Radio Białystok | Wiadomości | Protest pod hasłem "Dla wolnej Białorusi" w okolicach przejścia granicznego w Bobrownikach [zdjęcia]

Protest pod hasłem "Dla wolnej Białorusi" w okolicach przejścia granicznego w Bobrownikach [zdjęcia]

autor: Marcin Mazewski, Marek Zabrocki

8.06.2021, 11:52, akt. 21:09

Grupa kilkudziesięciu osób - Białorusinów mieszkających w Polsce i uchodźców z tego kraju - rozpoczęła we wtorek akcję blokowania dojazdu do polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach (Podlaskie). Większych utrudnień nie ma, bo ruch ciężarówek jest bardzo mały.

Protest pod hasłem "Dla wolnej Białorusi" w okolicach przejścia granicznego w Bobrownikach, fot. Marcin Mazewski
Protest pod hasłem "Dla wolnej Białorusi" w okolicach przejścia granicznego w Bobrownikach, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Protest "Dla wolnej Białorusi" w Bobrownikach - relacja Marka Zabrockiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Blokowanie dojazdu do przejścia w Bobrownikach to zaostrzenie akcji, która pod hasłem "Dla wolnej Białorusi" prowadzona jest w Bobrownikach od soboty. Jej organizatorem jest Narodowy Zarząd Antykryzysowy (NAU), założony przez działaczy antyłukaszenkowskiej opozycji; uczestnicy - w tym uchodźcy białoruscy mieszkający w Polsce - domagają się zaostrzenia sankcji unijnych wobec władz Białorusi, zaś od tych władz - otwarcia granic dla swobodnego podróżowania obywateli tego kraju.We wtorek rozpoczęła się akcja blokowania dojazdu do granicy. Jej uczestnicy chodzą po przejściu dla pieszych na drodze wprost prowadzącej do przejścia granicznego, w odległości kilkuset metrów od punktu granicznego. Mają biało-czerwono-białe flagi, część antyłukaszenkowskie hasła po białorusku i angielsku, słychać muzykę i wznoszone przez protestujących hasła.

Większych utrudnień w ruchu to nie powoduje, bo przed przejściem nie ma kolejki ciężarówek. Na przejazd czeka po kilka samochodów, które są po pewnym czasie przepuszczane.

W weekend kolejka tirów w Bobrownikach miała kilka kilometrów długości. Koordynatorka NAU Elena Zhivoglod powiedziała dziennikarzom, że wielu kierowców ciężarówek - wiedząc o planowanej akcji blokowania drogi - zmieniło swoją trasę i korzysta przy przekraczaniu granicy np. z sąsiedniego przejścia drogowego z Białorusią - w Kuźnicy.

Nie wykluczyła, że w kolejnych dniach (protest ma potrwać do 12 czerwca) podobna akcja będzie prowadzona na innych polsko-białoruskich przejściach granicznych.

Powtórzył to lider NAU, były białoruski dyplomata i minister kultury Paweł Łatuszka. Mówił, że w ostatnich 24 godzinach służby białoruskie wpuściły na swoją stronę ciężarówki oczekujące w kolejce. "Więc już jest wynik, nie ma samochodów, są kierowane na inne przejścia graniczne" - mówił, pytany o efekt ich protestu. Zapowiedział, że akcja będzie poszerzana, wymienił również Litwę i Łotwę.

W ocenie Łatuszki, prowadzone od soboty w Bobrownikach działania pozwoliły nagłośnić temat w mediach nie tylko polskich.

Te sygnały docierają do Komisji Europejskiej, wczoraj miałem rozmowę z doradcą kanclerz Niemiec Angeli Merkel i on mi powiedział, że już wie o naszej akcji na granicy. Więc to, co stawiamy za cel, dobicie się do drzwi Komisji Europejskiej, już dało rezultat. Ale teraz czekamy na konkretne kroki - mówił.

W obecności mediów podpisał petycję do rządu Białorusi z apelem o przywrócenie swobodnego ruchu granicznego dla Białorusinów. Dokument ten został przekazany polskim służbom granicznym w Bobrownikach, z prośbą o przekazanie białoruskim.

Łatuszka przypomniał o postulatach dotyczących sankcji, jako pierwszy wymieniając pełną izolację polityczną władz białoruskich. Dziękował polskiemu rządowi za dotychczasową pomoc na arenie międzynarodowej i pomoc uchodźcom z Białorusi udzielaną w Polsce. 

Ta pomoc jest absolutnie realna, widoczna i bardzo ważna - dodał.

We wtorek pod koniec protestu przy granicy w Bobrownikach, demonstranci zablokowali na dłużej przejazd. Po rozmowach z policją, zeszli jednak z jezdni i zakończyli akcję. W środę (9.06) jak zapowiedziała nam Elena Zhivoglod, akcja będzie prowadzona w pobliżu przejść granicznych w Kuźnicy (początek o 12:00) i Bobrownikach (10:30). Ale tym razem jej uczestnicy mają nie wchodzić na jezdnię, a demonstrować wzdłuż drogi. 

źródło: PAP | red: mag, maj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych

7.06.2021, 18:40

Protest pielęgniarek zaskoczył wiele osób. Odbył się mimo ostatnich regulacji płac. Czego domagają się pielęgniarki i położne?


Blokada przejścia granicznego w Bobrownikach 06.06.2021

5.06.2021, 21:06

Białoruskie siły demokratyczne domagają się sankcji wobec reżimy Łukaszenki. Białoruscy opozycjoniści i Białorusini, którzy mieszkają w Polsce, rozpoczęli w sobotę (5.06) po południu tygodniowy protest w Bobrownikach, gdzie znajduje się polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne. Domagają się m.in. skutecznych sankcji UE wobec władz Białorusi.


Blokada przejścia na granicy w Bobrownikach - Białorusini domagają się sankcji wobec reżimu Łukaszenki [zdjęcia, wideo]

5.06.2021, 07:07

Białoruscy opozycjoniści i Białorusini, którzy mieszkają w Polsce, rozpoczęli w sobotę (5.06) po południu tygodniowy protest w Bobrownikach, gdzie znajduje się polsko-białoruskie drogowe przejście graniczne. Domagają się m.in. skutecznych sankcji UE wobec władz Białorusi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc MuzeówPiast Gliwice - Jagiellonia Białystok, 18.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok
fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok