Radio Białystok | Wiadomości | SG: Ponad 40 cudzoziemców próbowało we wtorek przedostać się z Białorusi do Polski

SG: Ponad 40 cudzoziemców próbowało we wtorek przedostać się z Białorusi do Polski

10.08.2022, 12:31, akt. 12:46

41 cudzoziemców próbowało we wtorek (10.08) nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Erytrei, Somalii, Kamerunu, Konga i Jemenu - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Największa grupa, licząca 24 osoby, została zatrzymana po nielegalnym przejściu przez granicę w okolicach Białowieży, 16 osób zatrzymano na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka graniczna w Narewce, jedną osobę w okolicach Dubicz Cerkiewnych - podała SG na Twitterze.


Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku sierpnia było 326 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W lipcu zanotowano w sumie blisko 900 takich prób.

Gotowa jest stalowa zapora o wysokości pięciu metrów, zbudowana na granicy z Białorusią. Przęsła ustawione są już na całej zaplanowanej długości 186 km tego ogrodzenia. Prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów. Mają być zakończone do połowy września.


SG ocenia, że stalowe ogrodzenie spełnia swoje zadanie i jest realnym utrudnieniem dla nielegalnej imigracji. Wskazuje, że liczba prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła ostatnio dziesięciokrotnie, z 800 do ok. 80 prób na dobę. Powołując się na informacje od zatrzymywanych osób, w miniony wtorek Straż Graniczna podała, że służby białoruskie - używając specjalistycznych narzędzi, np. szlifierek kątowych - pomagają niszczyć stalowe zabezpieczenie.

Podlaski Oddział SG zwraca uwagę, że dzięki istniejącej barierze, od kilku miesięcy nie odnotowuje fizycznych ataków na funkcjonariuszy (rzucania kamieniami, oślepiania laserami). Nie ma też siłowych prób jej przekraczania przez duże grupy osób.


Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym. Potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej.Można znów odwiedzać przygraniczne miejscowości - nie obowiązuje już zakaz przebywania [zdjęcia]Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje wydany przez wojewodę zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od początku roku prawie wszyscy cudzoziemcy na Białoruś dostają się z Rosji

3.08.2022, 09:37

Od początku roku obserwujemy, że cudzoziemcy, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską prawie w 100 proc. dostali się na Białoruś z Rosji - powiedziała rzeczniczka prasowa SG por. Anna Michalska.


Premier Mateusz Morawiecki: Zapora na granicy z Białorusią jest wyrazem naszej skuteczności [zdjęcia, wideo]

30.06.2022, 06:54

To największa inwestycja w historii Straży Granicznej. Ma powstrzymać nielegalną migrację cudzoziemców z Białorusi. W czwartek (30.06) - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - mija termin głównych prac przy budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP
Fotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

Pakowanie paczek do "Gwiazdki z książką", fot. Monika Kalicka
REGION
29.09.2022, 11:51, akt. 11:56

Druga edycja akcji "Czytanie ma głos"

Źródło: Archiwum
SUWAŁKI
28.09.2022, 20:52, akt. 21:15

Suwałki mają nowy herb


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok