Radio Białystok | Wiadomości | Białystok najlepszą gminą do życia w woj. podlaskim - wynika z ogólnopolskiego rankingu

Białystok najlepszą gminą do życia w woj. podlaskim - wynika z ogólnopolskiego rankingu

autor: Adam Dąbrowski

2.12.2022, 18:11, akt. 18:32

Białystok jest najlepszą "Gminą dobrą do życia" w województwie podlaskim. Ranking pod taką nazwą po raz drugi zorganizowała redakcja samorządowa Polskiej Agencji Prasowej, a przygotował go prof. Przemysław Śleszyński z PAN.

fot. mat. pras.
fot. mat. pras.

Pod uwagę – podobnie jak w pierwszej edycji przed rokiem – wzięto ponad 60 czynników, które mają wpływ na ogólny wskaźnik jakości życia mieszkańców.

Były wśród nich i niezależne od włodarzy, takie jak położenie czy warunki klimatyczne, ale na wiele - mniejszy lub większy wpływ ma polityka samorządu i obrane przez niego kierunki działania na rzecz mieszkańców.

Żeby nieco wyrównać szanse ośrodków różnej wielkości, ogólnopolskie wyniki rozbito także na pięć kategorii: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców i te bez większego ośrodka miejskiego.

Niestety w żadnej z nich w pierwszej dziesiątce znalazł się ani jeden samorząd podlaski. Prezydent Białegostoku odebrał wyróżnienie tylko dlatego, że nagrodzono także gminę najlepszą do życia w każdym z szesnastu województw.


Tylko w kilku wygrały stolice województw, duże miasta, bo mają silną konkurencję wśród niewielkich miejscowości, w których też się bardzo dobrze żyje - powiedział, dziękując za tę nagrodę, Tadeusz Truskolaski.


Nie opublikowano jeszcze pełnych wyników tegorocznego rankingu, ale w pierwszej jego edycji, w której Białystok także był liderem w naszym województwie, w rankingu ogólnopolskim znalazł się dopiero w drugiej setce samorządów na 135 miejscu w kraju.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pieniądze z UE najlepiej w Polsce wykorzystały województwo podlaskie i gmina Puńsk - wynika z rankingu "Wspólnoty"

13.11.2022, 07:27

Województwo podlaskie i gmina wiejska Puńsk to samorządy, które najlepiej (w swoich kategoriach) w Polsce wykorzystywały środki z Unii Europejskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok