśleć perspektywy dalszego współdziałania z nim" odnośnie do elektrowni atomowej w Ostrowcu.

Przypomniał, że Białoruś dobrowolnie zgodziła się przeprowadzać testy wytrzymałościowe w tej elektrowni, a także przyjęła rekomendacje UE i opracowała narodowy plan działań. Dodał, że Białoruś i UE są zainteresowane współpracą w wielu dziedzinach i do niektórych z nich, w tym sfery jądrowej, UE przywiązuje szczególną wagę.

6 listopada weszła w życie druga lista unijnych sankcji na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących. Sankcje to odpowiedź UE na dalsze tłumienie pokojowych protestów na Białorusi i brak odpowiedzi ze strony władz w Mińsku na propozycję dialogu. Nowa lista obejmuje 15 przedstawicieli.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: przestaje się ukazywać największa opozycyjna gazeta

17.11.2020, 16:47

Przestaje wychodzić w wersji papierowej największa białoruska gazeta opozycyjna. Redakcja nie może znaleźć drukarni i nie może rozpowszechniać gazety poprzez sieć państwowych kiosków.


Białoruś: szef MSZ o kontrsankacjach wobec UE i Partnerstwa Wschodniego

17.11.2020, 14:32

Białoruś obniży do poziomu ekspertów udział w inicjatywie "Partnerstwo Wschodnie". Mińsk przygotował też odpowiedź na wprowadzenie przez Unię Europejską nowych sankcji wobec białoruskich władz i osób odpowiedzialnych za przemoc wobec opozycji.


Setny dzień protestów na Białorusi - pikieta również w Białymstoku 17.11.2020

17.11.2020, 14:28

Poniedziałek 16 listopada to setny dzień protestów na Białorusi. Do akcji przyłączyli się również Białorusini mieszkający w Polsce, których wsparli mieszkańcy Białegostoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok