Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: szef MSZ o kontrsankacjach wobec UE i Partnerstwa Wschodniego

Białoruś: szef MSZ o kontrsankacjach wobec UE i Partnerstwa Wschodniego

17.11.2020, 14:32, akt. 14:42

Białoruś obniży do poziomu ekspertów udział w inicjatywie "Partnerstwo Wschodnie". Mińsk przygotował też odpowiedź na wprowadzenie przez Unię Europejską nowych sankcji wobec białoruskich władz i osób odpowiedzialnych za przemoc wobec opozycji.

twixx, Fotolia.com
twixx, Fotolia.com

Szef MSZ Uładzimir Makiej powiedział, że Białoruś poszerzyła listę osób z zakazem wjazdu z wpisaniem na nią odpowiednich osób ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Mińsk zaproponował również wstrzymanie pracy grupy koordynacyjnej "Białoruś - Unia Europejska". 

Białoruś zamierza też obniżyć poziom swojej reprezentacji w Partnerstwie Wschodnim. To oznacza, że na spotkaniach zamiast białoruskich ministrów, będą obecni eksperci danych ministerstw. Zaś na szczytach Partnerstwa Wschodniego Mińsk będzie reprezentować stały przedstawiciel Białorusi przy Unii Europejskiej.

Niezależne media poinformowały, że kraje Unii Europejskiej przygotowują kolejne sankcje wobec Białorusi. Zostanie rozszerzona lista osób objętych restrykcjami. To odpowiedź Unii na śmierć pobitego, prawdopodobnie przez funkcjonariuszy białoruskich służb specjalnych, jednego z opozycjonistów Ramana Bandarenki.

źródło: IAR | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


UE przygotowuje kolejne sankcje wobec Białorusi

16.11.2020, 13:49

Unijne kraje przygotowują kolejne sankcje wobec Białorusi. Po raz drugi ma być rozszerzona lista osób objętych restrykcjami - potwierdził w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką unijny dyplomata.


Parlamentarny Zespół ds. Białorusi wzywa do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Łukaszenki

14.11.2020, 19:08

W związku z morderstwem Ramana Bandarenki oraz narastającą falą prześladowań na Białorusi wzywamy polski rząd i rządy państw UE do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. Tylko solidarna postawa UE może powstrzymać dalszy rozlew krwi - oświadczył Parlamentarny Zespół ds. Białorusi.


Łukaszenka: nie pozwolę zrobić z Białorusi prowincji Polski albo Litwy

11.11.2020, 10:23

Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek (10.11), że nie pozwolić zrobić z Białorusi prowincji Polski czy Litwy. Jego słowa cytuje agencja BielTA.


Łukaszenka o relacjach z Litwą i Polską

7.11.2020, 13:49

"Chcę jeszcze raz zaapelować z tego miejsca, tj. z Białoruskiej Elektrowni Atomowej: zacznijmy żyć w przyjaźni, zacznijmy współpracować" - zwrócił się do władz Polski i Litwy Alaksandr Łukaszenka podczas sobotniej (7.11) ceremonii otwarcia elektrowni atomowej w Ostrowcu.


Białoruś: nowe sankcje UE nie pozostaną bez odpowiedzi

6.11.2020, 19:15

Wprowadzenie nowych sankcji Unii Europejskiej wobec Białorusi nie pozostanie bez odpowiedzi – powiedział w piątek (6.11) agencji Interfax-Zapad rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Anatol Hłaz.


UE: weszły w życie sankcje na Łukaszenkę i przedstawicieli władz Białorusi

6.11.2020, 17:37

W piątek (6.11) weszła w życie druga lista unijnych sankcji na przedstawicieli władz Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Białystok solidarny z białoruskim teatrem, fot. Sylwia Krassowska
BIAŁORUŚ
21.11.2020, 11:34, akt. 11:36

"Partyzancka sobota" na Białorusiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok