Radio Białystok | Białoruś | Białoruś: od sierpnia ponad milion ludzi na niedzielnych akcjach w Mińsku

Białoruś: od sierpnia ponad milion ludzi na niedzielnych akcjach w Mińsku

16.11.2020, 16:46, akt. 16:54

Od 9 sierpnia, kiedy na Białorusi wybuchły powyborcze protesty, niedzielne demonstracje w Mińsku zebrały łącznie ponad milion uczestników - pisze Radio Swaboda w poniedziałek (16.11), setny dzień akcji. Trwające w kraju protesty są największe w historii kraju - podkreśla.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Podczas protestów zginęły co najmniej cztery osoby

Jak oceniono, skala demonstracji jest bezprecedensowa dla Białorusi, "nigdy w historii nie było tak długotrwałych i masowych protestów". Najliczniejsza akcja odbyła się 23 sierpnia, kiedy na marsz w Mińsku wyszło ok. 250 tys. ludzi.

Podczas protestów w różnych okolicznościach zginęły co najmniej cztery osoby - przypomina serwis. Zaznacza, że władze nigdy nie przyznały, że osoby te zginęły z rąk funkcjonariuszy.

Według Radia Swaboda za ofiary protestów uważa się: 34-letniego Alaksandra Tarajkouskiego, którego zastrzelono w czasie rozpędzania protestu przez siły milicji i wojsk wewnętrznych, 25-letniego Alaksandra Wichora z Homla, który zmarł w wyniku pobicia przez milicję, 43-letniego Hienadzia Szutaua z Brześcia, który 11 sierpnia został postrzelony podczas protestów w tym mieście oraz pobitego na śmierć 31-letniego Ramana Bandarenkę.

Jak dodaje portal, nie są znane okoliczności śmierci kilku innych osób, których bliscy twierdzą, że mogli zginąć podczas akcji protestu. Serwis wymienia w tym kontekście: 28-letniego Mikitę Kryucoua, uczestnika powyborczych protestów na Białorusi, którego powieszone ciało po 10 dniach poszukiwań znaleziono w lesie, 25-letniego Alaksandra Dziamidaua, znalezionego martwym, 29-letniego Kanstancina Szyszmakoua, który popełnił samobójstwo, 19-letniego Arcioma Parukaua, potrąconego przez samochód.

Do 3 listopada zatrzymano ponad 25 tys. osób 

Portal podkreśla, że nie ma oficjalnych informacji w sprawie łącznej liczby zatrzymanych, skazanych i pobitych. Serwis cytuje założony przez Pawła Łatuszkę Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU), który twierdzi, że posiada kopie raportów MSW w tej sprawie. Od 9 sierpnia do 3 listopada zatrzymano ponad 25 800 osób za złamanie przepisów dotyczących zgromadzeń masowych, sporządzono ponad 24 tys. protokołów administracyjnych. Białorusini złożyli cztery tysiące skarg na przemoc ze strony struktur siłowych. Nie wszczęto ani jednej sprawy wobec funkcjonariuszy za przemoc i zabójstwa - napisano. Według centrum praw człowieka Wiasna wobec protestujących wszczęto 900 spraw karnych.

Organizowane są marsze emerytów i osób niepełnosprawnych

Co tydzień w Mińsku odbywają się cztery marsze: co poniedziałek kilka tysięcy osób uczestniczy w marszu emerytów, dziesiątki osób biorą udział w czwartkowym marszu osób niepełnosprawnych, w soboty odbywają się marsze kobiet, gromadzące od kilkuset do tysięcy uczestniczek, a w niedziele odbywa się główny marsz, w którym bierze udział od kilkudziesięciu do nawet 200-250 tys. osób - pisze serwis.

Oprócz tego organizowane są akcje protestu i łańcuchy solidarności w prawie wszystkich białoruskich miastach. Dla przykładu 23 sierpnia w Grodnie w proteście wzięło udział 30 tys. ludzi, w Mohylewie 16 sierpnia 10 tys. Akcje odbyły się też we wsiach.

Radio Swaboda przypomina, że z publicznym apelem do władz w sprawie wyników wyborów, a także o zaprzestanie przemocy i uwolnienie więźniów politycznych zwrócili się liczni przedstawiciele różnych grup zawodowych, w tym 4,5 tys. lekarzy, 2,8 tys. naukowców, 1,5 tys. działaczy kultury i sztuki oraz 1,1 tys. sportowców.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: ponad 1100 zatrzymanych podczas niedzielnych protestów

16.11.2020, 08:45

Podczas niedzielnych (15.11) akcji protestacyjnych na Białorusi zatrzymanych zostało ponad 1100 osób, w tym wielu dziennikarzy - poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek centrum praw człowieka Wiasna, aktualizując listę zatrzymanych.


Białorusini po raz kolejny wyszli na ulice swoich miast

15.11.2020, 15:42

Protestują przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.


Białoruś: Masowe zatrzymania podczas protestów

15.11.2020, 14:54

Podczas niedzielnych (15.11) akcji protestu na Białorusi zatrzymano dotychczas prawie 300 osób - wynika z danych centrum praw człowieka Wiasna. Media poinformowały o użyciu przez milicję gazu łzawiącego, granatów hukowych i gumowych kul.


Parlamentarny Zespół ds. Białorusi wzywa do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Łukaszenki

14.11.2020, 19:08

W związku z morderstwem Ramana Bandarenki oraz narastającą falą prześladowań na Białorusi wzywamy polski rząd i rządy państw UE do zaostrzenia sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. Tylko solidarna postawa UE może powstrzymać dalszy rozlew krwi - oświadczył Parlamentarny Zespół ds. Białorusi.


Współpracowniczka Cichanouskiej aresztowana na dwa miesiące

14.11.2020, 18:39

Przedstawicielka Swiatłany Cichanouskiej ds. młodzieży, członkini opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Ałana Hiebramaryjam została w sobotę (14.11) aresztowana na dwa miesiące. Figuruje jako podejrzana w sprawie dotyczącej organizowania grupowych działań naruszających porządek publiczny.


Białoruś: Od sierpnia do początku listopada zatrzymano ok. 26 tys. osób

14.11.2020, 16:06

Na Białorusi od 9 sierpnia, kiedy wybuchły powyborcze protesty, do 3 listopada zatrzymano ponad 25 800 osób za złamanie przepisów dotyczących zgromadzeń masowych, sporządzono ponad 24 tys. protokołów administracyjnych - pisze w sobotę (14.11) portal Tut.by, powołując się na źródła.


Cichanouska: reżim Łukaszenki bliski paraliżu, nasza walka może przyjąć partyzancką formę

13.11.2020, 13:18

Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".


Mińsk: "Marsz mądrości" emerytów

19.10.2020, 17:42

W Mińsku odbył się trzeci protestacyjny marsz emerytów, tak zwany "Marsz mądrości". Był bardziej liczny od dwóch poprzednich - uczestniczyło w nim kilka tysięcy ludzi w podeszłym wieku.


Białoruś: na marszu kobiet milicja zatrzymała 36 osób

12.09.2020, 17:14

Co najmniej 36 osób zatrzymała białoruska milicja podczas sobotnich (12.09) protestów, w których udział biorą kobiety - oceniają obrońcy praw człowieka z centrum Wiasna. Opublikowało ono nazwiska zatrzymanych. Wśród nich jest dwoje dziennikarzy telewizji Biełsat.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul

Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłoweźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok