Radio Białystok | Wiadomości | Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia - oszuści wciąż skuteczni

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia - oszuści wciąż skuteczni

autor: Grzegorz Pilat

26.04.2022, 17:29, akt. 17:38

Ponad 12 tys. złotych straciły dwie mieszkanki woj. podlaskiego, które uwierzyły w historie oszustów.

nito - stock.adobe.com
nito - stock.adobe.com


Do 59-latki z powiatu wysoko-mazowieckiego zadzwonił mężczyzna, który twierdził, że jest przedstawicielem jednego z koncernów paliwowych. Rozmówca przedstawił jej atrakcyjną ofertę dotyczącą kupna akcji tej firmy. Za namową oszusta 59-latka zainstalowała na swoim telefonie oprogramowanie szpiegujące.

- Kobieta uwierzyła w historię oszusta i przelała tysiąc złotych na wskazane przez niego konto. Następnie, 59-latka zainstalowała na swój telefon aplikację any desk. Oczywiście polecił jej to rzekomy przedstawiciel koncernu. Po kilku godzinach, kiedy mieszkanka powiatu wysokomazowieckiego zalogowała się na swoim koncie - zrozumiała, że miała do czynienia z oszustem. Niestety było już za późno. Kobieta straciła ponad 9 tysięcy złotych - mówi kom. Edyta Wilczyńska z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Oszuści wykorzystując oprogramowanie szpiegujące włamali się na konto kobiety i przelali sobie jej oszczędności.

Ofiarą przestępców padła też 33-letnia mieszkanka Łomży, która w Internecie chciała kupić wielofunkcyjne urządzenie do gotowania. Napisała do sprzedającej, a ta przysłała jej warunki sprzedaży.

- 33-latka przelała na wskazane konto 3 tysiące złotych i otrzymała umowę nabycia sprzętu. Kiedy zapytała o termin dostawy urządzenia, usłyszała, że przelew został zablokowany. Sprzedająca zapewniała jednak, że wyśle towar kiedy pieniądze wpłynął na konto. Już wtedy 33-latka podejrzewała, że mogła paść ofiarą oszusta. Gdy przyjrzała się otrzymanej umowie, dostrzegła, że dane sprzedającej są zasłonięte kartką, a podpis różni się od danych z przelewu. Zwróciła na to uwagę rzekomej sprzedającej, ale ta tłumaczyła, że umowę oblała kawą. Po tym kontakt z oszustką urwał się - dodaje kom. Edyta Wilczyńska.

Oszukana 33-latka dotychczas nie otrzymała ani sprzętu, ani zwrotu swoich pieniędzy.

Kolejny raz podlascy policjanci apelują o ostrożność przy zakupach czy inwestowaniu przez internet. Podkreślają, że każda taka transakcja powinna być dokładnie sprawdzona w kilku źródłach.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Seniorka z Zambrowa padła ofiarą oszusta

31.03.2022, 14:33

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. 62 tysiące złotych i 5 tysięcy euro straciła starsza mieszkanka Zambrowa, która uwierzyła oszustom, że jej oszczędności są zagrożone.


Mieszkanka Łap straciła blisko 60 tys. zł - uwierzyła oszustom

21.03.2022, 15:39

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Blisko 60 tys. złotych przekazała telefonicznym oszustom starsza mieszkanka Łap. 74-latka uwierzyła w historię, że pieniądze które trzyma w domu, mogą zostać skradzione.


Oszuści wciąż aktywni w Podlaskiem - dwie kobiety straciły w sumie ponad 100 tys. złotych

12.03.2022, 08:56

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. W sumie ponad 100 tys. złotych straciły dwie mieszkanki Siemiatycz i gminy Białowieża, które uwierzyły telefonicznym oszustom, że ich oszczędności są zagrożone. Przestępcy podawali się za policjantów i pracowników banku.


Białostoczanka straciła 120 tys. złotych - uwierzyła oszustowi

18.02.2022, 13:23

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Ponad 120 tys. złotych straciła białostoczanka, która uwierzyła telefonicznemu oszustowi podającemu się za pracownika banku.


Ponad 80 tys. zł stracił starszy mieszkaniec Augustowa - oszuści wypłacili z jego konta pieniądze i zaciągnęli kredyt

9.02.2022, 14:31

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Ponad 80 tys. złotych stracił starszy mieszkaniec Augustowa, który po namowie oszustów, zainstalował program do zdalnej obsługi telefonu komórkowego. Przestępcy przelali z jego konta wszystkie oszczędności i dodatkowo zaciągnęli kredyt.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok