Radio Białystok | Wiadomości | Seniorzy z gminy Tykocin spotkali się z policjantami - dowiedzieli się, jak nie dać się oszukać

Seniorzy z gminy Tykocin spotkali się z policjantami - dowiedzieli się, jak nie dać się oszukać

autor: Grzegorz Pilat

29.11.2022, 14:39, akt. 15:06

Jak rozpoznać próbę telefonicznego oszustwa i jak na nią się zareagować? M.in. tego mogli dowiedzieć się seniorzy z gminy Tykocin podczas spotkania z podlaskimi policjantami. Funkcjonariusze zorganizowali je we współpracy z burmistrzem. Tłumaczyli mechanizmy działania przestępców i podpowiadali, jak nie dać się oszukać.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Seniorzy z gminy Tykocin spotkali się z policjantami - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa podkreśla, że takie oszustwa czy próby przestępstwa nie dotyczą już tylko mieszkańców dużych miast.

Dostajemy coraz więcej zgłoszeń, że przestępcy dzwonią do mieszkańców małych miejscowości i tam szukają swoich ofiar. Dlatego stwierdziliśmy, że to najwyższy czas, aby spotkać się z seniorami i opowiedzieć im o tym, jak powinni się zachować w sytuacji, gdy odbierają telefon z próbą oszustwa 

- wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński przyznaje, że jedna ze starszych mieszkanek gminy padła ofiarą oszustów.

Do seniorki mieszkającej w jednej z wsi zadzwonili oszuści. Nie dość, że perfidnie ją okłamali, że jej córka miała wypadek, to jeszcze kobieta straciła oszczędności. Postanowiliśmy zorganizować takie spotkanie wspólnie z policjantami żeby ostrzec innych mieszkańców gminy. Chcemy zwrócić uwagę, że ten problem nie dotyczy tylko mieszkańców dużych miast, a bezpieczeństwo seniorów jest dla nas bardzo ważne

- wyjaśnia Mariusz Dudziński.

Podlascy policjanci apelują, aby zgłaszać im każdą próbę oszustwa. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce policji.

W czwartek 1 grudnia na antenę Polskiego Radia Białystok wracają audycje pt. "Nie popełnij tego błędu, nie daj się oszukać". To autentyczne historie opowiedziane przez mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów. Pierwszy odcinek będzie można usłyszeć w Popołudniu z Polskim Radiem Białystok w czwartek o 15:20.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


20 tysięcy dolarów straciła seniorka z Białegostoku - uwierzyła fałszywemu mundurowemu

22.11.2022, 15:57

Każdy telefon od osoby podającej się za policjanta i proszącej o przekazanie pieniędzy jest oszustwem - przypominają podlascy funkcjonariusze. 20 tysięcy dolarów straciła seniorka z Białegostoku, która podła ofiarą przestępców.


Ponad 10 tys. złotych straciła 70-latka z powiatu suwalskiego

18.10.2022, 13:53

Ofiarami internetowych oszustów padają nie tylko młode osoby - podkreślają policjanci. Ponad 10 tys. złotych straciła 70-latka z powiatu suwalskiego, która na jednym z portali aukcyjnych chciała sprzedać płaszcz. Zamiast zarobić 70 złotych, seniorka straciła wszystkie oszczędności.


70-latek stracił ponad 160 tys. - uwierzył w "tajną operację policji"

7.10.2022, 13:46

Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych postępowaniach i nie proszą o żadne pieniądze - przypominają funkcjonariusze. Ponad 160 tys. złotych oddał oszustom podającym się za mundurowych 70-letni suwalczanin.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok