Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkanka Łomży przelała "internetowej miłości" blisko 150 tys. zł

Mieszkanka Łomży przelała "internetowej miłości" blisko 150 tys. zł

28.06.2022, 15:20, akt. 15:29

Blisko 150 tys. zł straciła 61-letnia mieszkanka Łomży, która uwierzyła w internetowy związek i przez ponad rok przekazywała pieniądze osobie, która podawała się za Włocha. Aby mu pomóc finansowo, przelewała nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych, zanim zdała sobie sprawę, że to oszustwo.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Z relacji poszkodowanej 61-letniej kobiety wynikało, że w marcu 2021 roku odezwała się do niej osoba podająca się za Włocha, do tego mieszkającego w USA. Przekonał on mieszkankę Łomży, że jest inżynierem na platformie wiertniczej.

Po miesiącu takiej internetowej znajomości osoba ta poprosiła o pomoc finansową - pieniądze miały być potrzebne w związku z jakimiś problemami na tej platformie. Pierwszy przelew był na kwotę 2,7 tys. zł. Niedługo potem oszust przekonał kobietę, że ma kolejną awarię maszyn i potrzebuje pilnie pieniędzy - wtedy przelała mu 25 tys. zł.

Z biegiem czasu chciał coraz więcej pieniędzy i wymyślał kolejne historie. W ciągu takiej, ponad rocznej, znajomości łomżynianka przelała mu łącznie blisko 150 tys. zł. - Dopiero rozmowa z córką przekonała ją, że padła ofiarą oszusta. Wtedy zdecydowała się zgłosić to policjantom - poinformował zespół prasowy podlaskiej policji.

Niemal identycznie wyglądał scenariusz internetowej znajomości innej kobiety z województwa podlaskiego, również 61-letniej mieszkanki okolic Łomży, która oszustwo zgłosiła w kwietniu. Ona uwierzyła w trwały związek z osobą podającą się za Holendra. Przez dwa lata przelała na wskazane konto 300 tys. zł, nawet zaciągając kredyty.     

Policjanci przestrzegają, by być ostrożnym przy zawieraniu takich znajomości, zwłaszcza wtedy, gdy poznana przez internet osoba prosi o pieniądze. - Oszuści poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową. Należy zachować ostrożność, czujność i dystans w kontaktach z nieznajomymi, a szczególnie z tymi poznanymi w sieci - podkreśla podlaska policja.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Oszustwo na zdalny pulpit - mieszkaniec okolic Hajnówki stracił 17 tys. zł

24.06.2022, 12:45

Kolejny raz podlascy policjanci ostrzegają przed ryzykownymi inwestycjami przez internet.


80-latka z Białegostoku przekazała oszustom 60 tysięcy złotych

23.06.2022, 15:50

Podlascy policjanci apelują, aby weryfikować każdą prośbę o pieniądze. 60 tysięcy złotych przekazała oszustom seniorka z Białegostoku, która uwierzyła, że jej brat spowodował wypadek. Ranna miała zostać 13-latka.


Suwalczanin zakochał się w kobiecie poznanej w Internecie - stracił ponad 30 tys. zł

13.06.2022, 17:35

Zamiast planów na życie, suwalczanin został z długami. Ponad 30 tysięcy złotych przesłał nieznajomej zakochany mężczyzna, który uwierzył w internetową miłość. Do dziś nie udało się odzyskać pieniędzy, a kontakt z nieznajomą kobietą urwał się.


Chciał pomóc koleżance, przelał oszustom BLIK-iem ponad 2 tys. zł

9.06.2022, 07:25

Podlascy policjanci przypominają, że każda prośba o pożyczkę musi być zweryfikowana. Nawet jeśli prosi nas o nią ktoś bliski.


Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji - cz. 9

2.06.2022, 07:27

Ponad 70 tys. zł stracił mieszkaniec powiatu siemiatyckiego, który chciał zainwestować swoje oszczędności w internecie. Na portalu społecznościowym mężczyzna znalazł ogłoszenie kupna akcji spółki Orlen.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFPFotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok