Radio Białystok | Wiadomości | Oszustwo na zdalny pulpit - mieszkaniec okolic Hajnówki stracił 17 tys. zł

Oszustwo na zdalny pulpit - mieszkaniec okolic Hajnówki stracił 17 tys. zł

autor: Grzegorz Pilat

24.06.2022, 12:45, akt. 15:06

Kolejny raz podlascy policjanci ostrzegają przed ryzykownymi inwestycjami przez internet.

fot. Вадим Пастух/ stock.adobe.com
fot. Вадим Пастух/ stock.adobe.com

Tym razem 40-letni mieszkaniec powiatu hajnowskiego stracił 17 tys. złotych po tym, jak uwierzył w historię mężczyzny, który podawał się za konsultanta firmy zajmującej się obrotem kryptowalut.

Podczas telefonicznej rozmowy rzekomy konsultant zaproponował mężczyźnie wymianę posiadanych przez niego bitcoinów na złotówki.


Mężczyzna początkowo nie był zainteresowany sprzedażą wirtualnej waluty, jednak w dalszej rozmowie uległ namowom "konsultanta". Po przewalutowaniu na konto mieszkańca powiatu hajnowskiego miało wpłynąć 1500 złotych. Jednak, aby przelew mógł zostać zrealizowany, 40-latek musiał zainstalować na swoim komputerze aplikację typu AnyDesk - mówi mł. asp. Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej policji.


Mężczyzna zdawał sobie sprawę, że jest to aplikacja do zdalnej obsługi komputera, ale nie podejrzewał, że padnie ofiarą oszustwa.


Kiedy 40-latek zalogował się do swojego konta bankowego, wtedy pulpit jego komputera przestał działać i zrobił się czarny. Fałszywy konsultant uspokajał go, że jest to wynik pracy na kryptowalutach i jest to całkowicie normalne. Po paru minutach rozmówca poprosił mieszkańca powiatu hajnowskiego o podanie kodu zabezpieczającego, który otrzymał z banku smsem. 40-latek, bez chwili zastanowienia, podał najpierw jeden kod, następnie cztery kolejne - dodaje mł. asp. Elżbieta Zaborowska.


Kiedy komputer 40-latka zaczął normalnie pracować, mężczyzna zalogował się do swojego banku. Wtedy okazało się, że zamiast zarobić 1,5 tys., stracił ponad 17 tys. zł.

Podlascy policjanci kolejny raz ostrzegają przed niepewnymi decyzjami finansowymi w Internecie. Proszą, aby w razie wątpliwości, kontaktować się z numerem alarmowym 112.


| red: mark, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Chciała kupić prezent na Dzień Dziecka przez internet - straciła pieniądze

23.06.2022, 07:11

Każde oszustwo, to dramat ludzi, którzy tracą oszczędności, tym bardziej jeśli chcieli je przeznaczyć na prezenty dla swoich dzieci.


Kasjerka suwalskiego banku udaremniła oszustwo

22.06.2022, 14:51

Dzięki czujności pracownicy banku mieszkanka Suwałk nie straciła oszczędności życia. Kasjerka zablokowała wypłatę kilkunastu tysięcy złotych po tym, jak dowiedziała się, że 74-latka planuje oddać pieniądze policjantom.


76-letni mieszkaniec powiatu augustowskiego uwierzył w szybki zysk i stracił pieniądze

26.05.2022, 08:42

Nigdy nie powinniśmy korzystać z niesprawdzonych internetowych aplikacji i programów – przypominają podlascy policjanci. Przekonał się o tym blisko 80-letni mieszkaniec powiatu augustowskiego, który uwierzył w łatwą inwestycję i szybki zysk.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok