Radio Białystok | Wiadomości | W białostockich cerkwiach nie odczytano komunikatu z przeprosinami metropolity Sawy

W białostockich cerkwiach nie odczytano komunikatu z przeprosinami metropolity Sawy

autor: Źmicier Kościn

6.02.2023, 19:47, akt. 7.02.2023, 15:13

Komunikatu z przeprosinami metropolity Sawy nie odczytano w prawosławnych cerkwiach Białegostoku. Kancelaria arcybiskupa białostocko-gdańskiego Jakuba wstrzymuje się od komentarza w tej sprawie.

Cerkiew Aleksandra Newskiego w Sokółce, fot. Monika Kalicka
Cerkiew Aleksandra Newskiego w Sokółce, fot. Monika Kalicka

Kancelaria arcybiskupa białostocko-gdańskiego Jakuba tłumaczy to tym, że o całej sytuacji białostocki hierarcha dowiedział się z Internetu.

Część województwa podlaskiego znajduje się w diecezji białostocko-gdańskiej, której bezpośrednim zwierzchnikiem jest abp Jakub. Tradycyjnie komunikaty i oświadczenia wygłaszane w cerkwiach wydaje sobór biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

W sobotę (4.02) pojawiło się oświadczenie metropolity Sawy, w którym zwierzchnik polskiej cerkwi przepraszał za pozdrowienia wysłane do moskiewskiego patriarchy Cyryla z okazji 14. rocznicy jego intronizacji. W pozdrowieniach metropolita przesłał Cyrylowi "najserdeczniejsze i braterskie pozdrowienia", odniósł się też do sytuacji Cerkwi na Ukrainie, stwierdzając, że "wrogowi wiary nie podoba się stabilność Cerkwi i stara się ją zniszczyć".

Z kolei w oświadczeniu z przeprosinami hierarcha oświadczył, że "depesza została wysłana jedynie, by spełnić wymogi przyjęte protokołem, bez uwzględnienia trudnej sytuacji geopolitycznej". Podkreślił, że potępiał i potępia "zbrodniczą inwazję Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę”.

Komunikat z przeprosinami metropolity Sawy odczytano w niedzielę (5.02) m.in. podczas transmisji w TVP Kultura liturgii z prawosławnej cerkwi pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Słupsku. 

Tekst oświadczenia pojawił się również na stronach internetowych niektórych parafii.


| red: mark, zmj, mp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Komunikat z przeprosinami metropolity Sawy odczytano w niektórych cerkwiach w Polsce

5.02.2023, 17:34

W niektórych cerkwiach w Polsce duchowni odczytali w niedzielę (5.02) oświadczenie metropolity Sawy, w którym przeprasza za pozdrowienia wysłane do moskiewskiego patriarchy Cyryla.


Metropolita Sawa przeprasza za list do patriarchy Cyryla

4.02.2023, 14:25

Prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa przyznaje się do błędu i przeprasza za pozdrowienia wysłane do patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla I. Przekazał je w liście z okazji 14. rocznicy intronizacji Cyryla.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok