Radio Białystok | Wiadomości | Około 600 uchodźców z Ukrainy wzięło udział w świątecznym spotkaniu w Białymstoku

Około 600 uchodźców z Ukrainy wzięło udział w świątecznym spotkaniu w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

8.01.2023, 16:55, akt. 17:40

Śpiewali ukraińskie kolędy i życzyli sobie pokoju i zakończenia wojny. Blisko 600 uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety z dziećmi, uczestniczyło w świątecznym spotkaniu zorganizowanym przez władze Białegostoku.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Spotkanie świąteczne dla kilkuset uchodźców z Ukrainy - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dla wielu z nich była to chwila zapomnienia o trudnej sytuacji w ojczyźnie. Wiele matek podkreślało, że mimo niezwykle trudnej sytuacji chciały, by najmłodsze dzieci miały możliwie normalne święta.

Nastoletni Roman powiedział, że to jego pierwsze święta bez całej rodziny - wraz z mamą i siostrą już od 10 miesięcy mieszka w Białymstoku, ojciec walczy na froncie. Chłopak przyznaje, że jest mu bardzo smutno z tego powodu, ale takie spotkanie przynajmniej na chwilę pozwoliło mu się oderwać od śledzenia informacji o wojnie.

Wszyscy uchodźcy, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że w Polsce otrzymali ogromne wsparcie, które nieraz przerastało ich oczekiwania. Pytani, czego można im życzyć na te święta, odpowiadali, że pokoju i końca wojny.

Zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński powiedział, że w Białymstoku mieszka około 5 tysięcy uchodźców z Ukrainy, z czego tysiąc to dzieci w wieku szkolnym. Zwracając się do uczestników spotkania, podkreślał, że liczy na szybkie zwycięstwo Ukrainy.

W spotkaniu wzięli też udział duchowni: ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub oraz metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek. Abp Jakub życzył uchodźcom szybkiego powrotu do domów.


- Widzimy, że w tym życiu, w tym świecie jest wile trudności. Chyba odczuwamy to najbardziej teraz, a najbardziej odczuwacie wy, którzy musieliście zostawić swoje rodzinne domy, swoją ojczyznę i przyjechać tutaj. Życie w tym świecie jest wyjątkowo trudne i wydaje się czasami, że już nie ma sensu. Ale to właśnie wcielenie Syna Bożego wnosi sens w istnienie tego świata - mówił abp Jakub.


Z kolei abp Józef Guzdek zwrócił uwagę na to, że mimo że uchodźcy z Ukrainy zostali z sercem przyjęci przez Polaków, to w taki dzień, w Boże Narodzenie, każdy chce być u siebie. Dlatego, jak zaznaczył, przekazuje im "wyrazy duchowego wsparcia". Życzył im przede wszystkim możliwości bezpiecznego powrotu do domu i pokoju.

Świąteczne spotkanie w Białymstoku zorganizowano dzięki wsparciu UNICEF.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Transport darów zorganizowany przez podlaskich wolontariuszy trafił do obwodu chersońskiego w Ukrainie [zdjęcia, wideo]

8.01.2023, 12:46

Lekarstwa, żywność i generatory prądu zawieźli podlascy wolontariusze do kilku miejscowości w obwodzie chersońskim w Ukrainie.


Mieszkańcy Ukrainy obchodzą święta Bożego Narodzenia

7.01.2023, 16:26

Dużo skromnej niż przed rokiem i często podwójnie - tak obchodzą święta Bożego Narodzenia mieszkańcy obwodu chersońskiego na Ukrainie.


Metropolita Sawa: pokój, radość w Chrystusie i miłość do ludzi, to droga którą powinniśmy kroczyć

7.01.2023, 13:45

Droga, którą powinniśmy dzisiaj kroczyć to pokój, radość w Chrystusie, miłość do wszystkich ludzi, pokora chrześcijańska, uczciwość i świadomość odpowiedzialności wobec Boga za swoje czyny w ciągu całego życia - powiedział w orędziu z okazji Bożego Narodzenia zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok