Radio Białystok | Wiadomości | Prawosławni obchodzą święto Bożego Narodzenia

Prawosławni obchodzą święto Bożego Narodzenia

autor: Anna Petrovska

7.01.2023, 06:51, akt. 07:15

To jedno z 12 wielkich świąt liturgicznych w Cerkwi prawosławnej. W sobotę (07.01) pierwszy dzień Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.

fot. Michał Stepaniuk
fot. Michał Stepaniuk


0:00
0:00
W wielu podlaskich miejscowościach z bogatym repertuarem kolęd wyruszają grupy kolędnicze - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia św. Bazylego Wielkiego

Boże Narodzenie, nazywane też Zimową Paschą, jest świętem, w którym dokonuje się pokłon natury. W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia św. Bazylego Wielkiego. Teksty liturgiczne mówią, że cała przyroda ofiaruje coś Chrystusowi: pasterze przychodzą z pokłonem, mędrcy przychodzą z darami, ziemia ofiaruje grotę, a ludzkość przynosi w ofierze Matkę, która jest najdoskonalszym z ludzkich stworzeń. Pierwszy dzień święta jest poświęcony narodzinom Chrystusa i pokłonowi mędrców.

Cały okres od Bożego Narodzenia do święta Chrztu Pańskiego (obchodzonego 19.01) nosi ludową nazwę „światki”. Według tradycji w te dni unikano ciężkich prac. Po zapadnięciu zmroku zaczynały się tzw. święte wieczory, gdzie wierni spotykali się i śpiewali kolędy.

Kolorowa gwiazda i kolędy w wielu podlaskich miejscowościach

W wielu podlaskich miejscowościach z bogatym repertuarem kolęd wyruszają grupy kolędnicze - niosą kolorową gwiazdę i śpiewają tradycyjne kolędy w kilku językach.

Kolędowanie to tradycja widoczna zwłaszcza na wsi, gdzie grupy dzieci i młodzieży, członkowie parafialnych chórów czy zespołów folklorystycznych śpiewają kolędy oraz miejscowe przyśpiewki.

Grupy cerkiewnych kolędników można spotkać nie tylko na wsiach ale też w mieście. Kolędują np. członkowie Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Często kolędujące grupy zbierają datki np. na remont cerkwi, potrzeby prawosławnych monasterów, albo działalność zespołów czy organizacji.

Posłuchać kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży będzie można także 11 i 12 stycznia podczas 41. Prawosławnych Wieczorów Kolęd w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławni rozpoczynają obchody święta Bożego Narodzenia

6.01.2023, 07:47

Prawosławni - świętujący zgodnie z kalendarzem juliańskim - w sobotę (7.01) obchodzić będą Boże Narodzenie. W piątek (6.01) wypada Wigilia tego święta. 


Podopieczni prawosławnego ośrodka Eleos zjedli wigilijny posiłek

5.01.2023, 14:25

W jadłodajni prowadzonej w Białymstoku przez Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" osoby bezdomne i ubogie mogły w czwartek wziąć udział w przygotowanym dla nich uroczystym posiłku. W piątek przypada Wigilia Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.


Kolejne białostockie cerkwie na szlaku świątyń prawosławnych

4.01.2023, 18:04

O trzy kolejne cerkwie poszerzono szlak nowożytnych świątyń prawosławnych w Białymstoku. Oznakowano je tablicami informacyjnymi, by promować nie tylko te budowle, ale też wielokulturowość miasta.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok