Radio Białystok | Wiadomości | Metropolita Sawa przeprasza za list do patriarchy Cyryla

Metropolita Sawa przeprasza za list do patriarchy Cyryla

autor: Renata Reda

4.02.2023, 14:25, akt. 14:54

Prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa przyznaje się do błędu i przeprasza za pozdrowienia wysłane do patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla I. Przekazał je w liście z okazji 14. rocznicy intronizacji Cyryla.

Metropolita warszawski i całej Polski Sawa, Supraśl 2014, fot. Joanna Żemojda
Metropolita warszawski i całej Polski Sawa, Supraśl 2014, fot. Joanna Żemojda

Metropolita Sawa napisał: "Wrogowi wiary nie podoba się stabilność Cerkwi, stara się ją zburzyć. To, co wydarzyło się w Ukrainie, świadczy o tym naocznie".

List zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego upublicznił patriarchat moskiewski, obok niewielu, jakie napłynęły do patriarchy Cyryla z okazji rocznicy jego intronizacji. Pozdrowienia nadesłali m.in. Władimir Putin, rosyjski premier czy przewodniczący rosyjskiej Dumy.

List metropolity Sawy spotkał się z ostrą krytyką w Polsce. Odebrano to jako wspieranie agresora, który zaatakował Ukrainę.

Teraz w liście do wiernych metropolita Sawa wyjaśnia okoliczności powstania pisma. Napisał m.in.: "W duchu zbliżającej się w naszym Kościele Niedzieli Wybaczenia Win zwracam się do Was Bracia i Siostry w Chrystusie, a także do wszystkich Rodaków: wybaczcie mnie, grzesznemu."

Pisze, że była to "zwyczajowa, osobista depesza", jakimi pozdrawiają się wzajemnie zwierzchnicy Kościołów lokalnych. Metropolita Sawa zapewnia, że potępiał i potępia "zbrodniczą inwazję Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę".

Zaznacza również, że zarówno on, jak i Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego "jednoznacznie opowiadają się za potrzebą uniezależnienia się Cerkwi Prawosławnej w Ukrainie". Przypomniał też o pomocy udzielanej przez Cerkiew Ukraińcom, m.in. przez Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos".


Do wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

 

Umiłowani Siostry i Bracia,

 

Zwyczajowa osobista depesza, jakimi pozdrawiają się wzajemnie Zwierzchnicy Lokalnych Kościołów Prawosławnych z okazji rocznic ingresu, dnia imienin lub urodzin, skierowana przeze mnie do Patriarchy Moskiewskiego i Wszechrusi wywołała szereg komentarzy i wzbudziła niepokój u części wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Pragnąc w ostateczny sposób przeciąć wszelkie interpretacje użytych w depeszy sformułowań jednoznacznie oświadczam:

Potępiałem i potępiam zbrodniczą inwazję Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę. Wyraz temu stanowisku dałem jeszcze w marcu 2022 roku kierując apel o jej zaprzestanie zarówno do Federacji Rosyjskiej, jak i osobiście do Jego Świątobliwości Patriarchy Cyryla.

Wielokrotnie wyrażałem swoje zdumienie i zażenowanie wypowiadanymi przez Patriarchę Cyryla słowami na temat wojny w Ukrainie. Nie podzielałem i nie podzielam tych opinii i uważam, że nie służą przywróceniu pokoju w Ukrainie oraz negatywnie wpływają na postrzeganie Prawosławia.

Zarówno ja osobiście, jako Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, jak i Episkopat oraz duchowieństwo i wierni wspieramy Naród Ukraiński w dążeniu do odzyskania pełnej wolności, suwerenności i integralności kraju.

Od samego początku wojny, o czym świadczą zarówno wypowiedzi poszczególnych Biskupów jak i wszystkie oficjalne dokumenty św. Soboru Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego obradującego pod moim przewodnictwem, popieraliśmy i nadal popieramy potrzebę uniezależnienia się Cerkwi Prawosławnej w Ukrainie. Wielokrotnie apelowaliśmy do Jego Świątobliwości Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja o zwołanie Spotkania Zwierzchników Lokalnych Cerkwi Prawosławnych celem podjęcia w tej sprawie ogólnoprawosławnej decyzji rozwiązującej trudną sytuację kanoniczną, celem uniknięcia kolejnych rozłamów w łamach św. Prawosławia.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny zaangażował się od samego początku w niesienie materialnej, duszpasterskiej oraz moralnej pomocy uchodźcom z Ukrainy, o czym świadczy działalność Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos” zarówno na szczeblu ogólnocerkiewnym, jak i diecezjalnym. Z całym spektrum tej działalności można zapoznać się na stronach internetowych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i poszczególnych diecezji. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej działalność tę uznał za szlachetną i odznaczył przedstawicieli „Eleosu” Krzyżami Zasługi.

 

Siostry i Bracia,

Całe swoje życie poświęciłem służbie Bogu, Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu, naszej  Ojczyźnie Rzeczpospolitej Polskiej, patriotycznej edukacji młodych pokoleń, organizacji prawosławnego duszpasterstwa wojskowego, a także pomocy potrzebującym. Jednoznacznie stwierdzam, że moja depesza została wysłana jedynie, by spełnić wymogi przyjęte protokołem, bez uwzględnienia trudnej sytuacji geopolitycznej. Perspektywa ostatnich dni oraz dokonana przez wielu interpretacja moich zamiarów i słów w sposób sprzeczny z moimi intencjami pokazuje, iż pomyliłem się, a sytuacja wymagała większej ostrożności. Dlatego wyrażam swój żal, że wywołałem tak duże zamieszanie medialne, narażające wspólnotę Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na – niezasłużony przez Nią –  ból.

W duchu zbliżającej się w naszym Kościele, Niedzieli Wybaczenia Win zwracam się do Was Bracia i Siostry w Chrystusie, a także do wszystkich Rodaków: wybaczcie mnie, grzesznemu.

 

Z Bożej łaski pokorny,

+ Sawa

Metropolita Warszawski i całej Polski

 

Warszawa 4 lutego 2023 roku


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne dary od wolontariuszy spod Łomży trafiły do potrzebujących z obwodu chersońskiego na Ukrainie [zdjęcia, wideo]

9.01.2023, 13:54

Lekarstwa, produkty spożywcze i agregaty prądotwórcze kolejny raz trafiły z naszego województwa do ukraińskich miejscowości. Tym razem wolontariusze spod Łomży zawieźli je do obwodu chersońskiego. Razem z nimi pojechał reporter Polskiego Radia Białystok Paweł Wądołowski.


Metropolita Sawa: pokój, radość w Chrystusie i miłość do ludzi, to droga którą powinniśmy kroczyć

7.01.2023, 13:45

Droga, którą powinniśmy dzisiaj kroczyć to pokój, radość w Chrystusie, miłość do wszystkich ludzi, pokora chrześcijańska, uczciwość i świadomość odpowiedzialności wobec Boga za swoje czyny w ciągu całego życia - powiedział w orędziu z okazji Bożego Narodzenia zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.


Podlascy wolontariusze dostarczyli podopiecznym domu dziecka pod Kijowem żywność i ubrania [zdjęcia]

13.11.2022, 16:38

Ponad 60 dzieci mieszka w domu dziecka pod Kijowem, do którego dotarli dzisiaj (13.10) wolontariusze z naszego województwa.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


© florisvis - fotolia.com
BIAŁYSTOK
22.03.2023, 18:42, akt. 23.03.2023, 09:35

W czwartek w Białymstoku zawyją syrenyfot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
22.03.2023, 20:41, akt. 20:43

Festyn Szkół Zawodowych w Łomży

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok