Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławne uroczystości ku czci św. Mikołaja w Białymstoku
W katedrze prawosławnej w Białymstoku zorganizowano w poniedziałek (19.12) uroczystości ku czci św. Mikołaja Cudotwórcy. Jest on patronem tej katedry - najważniejszej świątyni prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
Według kalendarza juliańskiego, uroczystość ku czci św. Mikołaja przypada 19 grudnia, czyli trzynaście dni po tradycyjnych mikołajkach.
Czczony w Kościele katolickim i prawosławnym teolog, zwany cudotwórcą, jest patronem żeglarzy i wędrowców, a także panien pragnących zmienić stan cywilny. Św. Mikołaja uważa się także za orędownika osób skrzywdzonych przez los.
Jego relikwie są w Bari we Włoszech. Przeniesiono je tam z Myr Licyjskich w obecnej Turcji, gdzie święty zmarł 6 grudnia, między rokiem 345 a 352 (dokładnej daty nie udało się ustalić) jako biskup tego miasta.
Ikony św. Mikołaja należą do najbardziej popularnych w prawosławnych świątyniach i domach.
Głównej liturgii w prawosławnej katedrze św. Mikołaja w Białymstoku przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, w asyście biskupa supraskiego Andrzeja. Zwracając się na zakończenie uroczystości do wiernych, a zwłaszcza do dzieci, abp Jakub przypominał, kim był święty Mikołaj.
- Za jego wstawiennictwem Bóg pomaga po dzień dzisiejszy tym, którzy proszą go o pomoc. To dlatego on jest taki znany i tak czczony - mówił hierarcha.
- Po co przebierać kogoś, żeby do nas przyjeżdżał dawać prezenty? Tak naprawdę chyba chodzi o to, żeby wymazać pamięć prawdziwego świętego Mikołaja. Tak zrobić, że świętych nie ma. No nie da się wymazać z pamięci (...) świętego Mikołaja, więc robi się to troszkę inaczej - żeby podstawić kogoś innego, zamienić. To jest częsty sposób, jeśli ktoś chce coś wyeliminować, to podstawia zamiennik" - mówił abp Jakub, odnosząc się współczesnej tradycji i komercyjnego postrzegania św. Mikołaja.
Zwracał uwagę na obchody Bożego Narodzenia.
- Kiedy jest wszystko: są choinki, bombki, reklamy, ale tak naprawdę nie ma w tym Chrystusa. Będąc dziś w cerkwi, powinniśmy o tym pamiętać, że Chrystus powinien być zawsze w centrum naszego życia. I wszystko co w tym przeszkadza, powinniśmy eliminować. Pamiętajmy o tym, że święty Mikołaj to historyczna postać, że rzeczywiście, kiedy czujemy potrzebę, zwróćmy się do niego o wstawiennictwo - dodał abp Jakub.
Ikony św. Mikołaja należą do najbardziej popularnych w prawosławnych świątyniach i domach.