Radio Białystok | Białoruś | Tysiące ludzi na nabożeństwie żałobnym za Ramana Bandarenkę

Tysiące ludzi na nabożeństwie żałobnym za Ramana Bandarenkę

20.11.2020, 13:16, akt. 13:24

Około 5 tys. osób w piątek (20.11) wzięło udział w nabożeństwie żałobnym białoruskiego działacza Ramana Bandarenki, który zmarł w zeszłym tygodniu na skutek pobicia. Gdy go hospitalizowano po przewiezieniu z komendy milicji, był już w ciężkim stanie.

Fotolia.com
Fotolia.com

"Nie zapomnimy, nie darujemy" - skandował tłum 

Panichida odbyła się w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego na obrzeżach Mińska. Ponieważ jej budynek jest niewielki, tłum stał na placu na zewnątrz i na ulicy.

Ludzie przynieśli setki kwiatów i wieńców w kolorze białym i czerwonym, nawiązującym do biało-czerwono-białej flagi białoruskiej, używanej przez środowiska opozycyjne.

Wielu zebranych płakało, wznoszono w górę palce w geście zwycięstwa. Kiedy ciało Bandarenki było wynoszone z cerkwi, skandowano "Nie zapomnimy, nie darujemy", "Jesteś w naszych sercach" i "Roma, jesteś bohaterem!". Skandowano również "Ja wychodzę", co odnosi się do ostatnich słów, jakie wypowiedział Bandarenka wychodząc z mieszkania.

Bandarenka wyszedł z domu w zeszłą środę, widząc, że zamaskowani mężczyźni zrywają biało-czerwono-białe flagi białoruskie. Został pobity przez tych zamaskowanych mężczyzn, a następnie przewieziony na komendę. Mimo operacji zmarł następnego dnia w szpitalu.Lekarze opublikowali kartę wypisową Bandarenki

Komitet Śledczy powiadomił, że według ustaleń śledztwa milicja otrzymała zgłoszenie, że w Mińsku doszło do bijatyki między "agresywnie nastawionym mieszkańcami wieszającymi wstęgi" a osobami, które je zdejmowały. 

Przybyli na miejsce funkcjonariusze milicji znaleźli mężczyznę z obrażeniami ciała i oznakami odurzenia alkoholem

 – twierdzi Komitet. 

Mężczyzna został przewieziony na komisariat w celu, jak podał Komitet, wyjaśnienia okoliczności zdarzenia, ale "w związku z pogorszeniem się jego stanu zdrowia wezwano do niego karetkę” i mimo udzielenia mu pomocy medycznej zmarł.

W odpowiedzi na komunikat Komitetu lekarze pogotowia ratunkowego opublikowali na kanale Telegramu "Białe Chałaty" kartę wypisową Bandarenki, w której napisano, że miał "0 proc. alkoholu we krwi".

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś: Dziennikarka, która pisała o zabitym działaczu, w areszcie KGB

20.11.2020, 10:30

Dziennikarka portalu Tut.by Kaciaryna Barysiewicz, która napisała tekst o pobitym na śmierć działaczu Andreju Bandarence, znajduje się w areszcie KBG – poinformował w czwartek (19.11) portal Tut.by.


Szef MSZ: UE musi jasno powiedzieć, że nie ma zgody na brutalne użycie siły na Białorusi

19.11.2020, 18:35

Unia Europejska musi jasno zasygnalizować, że nie będzie zgody na brutalne użycie siły – podkreślił szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w dyskusji o sytuacji na Białorusi, która odbyła się podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE.


Białoruska prokuratura ostrzega przedstawicieli Kościoła i Cerkwi

19.11.2020, 08:28

Prokuratura Generalna Białorusi wydała oficjalne ostrzeżenia przedstawicielom Kościoła katolickiego oraz Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej za publiczne potępienie zniszczenia spontanicznego miejsca pamięci działacza Andreja Bandarenki, zmarłego po pobiciu.


Białoruska opozycja domaga się międzynarodowego śledztwa ws. śmierci działacza

18.11.2020, 12:53

Opozycja białoruska domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci 31-letniego działacza Ramana Bandarenki pobitego i zatrzymanego przez milicję – powiedziała we wtorek (17.11) agencji AFP liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.


Białorusini po raz kolejny wyszli na ulice swoich miast

15.11.2020, 15:42

Protestują przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.


Białoruś: Zmarł pobity mężczyzna, zatrzymano lidera anarchistów

13.11.2020, 11:13

Zmarł młody mężczyzna, pobity w środę (11.11) przez niezidentyfikowanych mężczyzn w maskach w znanej z protestów przeciw Alaksandrowi Łukaszence mikrodzielnicy Mińska. W czwartek zatrzymano też jednego z liderów ruchu anarchistycznego Mikałaja Dziadoka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


Aleksandr Łukaszanka, źródło: Wikimedia Commons, Serge Serebro, Vitebsk Popular News, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdj. wykadrowane]
31.12.2020, 09:05, akt. 09:06

Łukaszenka nagrodził struktury siłowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok