Radio Białystok | Białoruś | Białoruska prokuratura ostrzega przedstawicieli Kościoła i Cerkwi

Białoruska prokuratura ostrzega przedstawicieli Kościoła i Cerkwi

19.11.2020, 08:28, akt. 08:32

Prokuratura Generalna Białorusi wydała oficjalne ostrzeżenia przedstawicielom Kościoła katolickiego oraz Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej za publiczne potępienie zniszczenia spontanicznego miejsca pamięci działacza Andreja Bandarenki, zmarłego po pobiciu.

Fotolia.com
Fotolia.com


Prokuratura wystosowała ostrzeżenia o niedopuszczalności łamania prawa do wikariusza generalnego archidiecezji mińsko-mohylewskiej bp. Juryja Kasabuckiego oraz rzecznika Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej Siarhieja Lepina.

Prokuratura oznajmiła, że na profilach Lepina i Kasabuckiego na Facebooku, a także w innych mediach społecznościowych, publikowali oni wypowiedzi dotyczące demontażu spontanicznego miejsca pamięci, powstałego w związku ze śmiercią Bandarenki.


- W oświadczeniach o umyślnie kategorycznym i agresywnym tonie użyto pewnych terminów i zwrotów "szydzenie z portretów zabitego", "po co to szatańskie deptanie zniczy i obrazów" itp., które świadomie zwiększają poziom napięcia w społeczeństwie, wzniecając nienawiść do przedstawicieli organów władzy państwowej, w tym organów ochrony prawa i w konsekwencji wrogość wobec wspomnianych grup ludności" - oznajmiła Prokuratura Generalna.


Według Prokuratury wypowiedzi takie nie odpowiadają zasadniczej roli Kościołów i Cerkwi, polegającej na krzewieniu wzajemnego zrozumienia i zgody w społeczeństwie, a ponadto są sprzeczne z art. 16 konstytucji, gdzie zakazano działalności organizacji religijnych, nakierowanej przeciw zgodzie obywatelskiej.

W ubiegłym tygodniu w jednej z dzielnic Mińska został pobity, a następnie przewieziony na komendę 31-letni Raman Bandarenka, który wyszedł z domu, widząc, że zamaskowani mężczyźni zrywają biało-czerwono-białe flagi białoruskie używane przez środowiska niezależne. Młody człowiek zmarł w szpitalu.

W miejscu jego pobicia powstało spontaniczne miejsce pamięci, gdzie przychodziły tysiące osób składać kwiaty i zapalać znicze. Potem pojawiły się służby bezpieczeństwa i zatrzymano kilkadziesiąt osób, zaś miejsce pamięci zlikwidowano.

Kasabucki napisał na Facebooku, że "zniszczenie ludowego miejsca pamięci, które pojawiło się na miejscu brutalnego zatrzymania Ramana Bandarenki, to kolejna próba unicestwienia szlachetnego, czystego światła, które mają w sobie nasi mieszkańcy".

Lapin natomiast napisał na Facebooku: "Nie pojmuję, po co to szydzenie z portretów zabitego, z upamętniających go kwiatów, po co to szatańskie deptanie zniczy i obrazów, walka ze spontanicznym upamiętnieniem na podwórku, wzdłuż drogi. Gdzie tu sens? Że nie uzgodniono? A takie zachowanie zostało uzgodnione? Z kim?"


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruska opozycja domaga się międzynarodowego śledztwa ws. śmierci działacza

18.11.2020, 12:53

Opozycja białoruska domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci 31-letniego działacza Ramana Bandarenki pobitego i zatrzymanego przez milicję – powiedziała we wtorek (17.11) agencji AFP liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.


MSZ: Białoruś w sposób lustrzany poszerzy listę osób objętych sankcjami

18.11.2020, 12:46

Białoruś w sposób lustrzany poszerzy swoją listę sankcyjną osób w UE i Kanadzie – poinformowało białoruskie MSZ. Szef dyplomacji białoruskiej Uładzimir Makiej dodał, że Mińsk "przemyśli perspektywy" współpracy z UE ws. elektrowni atomowej w Ostrowcu.


Białoruś: przestaje się ukazywać największa opozycyjna gazeta

17.11.2020, 16:47

Przestaje wychodzić w wersji papierowej największa białoruska gazeta opozycyjna. Redakcja nie może znaleźć drukarni i nie może rozpowszechniać gazety poprzez sieć państwowych kiosków.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok