Radio Białystok | Wiadomości | Pieniądze z UE najlepiej w Polsce wykorzystały województwo podlaskie i gmina Puńsk - wynika z rankingu "Wspólnoty"

Pieniądze z UE najlepiej w Polsce wykorzystały województwo podlaskie i gmina Puńsk - wynika z rankingu "Wspólnoty"

autor: Renata Reda

13.11.2022, 07:27, akt. 07:34

Województwo podlaskie i gmina wiejska Puńsk to samorządy, które najlepiej (w swoich kategoriach) w Polsce wykorzystywały środki z Unii Europejskiej.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Zestawienie wszystkich samorządów za osiem ostatnich lat przygotował dwutygodnik „Wspólnota”.

Poprzedni taki ranking sporządzono dwa lata temu i obejmował on okres do roku 2019. Wówczas także województwo podlaskie było tym, które najlepiej w całym kraju wykorzystywało pieniądze unijne w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Swoje dziesiąte miejsce wśród miast na prawach powiatu utrzymała także Łomża, ale Białystok z trzeciego miejsca wśród miast wojewódzkich przesunął się na pozycję czwartą. Analogicznie o jedno miejsce spadł powiat siemiatycki, ale znaczny skok wydatków zanotowały sejneński – z trzynastego miejsca na szóste i moniecki – z piętnastego na ósme.

Równie spektakularny skok, ale w kategorii nazwanej „miasteczka” dotyczy Szczuczyna. Siedemnasty jeszcze dwa lata temu, teraz znalazł się na siódmym miejscu w kraju.

Natomiast spośród ponad półtora tysiąca gmin wiejskich najlepiej w Polsce środki unijne wykorzystywał Puńsk – na głowę każdego mieszkańca było to w latach 2014-21 ponad 10 tys. zł.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ranking wydatków na inwestycje w podlaskich samorządach

10.10.2022, 18:42

Województwo podlaskie i powiat wysokomazowiecki to samorządy, które najwięcej inwestowały w ostatnich latach. Oba zwyciężyły w swoich kategoriach w najnowszym rankingu wydatków inwestycyjnych. Pismo "Wspólnota" tym razem porównało wydatki wszystkich samorządów, w przeliczeniu na głowę mieszkańca, w latach 2019 - 2021.


Michałowo najbogatsze w woj. podlaskim

9.08.2022, 15:43

Michałowo od trzech lat poprawia swoją pozycję w rankingu najbogatszych samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dwa lata temu pismo "Wspólnota" umieściło je na 99 miejscu swojego zestawienia, rok temu było 30 pozycji wyżej, a w najnowszym rankingu zajmuje 50. miejsce wśród ponad 600 polskich miast innych niż powiatowe.


Niektóre gminy wciąż mają problemy z miejskim planami zagospodarowania - wynika z rankingu "Wspólnoty"

2.08.2022, 12:54

To przepisy, które mają zapobiegać chaosowi architektonicznemu, jednak według ekspertów - jest ich zdecydowanie za mało. Plany zagospodarowania przestrzennego nadal pokrywają niewielki odsetek powierzchni podlaskich gmin. Tak wynika z najnowszego rankingu czasopisma Wspólnota.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok