Radio Białystok | Wiadomości | 76-letni mieszkaniec powiatu augustowskiego uwierzył w szybki zysk i stracił pieniądze

76-letni mieszkaniec powiatu augustowskiego uwierzył w szybki zysk i stracił pieniądze

autor: Grzegorz Pilat

26.05.2022, 08:42, akt. 10:01

Polskie Radio Białystok we współpracy z podlaską policją prowadzi kampanię społeczną "Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać". W każdy czwartek o 7:20 i 15:20 prezentujemy historie opowiedziane przez mieszkańców województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Nie popełnij tego błędu. Nie daj się oszukać! - akcja Polskiego Radia Białystok i podlaskiej Policji - cz. 8 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nigdy nie powinniśmy korzystać z niesprawdzonych internetowych aplikacji i programów – przypominają podlascy policjanci. Przekonał się o tym blisko 80-letni mieszkaniec powiatu augustowskiego, który uwierzył w łatwą inwestycję i szybki zysk.


Na początku lutego zadzwonił do niego nieznany mężczyzna, oferując inwestycje. Senior skojarzył to z innymi operacjami bankowymi i udostępnił dane do swojej karty bankomatowej oszustowi. Ten pobrał z konta blisko 500 zł. Następnego dnia do seniora zadzwonił inny mężczyzna, który mówił ze wschodnim akcentem. Poinformował 76-latka, że teraz on będzie prowadził jego inwestycje. Przysłał mu też SMS-em link i polecił zainstalować na jego telefonie program do zdalnej obsługi urządzenia. 


Oszust przekonał seniora, że w ten sposób będzie wpłacał na jego konto pieniądze z inwestycyjnego zysku. Senior zrobił dokładnie, jak polecił mu przestępca. Przez 3 kolejne dni oszust dzwonił do mieszkańca powiatu augustowskiego prosząc o kody do konta 76-latka. Ten przekonany, że wpływają na jego konto pieniądze, przekazywał kody autoryzacyjne. Czwartego dnia, kiedy senior był wraz z bratankiem w drodze do jednego z białostockich szpitali, kolejny raz zadzwonił do niego ten sam mężczyzna z prośbą o kolejny kod. Wtedy bratanek uświadomił 76-latka, że to oszustwo, chociaż starszy mężczyzna nie chciał w to uwierzyć przekonany, że wszystko jest w porządku. 

Dopiero kiedy zajechał do banku, okazało się, że z jego konta wypłacono 15 tys. złotych oszczędności. Dodatkowo przestępcy zaciągnęli na dane seniora kredyt w wysokości 35 tys. złotych. Bank nie zgodził się dotychczas umorzyć pożyczkę. Z kolei policjantom nie udało się na razie odzyskać pieniędzy. Ustalają też sprawców oszustwa.

Audycje w każdy czwartek

W każdy czwartek prezentujemy historie opowiedziane przez mieszkańców  województwa podlaskiego, którzy padli ofiarami oszustów. To zdarzyło się  naprawdę. 12 autentycznych historii, 12 tragedii, utraty oszczędności, często zbieranych przez całe życie...

Odpowiedział na sms, stracił oszczędności


Stracił na sprzedaży radia w internecieMyślała, że pomaga śledczym - straciła ponad 6 tys. dolarów i 80 tys. złotych
Stracił na fikcyjnej inwestycji w spółkę
Historia mężczyzny z okolic Kolna, który stracił 8 tys. euro. Chciał kupić po okazyjnej cenie samochódHistoria  ponad 70-letniej mieszkanki powiatu białostockiego,  która oddała  oszustom blisko 60 tysięcy złotych. Zaufała fałszywemu policjantowiHistoria blisko 70-letniej białostoczanki, która oddała oszustom kosztowności i biżuterię wartą ponad 120 tys. zł


| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 100 tys. złotych oddała oszustom mieszkanka Suwałk

5.05.2022, 15:30

Nie pomagają policyjne ostrzeżenia i apele. Ponad 100 tys. złotych oddała oszustom mieszkanka Suwałk, która uwierzyła, że dzwoni do niej pracownik banku.


Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia - oszuści wciąż skuteczni

26.04.2022, 17:29

Ponad 12 tys. złotych straciły dwie mieszkanki woj. podlaskiego, które uwierzyły w historie oszustów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok