Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna zatrzymała trzech Irakijczyków, którzy chcieli dostać się na Białoruś

Straż Graniczna zatrzymała trzech Irakijczyków, którzy chcieli dostać się na Białoruś

2.02.2023, 19:58, akt. 22:03

Straż Graniczna zatrzymała trzech Irakijczyków, którzy próbowali z Polski dostać się na Białoruś. Najpierw przez drogowe przejście w Bobrownikach, a gdy w ten sposób się nie udało, dwaj z nich podjęli próbę przedostania się na wschód poza przejściem. Według SG, cudzoziemcy chcieli na Białorusi pomagać w przekraczaniu granicy przez nielegalnych migrantów.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz poinformowała, że najpierw do odprawy w Bobrownikach zgłosiła się trójka Irakijczyków, podróżująca z Niemiec na Białoruś  samochodem. Twierdzili, że jadą tam w celach turystycznych.

W czasie kontroli okazało się jednak, że ich samochód pochodzi z niemieckiej wypożyczalni i wynajęty został tylko na dobę, więc ten podmiot zgłosił zaginięcie, co zostało odnotowane w bazach danych. Do tego kierowca posłużył się przy kontroli zastrzeżonym paszportem, a jeden z pasażerów nie miał przy sobie żadnych dokumentów, chciał posłużyć się jedynie zdjęciem paszportu w telefonie.
 

W tej sytuacji SG sprawdziła - przez tzw. punkt kontaktowy polsko-niemiecki - jak wygląda status całej trójki Irakijczyków w Niemczech. Okazało się, że wszyscy ubiegali się o ochronę międzynarodową w tym kraju, ale wobec dwóch procedura azylowa zakończyła się odmownie i mieli być niedługo deportowani do Iraku.


- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tej sytuacji obu pasażerów pouczono o obowiązku niezwłocznego opuszczenia terytorium Polski i udania się do Niemiec, natomiast kierowca wraz z pojazdem został zatrzymany - podała mjr Zdanowicz.


Dwaj "cofnięci" Irakijczycy kilka godzin później zostali zatrzymani podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy z Polski na Białoruś poza przejściem.


- Okoliczności całego zdarzenia i dodatkowe ustalenia wskazują na to, iż zatrzymani obywatele Iraku jechali na Białoruś, by zatrudnić się jako osoby pomagające w nielegalnym przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej - dodała rzecznik POSG.


Decyzją sądu, Irakijczycy trafili do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców; będą tam do czasu przekazania ich stronie niemieckiej.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 23 mln zł rekompensat otrzymały przygraniczne firmy z branży turystycznej

1.02.2023, 07:09

23 mln 200 tys. zł wypłacił dotąd Podlaski Urząd Wojewódzki przedsiębiorcom z branży turystycznej za ograniczenia wprowadzone przy granicy z Białorusią.


Straż Graniczna wprowadziła ułatwienia dla kandydatów do służby

19.01.2023, 15:12

To ułatwienie dla kandydatów na funkcjonariuszy Straży Granicznej. Od tego roku po raz pierwszy cały proces rekrutacyjny można przejść w Białymstoku.


"Kurierzy" przebrani za ratowników medycznych mieli przewozić cudzoziemców spod białoruskiej granicy - usłyszeli zarzuty

18.01.2023, 16:17

Udawali medyków, aby uniknąć podejrzeń. 15 osób usłyszało zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnego przewozu fałszywymi karetkami cudzoziemców z Białorusi do Polski.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury
fot. Sergey Nivens/stock.adobe.com
KULTURA
27.03.2023, 09:57, akt. 12:07

W Łapach tydzień z teatremFotolia.com
KRAJ
27.03.2023, 09:16, akt. 09:44

Oszuści znów podszywają się pod ZUS
fot. Magda Pietruczak
KULTURA
26.03.2023, 08:31, akt. 12:19

Wiosna Twórców w Supraślu

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok