Radio Białystok | Wiadomości | Opał wciąż drogi, ale ceny się ustabilizowały

Opał wciąż drogi, ale ceny się ustabilizowały

autor: Ryszard Minko

19.11.2022, 11:30, akt. 12:28

Ceny opału się ustabilizowały, a w niektórych przypadkach nawet nieco spadły – ale nadal jest drogo, jak nigdy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak wynika z rządowej porównywarki cen opału, w Podlaskiem działają 134 punkty sprzedaży, głównie węgla. Po przejrzeniu ofert okazuje się, że najpopularniejszy rodzaj węgla – groszek pakowany w kilkudziesięciokilogramowe worki kosztuje od 3450 do 3800 złotych za tonę. Rachunek obniżyć można kupując ten sam rodzaj węgla luzem – kilka składów opału oferuje go w cenie 2 tysięcy złotych, choć zdecydowana większość sprzedaje go drożej, nawet za ponad 3 tysiące złotych za tonę. 

Najtańszym, ale i szczególnie zanieczyszczającym powietrze opałem jest miał. Z powodu kryzysu energetycznego rząd w tym roku zniósł zakaz stosowania go w domowych kotłowaniach, dlatego także i ten opał pojawił się w ofercie sprzedaży. Kilka składów oferuje go w cenie od 1700 do prawie 2300 złotych za tonę. 

Generalnie widać, że gwałtowny wzrost cen węgla wyhamował, ale oznacza to, że w tym roku kosztuje on w niektórych przypadkach nawet 4 razy drożej niż przed rokiem.

W równie trudnej sytuacji znaleźli się ci, którzy korzystają z innych popularnych źródeł ogrzewania, choć także w tym przypadku widać wyhamowanie wzrostu cen, a nawet da się zauważyć lekkie spadki. 

Aktualna cena pelletu drzewnego bez certyfikatów jakości zaczyna się od 1500 złotych za niespełna tonę, natomiast za najtańszy pellet wysokojakościowy trzeba zapłacić już o tysiąc złotych więcej. To mniej niż przed miesiącem, kiedy ceny przekraczały 3 tysiące złotych, ale wciąż prawie trzy razy więcej niż przed poprzednim sezonem grzewczym. 

Na ogrzanie domu przez sezon średnio potrzeba około 4-5 ton węgla lub pelletu.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gminy w województwie podlaskim powinny już wypłacać dodatki do zakupu źródeł ogrzewania innych niż węgiel

13.11.2022, 07:04

Podlaskie gminy powinny już wypłacać dodatki do zakupu innych niż węgiel źródeł ogrzewania. Opalający swoje domy pelletem, gazem lub drewnem powinni otrzymywać już przyznane im wsparcie na zakup opału.


67-latka chcąc kupić w sieci ekogroszek straciła prawie 5 tys. zł

9.11.2022, 11:16

Atrakcyjna oferta w sieci za tonę ekogroszku okazała się być pułapką zastawioną przez oszustów. Tym razem ich ofiarą padła 67-letnia mieszkanka gminy Choroszcz.


Mieszkańcy Michałowa liczą na obniżenie rachunków za ogrzewanie dzięki biogazowni

3.11.2022, 16:56

Przestają oglądać się na rosnące i niestabilne ceny oleju opałowego. 120 rodzin z Michałowa, które mieszkają w blokach Spółdzielni Mieszkaniowej "Osiedle" korzysta już z ciepła dostarczanego przez okoliczną biogazownię.


Podlaskim samorządom kończą się pieniądze na dopłaty do ogrzewania - urząd wojewódzki zapewnia, że będzie kolejna transza

21.10.2022, 14:04

Dodatki węglowe sukcesywnie trafiają na konta części wnioskodawców, ale ci którzy starają się o dopłaty do innych źródeł ogrzewania muszą uzbroić się w cierpliwość. Podlaskie samorządy nie mają pieniędzy, by przekazywać dopłaty dla ogrzewających domy pelletem lub gazem. Tak jest między innymi w gminach Turośń Kościelna, Mońki, Hajnówka, Knyszyn i Białystok.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok