Radio Białystok | Białoruś | Szef MSZ: UE musi jasno powiedzieć, że nie ma zgody na brutalne użycie siły na Białorusi

Szef MSZ: UE musi jasno powiedzieć, że nie ma zgody na brutalne użycie siły na Białorusi

19.11.2020, 18:35, akt. 18:38

Unia Europejska musi jasno zasygnalizować, że nie będzie zgody na brutalne użycie siły – podkreślił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w dyskusji o sytuacji na Białorusi, która odbyła się podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda


MSZ poinformowało w czwartkowym (19.11) komunikacie, że głównymi tematami czwartkowej nieformalnej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE była dyskusja z ministrem spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej oraz wsparcie UE dla multilateralizmu jako istotnego elementu porządku międzynarodowego.

Resort wskazał, że w ramach spraw bieżących, ministrowie omówili także m.in. obecną sytuację na Białorusi.

Podczas dyskusji na ten temat minister Rau zauważył, że niedawne zabójstwo młodego uczestnika demonstracji w Mińsku - Ramana Bondarenki pokazało, w jak dramatycznym kierunku rozwija się sytuacja w tym kraju.

"UE musi jasno zasygnalizować, że nie będzie zgody na brutalne użycie siły" – stwierdził szef polskiej dyplomacji, wyrażając zadowolenie z konsensusu politycznego dotyczącego zasadności pilnego przyjęcia kolejnego pakietu sankcji.

Jednocześnie wyraził oczekiwanie, że Komisja Europejska wkrótce przedstawi kompleksowy plan wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej z 2 października 2020 r.

Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej, że Unia Europejska przygotuje sankcje wobec szefów firm i samych przedsiębiorstw bliskich władzom Białorusi w odpowiedzi na represje w tym kraju.

W miniony piątek (13.11) UE potępiła doprowadzenie do śmierci Bandarenki. Jak napisał w oświadczeniu rzecznik szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, 12 listopada Bandarenka zmarł po kilkugodzinnej operacji w szpitalu w Mińsku z powodu poważnych obrażeń "spowodowanych według doniesień brutalnością ubranych po cywilnemu policjantów". Dodał, że Unia Europejska składa najgłębsze kondolencje rodzinie i bliskim Bandarenki.

"UE solidaryzuje się ze wszystkimi Białorusinami, którzy ucierpieli i nadal cierpią z rąk białoruskich władz w następstwie sfałszowanych wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. UE nadal zdecydowanie potępia przemoc, jaką władze Białorusi stosują wobec pokojowych demonstrantów, osób zaangażowanych w ruch prodemokratyczny, niezależnych mediów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i zwykłych obywateli Białorusi" - podkreślił rzecznik.

Do śmiertelnego w skutkach pobicia doszło w Mińsku, gdzie zamaskowani mężczyźni zaczęli zdejmować wywieszone biało-czerwono-białe flagi, używane przez środowiska opozycyjne. Kiedy Bandarenka coś do nich powiedział, został mocno popchnięty przez jednego z nich, a następnie pobity przez dwóch mężczyzn. Został zawieziony na komisariat, skąd karetka pogotowia zabrała go do szpitala. Mimo operacji jego stan się nie poprawił i Bandarenka zmarł.

Na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia trwają protesty, których uczestnicy domagają się ustąpienia Łukaszenki.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


UE zapowiada sankcje wobec przedsiębiorstw na Białorusi

19.11.2020, 18:19

Unia Europejska przygotuje sankcje wobec szefów firm i samych przedsiębiorstw bliskich władzom Białorusi w odpowiedzi na represje w tym kraju - zapowiedział w czwartek (19.11) na konferencji prasowej w Brukseli szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.


Wyroki kolonii karnej za konfrontację ze służbami bezpieczeństwa na Białorusi

19.11.2020, 08:44

Na cztery lata kolonii karnej skazał w środę (18.11) sąd na Białorusi młodego człowieka, który rozpylił gaz pieprzowy w kierunku dwóch milicjantów. Wyrok trzech lat kolonii karnej zapadł zaś wobec mężczyzny, którego uznano na winnego napaści na funkcjonariusza sił OMON


Władze Mińska zapowiadają zaprowadzenie porządku w mieście

19.11.2020, 08:38

W stolicy Białorusi, Mińsku, zidentyfikowano obszary „podlegające wpływowi destrukcyjnie nastawionych obywateli” i zostanie tam zaprowadzony porządek – oznajmił w środę (18.11) wiceszef rady miejskiej Arciom Curan na swoim kanale w komunikatorze Telegram.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok