Radio Białystok | Wiadomości | Oszuści wciąż aktywni w Podlaskiem - dwie kobiety straciły w sumie ponad 100 tys. złotych

Oszuści wciąż aktywni w Podlaskiem - dwie kobiety straciły w sumie ponad 100 tys. złotych

autor: Grzegorz Pilat

12.03.2022, 08:56, akt. 09:02

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. W sumie ponad 100 tys. złotych straciły dwie mieszkanki Siemiatycz i gminy Białowieża, które uwierzyły telefonicznym oszustom, że ich oszczędności są zagrożone. Przestępcy podawali się za policjantów i pracowników banku.

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com


77-letnia mieszkanka Siemiatycz uwierzyła fałszywemu funkcjonariuszowi, że grupa przestępców chce wypłacić pieniądze z jej konta.

Mężczyzna podał się za policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Aby uwiarygodnić swoją tożsamość, oszust podał swoje dane, stopień służbowy oraz numer identyfikacyjny. Fałszywy policjant poinformował, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą, która planuje przejąć jej oszczędności zgromadzone na koncie. W proceder ten miała być też zaangażowana jedna z pracownic banku, którą mężczyzna miał podsłuchiwać. Oszust zapewniał seniorkę, że może ustrzec się utraty oszczędności, przelewając je na policyjne konto. Mężczyzna jeszcze poinstruował kobietę, jak ma się zachować w banku, aby jego pracownicy nie nabrali podejrzeń. Niestety seniorka uwierzyła w historie oszusta i przelała blisko 55 tysięcy złotych na wskazane przez niego konto bankowe

- mówi mł. asp. Elżbieta Zaborowska z zespołu prasowego podlaskiej.

Ofiarą oszustów padła też 53-letnia mieszkanka gminy Białowieża.

Na jej telefon komórkowy zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Oszust przekonał kobietę, że ktoś włamał się na jej rachunek i próbował zakupić kryptowaluty.

Aby uchronić swoje oszczędności kobieta miała postępować zgodnie ze wskazówkami oszusta. Rozmówca polecił jej udać się do bankomatu, pobrać zgromadzoną gotówkę, a następnie wpłacić ją wpłatomatem na bezpieczne konto. Mieszkanka gminy Białowieża miała też nie rozmawiać z nikim o "tajnej operacji", ponieważ pracownicy banku mogą być zamieszani w ten proceder. Kobieta uwierzyła oszustowi i wspólnie z mężem pojechała do hajnowskiego bankomatu wypłacić pieniądze. Przez cały ten czas utrzymywała telefoniczny kontakt z oszustem. 53-latka wypłaciła 50 000 złotych, a następnie dokonała 8 wpłat we wpłatomacie za pomocą kodów blik podanych przez oszusta. Za jego namową wypłaciła w kasie banku kolejne 30 000 złotych. To już zaniepokoiło będącego z nią męża, który o całej sytuacji powiadomił policjantów. Mężczyzna zabronił również żonie wpłacania kolejnych pieniędzy. Mieszkanka Białowieży zakończyła rozmowę z oszustem dopiero w obecności hajnowskich kryminalnych 

- dodaje mł. asp. Elżbieta Zaborowska.

Kolejny raz podlascy policjanci przypominają, że nigdy nie informują o szczegółach prowadzonych śledztw. Nie proszą też o przelewanie na konta jakichkolwiek pieniądze.

Funkcjonariusze apelują też o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez telefon lub Internet.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie ma dnia bez oszustwa w Podlaskiem - policjanci apelują o ostrożność

8.03.2022, 15:43

W ostatnim czasie nie ma dnia bez oszustwa w województwie podlaskim - alarmują policjanci. Podkreślają, że chodzi o przestępstwa zarówno w Internecie, ale też telefoniczne, gdy oszuści podają się m.in. za policjantów lub kogoś bliskiego z rodziny.


Oszustwo na "amerykańskiego żołnierza" - straty to blisko 80 tysięcy euro

3.03.2022, 19:30

Blisko 80 tys. euro straciła mieszkanka powiatu siemiatyckiego, oszukana przez mężczyznę podającego się w internecie za amerykańskiego żołnierza.


Okradł starszą kobietę, teraz poszukuje go policja

17.02.2022, 12:19

Policjanci z Łomży szukają mężczyzny, który okradł starszą mieszkankę miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok