Radio Białystok | Wiadomości | Metropolita Sawa: pokój, radość w Chrystusie i miłość do ludzi, to droga którą powinniśmy kroczyć

Metropolita Sawa: pokój, radość w Chrystusie i miłość do ludzi, to droga którą powinniśmy kroczyć

7.01.2023, 13:45, akt. 14:10

Droga, którą powinniśmy dzisiaj kroczyć to pokój, radość w Chrystusie, miłość do wszystkich ludzi, pokora chrześcijańska, uczciwość i świadomość odpowiedzialności wobec Boga za swoje czyny w ciągu całego życia - powiedział w orędziu z okazji Bożego Narodzenia zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Metropolita Sawa, fot. Joanna Żemojda
Metropolita Sawa, fot. Joanna Żemojda

W orędziu z okazji Bożego Narodzenia, skierowanym do wiernych i duchowieństwa, hierarcha przekazał pozdrowienia m.in. uchodźcom z Ukrainy, którzy - jak to ujął - "przeżywają tragizm wojny", życząc pokoju nie tylko ich ojczyźnie, ale i całemu światu.

W sobotę (7.01) przypada pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. W tym terminie obchodzą je wierni obrządków wschodnich - w tym prawosławni. 


- Wcielenie Syna Bożego jest podstawą naszej wiary i tajemnicą zbawienia człowieka, tym samym jest kamieniem węgielnym Cerkwi (...). Chrystus Pan swoim narodzeniem oświecił błądzący świat, ludzi siedzących w ciemnościach i cienie śmierci. Prawda ta jednoczy ziemię z niebem, radość z doświadczeniem - mówił metropolita Sawa.


Nawiązał też do słów św. Grzegorza z Nyssy, który - jak mówił metropolita - głosząc dobrą nowinę o narodzeniu "Zbawiciela świata" wzywał ludzkość do otwarcia serc przed miłością Bożą, do tłumienia nienawiści, gaszenia nieprzyjaźni i mściwości, likwidowania waśni i obłudy, a także do realizowania miłości, radości, pokoju, wielkoduszności i tego "co jest dobre, a dane zostało człowiekowi przez Boga".


- Droga, którą powinniśmy dzisiaj kroczyć to pokój, radość w Chrystusie, miłość do wszystkich ludzi, pokora chrześcijańska, uczciwość i świadomość odpowiedzialności wobec Boga za swoje czyny w ciągu życia na ziemi. Do tego przecież powołał nas Pan, z nami Bóg, on działa przez nas, ludzi wiary - apelował hierarcha.


Świąteczne pozdrowienia skierował do duchowieństwa, mnichów i mniszek oraz wiernych w kraju i za granicą. 


- Pozdrawiam naszych braci i siostry - uchodźców z Ukrainy, którzy przeżywają tragizm wojny. Chrystus - Pan pokoju - niech obdarzy Ukrainę i cały świat swoim pokojem. Głęboko wierzymy, że według wiary naszej tak będzie. Nowy 2023 rok niech będzie błogosławionym czasem dla Cerkwi, ojczyzny, każdego z nas. Chrystus się rodzi, wychwalajcie go! - zakończył abp Sawa.


Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują, że wiernych jest ok. 500 tys. Taką liczbę podał też Główny Urząd Statystyczny w niedawnym raporcie "Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021".

Przyjmuje się, że najwięcej osób prawosławnych jest w regionie północno-wschodnim.

źródło: Opr. na podst. PAP | red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławni obchodzą święto Bożego Narodzenia

7.01.2023, 06:51

To jedno z 12 wielkich świąt liturgicznych w Cerkwi prawosławnej. W sobotę (07.01) pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodników
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok