Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne dary od wolontariuszy spod Łomży trafiły do potrzebujących z obwodu chersońskiego na Ukrainie [zdjęcia, wideo]

Kolejne dary od wolontariuszy spod Łomży trafiły do potrzebujących z obwodu chersońskiego na Ukrainie [zdjęcia, wideo]

autor: Paweł Wądołowski

9.01.2023, 13:54, akt. 10.01.2023, 18:56

Lekarstwa, produkty spożywcze i agregaty prądotwórcze kolejny raz trafiły z naszego województwa do ukraińskich miejscowości. Tym razem wolontariusze spod Łomży zawieźli je do obwodu chersońskiego. Razem z nimi pojechał reporter Polskiego Radia Białystok Paweł Wądołowski.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Transport do obwodu chersońskiego przygotowali Monika, Mariusz i Ewa, którzy po swojej poprzedniej wizycie w tej części Ukrainy dokładnie widzieli, co jest tam potrzebne i zawieźli wsparcie do znanych już sobie miejsc. Byli w domu opieki, gdzie mieszka kilkunastu seniorów i inwalidów. Tam trafiły leki, materace przeciwodleżynowe i agregat prądotwórczy. Agregat zawieźli też do cerkwi, która jest lokalnym centrum wsparcia dla mieszkańców. Wielu z nich w czasie oblężenia ich miejscowości straciło swoje domy.


Jak opowiadał jeden z nich, kilka metrów od jego domu spadła rakieta. Ogień przeniósł się na dach i budynek spłonął.

Na trasie wolontariuszy znalazła się także zniszczona podczas walk niewielka miejscowość, która niedawno była na linii frontu. Miejscowość była praktycznie cała zburzona i opuszczona, ale na drodze przed jednym z domów była kobietę, która kiedyś tam mieszkała i podzieliła się swoją historią.

Mówiła o tym jak wyglądało "wyzwolenie" przez Rosjan, którzy wszystko niszczyli. Mieszkańcy uciekali często tylko z tym, co mieli na sobie. Teraz chcą wracać, ale wszystko jest zniszczone. Potrzebują przede wszystkim agregatu prądotwórczego. Dzięki niemu będą mogli czerpać wodę, bo nie mogą korzystać ze studni, w których są ciała zabitych.

Jak zapewniają wolontariusze, już przygotowują się do kolejnego wyjazdu i zbierają rzeczy, które potrzebne są mieszkańcom tej części Ukrainy. Skala zniszczeń jest tam tak duża, że pomoc jest stale potrzebna. A informacje o tym jak można pomóc i przekazać swoje wsparcie można znaleźć na profilu w mediach społecznościowych białostockiej Fundacji Fors-Itis

Na stronie fundacji jest numer konta, na który można też wpłacać pieniądze. Będą one przeznaczone, między innymi, na kupienie agregatu, który potrzebny jest mieszkance zniszczonej miejscowości, z którą rozmawiał nasz reporter.

| red: bs, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Około 600 uchodźców z Ukrainy wzięło udział w świątecznym spotkaniu w Białymstoku

8.01.2023, 16:55

Śpiewali ukraińskie kolędy i życzyli sobie pokoju i zakończenia wojny. Blisko 600 uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety z dziećmi, uczestniczyło w świątecznym spotkaniu zorganizowanym przez władze Białegostoku.


Fundacja "Dialog" apeluje o dary dla Ukraińców

17.12.2022, 13:32

O wsparcie uchodźców z Ukrainy apeluje białostocka Fundacja "Dialog". "W naszym magazynie kończą się zapasy, a nie chcemy nikogo odsyłać bez pomocy" - mówi wiceprezes fundacji Marcin Kruhlej.


Uchodźcy z Ukrainy nadal potrzebują materialnego wsparcia

28.11.2022, 07:59

Obecnie w Suwałkach przebywa ich około 1000.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok