Radio Białystok | Wiadomości | 70-latek stracił ponad 160 tys. - uwierzył w "tajną operację policji"

70-latek stracił ponad 160 tys. - uwierzył w "tajną operację policji"

autor: Grzegorz Pilat

7.10.2022, 13:46, akt. 13:53

Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych postępowaniach i nie proszą o żadne pieniądze - przypominają funkcjonariusze. Ponad 160 tys. złotych oddał oszustom podającym się za mundurowych 70-letni suwalczanin.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W trakcie telefonicznej rozmowy przestępcy przekonali mężczyznę, że jego pieniądze w banku są zagrożone i powinien im je oddać do przechowania.

Oszust podający się za funkcjonariusza zadzwonił do seniora na telefon stacjonarny twierdząc, że pieniądze w banku - które zebrał 70-latek - nie są bezpieczne.


- Oszust twierdził, że prowadzona jest tajna operacja policji. Senior początkowo nie wierzył rozmówcy. Przestępca, chcąc uwiarygodnić swoją informację, polecił zadzwonić 70-latkowi pod numer 112. Przez presję wywieraną podczas rozmowy mężczyzna wybrał numer 112 nie rozłączając wcześniejszego połączenia. W słuchawce usłyszał głos innego mężczyzny, który potwierdził słowa rzekomego policjanta. Kazał też wykonywać wszystkie jego polecenia. Kolejny z rozmówców również przedstawiał się za policjanta i obiecywał, że zadba o bezpieczeństwo pieniędzy suwalczanina - mówi rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa.


70-latek był przekonany, że rozmawia z prawdziwymi policjantami. Odpowiedział dokładnie na wszystkie pytania, w tym ile pieniędzy zebrał w banku.


- Zgodnie z przekazanymi instrukcjami, pokrzywdzony poszedł do banku i wypłacił pieniądze z lokaty. Wcześniej oszust polecił 70-latkowi, by w trakcie wizyty w banku zachował pełną dyskrecję, ponieważ bank jest zamieszany w przestępczy proceder. Mężczyzna miał też nie kończyć rozmowy prowadzonej przez telefon komórkowy. Dzwoniący dodał, że za chwilę zgłosi się do niego po pieniądze ,,policjant" i na hasło ,,jabłko" zabierze je w celu zabezpieczenia. 70-latek, wykonując polecenia oszustów, spotkał się z mężczyzną i przekazał pieniądze po tym jak usłyszał tajne hasło operacji - dodaje podinsp. Tomasz Krupa.


Senior po wyjściu z banku przekazał nieznajomemu mężczyźnie ponad 160 tys. złotych.

Oszuści kontaktowali się z 70-latkiem także kolejnego dnia. Jednak suwalczanin nabrał podejrzeń, że mógł mieć do czynienia z oszustami i o całej sytuacji powiadomił miejscowych policjantów.

Kolejny raz policjanci proszą o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez telefon. Podkreślają, że każda prośba o przekazanie pieniędzy jest najprawdopodobniej próbą oszustwa.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejna ofiara internetowych oszustów. Kobieta straciła 10 tys. złotych

6.10.2022, 16:48

Każda internetowa prośba o pieniądze powinna być dokładnie zweryfikowana - przypominają podlascy policjanci. Przekonała się o tym 43-letnia mieszkanka Suwałk, która uwierzyła, że w sieci poznała Anglika pracującego na platformie wiertniczej. Kobieta przelała oszustom 10 tys. złotych.


Oszuści wciąż aktywni w Podlaskiem - troje mieszkańców powiatu białostockiego straciło ponad 130 tys. złotych

10.08.2022, 15:03

Oszuści nie odpuszczają. Tylko jednego dnia troje mieszkańców powiatu białostockiego straciło ponad 130 tys. złotych.


Mieszkanka Łomży przelała "internetowej miłości" blisko 150 tys. zł

28.06.2022, 15:20

Blisko 150 tys. zł straciła 61-letnia mieszkanka Łomży, która uwierzyła w internetowy związek i przez ponad rok przekazywała pieniądze osobie, która podawała się za Włocha. Aby mu pomóc finansowo, przelewała nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych, zanim zdała sobie sprawę, że to oszustwo.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowaniefot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach

fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-a


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok