Radio Białystok | Wiadomości | Majówka sportowo i kulturalnie. Gdzie warto się wybrać?
Majówka to idealny czas na wypoczynek w Białymstoku, Łomży, Suwałkach i okolicach. Ośrodki i placówki sportowe oraz kulturalne przygotowały różne atrakcje.
Białystok
Warto wybrać się do Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy”
W Białymstoku od 1 maja w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” ponownie będzie funkcjonował Park Linowy Lemur. Do 4 maja będzie czynny w godz. od 11:00 do 18:00.
Zalew dojlidzki można będzie opływać kajakami, rowerami wodnymi, łodziami, żaglówkami, deskami sup i windsurfingowymi oraz nowymi rowerkami wodnymi w kształcie samochodów. Na miejscu do wypożyczenia będą też tradycyjne rowery i kijki nordic walking.
Wypożyczalnia jest czynna codziennie w godzinach 9:00-18:00, a sprzęt sportowy i pływający jest wypożyczany najpóźniej do godziny 17:00. Można tu także wybrać się na spacer na wyspę lub wokół zalewu. Na terenie OSW Dojlidy można też korzystać ze stołu szachowego oraz do tenisa stołowego. Dostępne są dla każdego w lasku przy siłowni. Potrzebne są własne szachy, rakietki do ping ponga i piłeczki.
Są tu także ścieżki spacerowe, place zabaw wraz z nową atrakcją dla dzieci - torem przeszkód „Jumbo Pszczoła”, siłownie na świeżym powietrzu oraz piaszczyste boiska. Można też zamówić miejsce na grilla lub ognisko. Szczegóły pod nr tel. 699 677 617. Ośrodek czynny jest codziennie.
W długi majowy weekend będzie czynna pływalnia przy ul. Stromej
Pływalnia Rodzinna przy ul. Stromej 1a czynna jest codziennie, także 1, 2 i 3 maja w godz. 6:00-22:00 (korzystanie z hali basenowej w godz. 6:15-21:30). W tych dniach niecki basenowe praktycznie nie mają rezerwacji, więc powinno być komfortowo.
Pływalnia Rodzinna to najnowocześniejszy i najpojemniejszy obiekt pływacki Białegostoku o charakterze familijnym. Klienci to osoby w różnym wieku - od dzieci, które bawią się na wodnym placu zabaw; po seniorów, którzy nie stronią od relaksu w strefie spa. Oprócz basenu pływackiego znajduje się tu także bogato wyposażona strefa wypoczynkowa z saunami, grotą solną, Słoneczną Łąką, jacuzzi, leżankami z masażem wodnym.
Pływalnia Sportowa przy ul. Włókienniczej 4 oraz Pływalnia Kameralna przy ul. Mazowieckiej 39 c w dniach 1, 2, 3 maja mają przerwę świąteczną.
Można też odwiedzić Tor Białystok
Majówka na Torze Białystok rozpoczyna się 1 maja treningiem motocyklowym (rezerwacja). BOSiR zaprasza na dwa otwarte dni treningowe:
Odbędzie się Mityng Solidarności
3 maja w godz. 15:00-18:00 na Stadionie Lekkoatletycznym odbędzie się 35. edycja Mityngu Solidarności z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zawody wkomponowały się w kalendarz imprez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, trwają nieprzerwanie od 1989 r. Wśród konkurencji: biegi, skoki w dal, biegi przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut dyskiem i oszczepem.
Od 4 maja wszystkie obiekty BOSiR wracają do normalnego trybu i będą pracowały zgodnie z grafikami.
Majówkę można spędzić w Skansenie
Pierwszy dzień majówki w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej upłynie pod znakiem dawnych zabaw i zabawek. Pracownicy skansenu o 13:00 otworzą wystawę im poświęconą i zaprezentujemy najnowszą publikację Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dla najmłodszych - „Od patyka do konika, czyli dawne zabawy i zabawki”.
2 maja o 11:00 odbędzie się pogadanka o polskich symbolach narodowych i warsztaty wykonywania biało-czerwonych kokard.
W ostatnim dniu „Majówki w Skansenie” można będzie wziąć udział w grze terenowej „Tajemnice malowanej skrzyni”. Uczestnicy odnajdą zabytkowe skrzynie we wnętrzach budynków na terenie skansenu, poznają ich historię i sposoby ozdabiania, a w części warsztatowej wykażą się własną inwencją twórczą ozdabiając miniatury tych drewnianych mebli. Gra terenowa rozpoczynać się będzie trzykrotnie: o 11:00, 12:00 i 13:00. Na wszystkie wydarzenia trzeba się wcześniej zapisać (509 336 816, edukacja.folklor@pmkl.pl).
Dla tych, którzy przyniosą ze sobą koszyczek z prowiantem pracownicy skansenu proponują ognisko. Wszystko w cenie biletu spacerowego.
Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wyjątkowe spotkania z muzyką
3 maja w OiFP przy ul. Odeskiej zaplanowany jest koncert pt. „Znaszli ten maj?”. W przestrzeni dolnego foyer zabrzmią m.in. pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina czy Mieczysława Karłowicza.
Usłyszymy znakomitych solistów - Wiolettę Chodowicz, Joannę Motulewicz i Tomasza Raka z towarzyszeniem pianistek: Anny Krzysztofik-Buczyńskiej i Kariny Komendery. Początek o 18:00.
Quest majówkowy w Muzeum Wojska w Białymstoku
Przez dwa dni, 2 i 3 maja pracownicy Muzeum Wojska w Białymstoku zapraszają dzieci i ich opiekunów do wzięcia udziału w Queście Majówkowym „W poszukiwaniu symboli”, który odbędzie się w godzinach 9:30-16:30. Wystarczy odebrać kartę zadań w punkcie kasowym, a następnie rozwiązywać zagadki przygotowane na wystawie. Na zakończenie zabawy uczestnicy będą mogli wykonać zadanie plastyczne, a na każdego czeka drobny upominek.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Piknik Etnograficzny na Szlaku Rękodzieła Ludowego
W Czarnej Wsi Kościelnej 1 i 2 maja między 11:00 a 17:00 odbędzie się .
W programie imprezy pokazy i warsztaty m.in. garncarstwa, tkactwa, kowalstwa i pisankarstwa. Będzie można też poznać tajniki kiszenia. Organizatorzy przygotowali też strefę dla dzieci i młodzieży. Szczegóły są na Facebooku.
Majówka w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna
1, 3 i 4 maja w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna będzie można wziąć udział w rodzinnych grach terenowych, pokazach tkactwa dwuosnowowego, warsztatach garncarskich i wykonywania bransoletek z nici.
3 maja odbędzie się prelekcja dotycząca uzbrojenia wczesnego średniowiecza - będzie tez degustacja chleba ze średniowiecznego pieca oraz podpłomyków. Tego dnia o 19:00 odbędzie się potańcówka.
4 maja będzie dodatkowo udostępniony tor łuczniczy i słowiański tor przeszkód. Poszczególne wydarzenia odbywają się w różnych godzinach - szczegóły imprezy są na Facebooku.
Majówkowe zwiedzanie Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej
2 i 3 maja o godz. 14:00 w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem w cenie biletu wstępu.
Muzeum to nie tylko miejsce upamiętniające wybitnego artystę, ale także przestrzeń otwarta dla wszystkich pragnących odkrywać piękno Podlasia i kultywować swoją miłość do sztuki. Zapisywać się można pod numerem telefonu 660 261 084.
Łomża
Kulturalne wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łomży rozpoczną się już dzień wcześniej. 2 maja o godz.18:30 Muzyczna Majówka, czyli koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, w którego programie znajdą się utwory m.in.: S. Moniuszki, G. Bizeta i A. Dvoraka (sala koncertowa FKWL, ul. Zawadzka 1; wstęp bezpłatny).
Natomiast w niedzielę 4 maja 2025 o godz. 17:00 i 19:00 koncert patriotyczny „Wiwat Maj, Trzeci Maj” w Hali Kultury przy Starym Rynku (bezpłatne wejściówki do odebrania w MDK-DŚT).
Majówka w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie
Na majówkę u Lutosławskich zaprasza Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Cykl imprez zaplanowano na cały wydłużony weekend, czyli od 1 do 4 maja.
I tak: 1 maja (czwartek) od godz. 11:00 do 13:00 będą to warsztaty terrarystyczne prowadzone przez autorów wystawy obecnie prezentowanej w Drozdowie wystawy.
2 maja (piątek), także od godz. 11:00, muzeum proponuje pokaz historycznych mundurów wojskowych i elementów musztry. W sobotę (3.05) propozycja dla młodszych odwiedzających Drozdowo, czyli warsztaty plastyczne dla dzieci, a w niedzielę (4.05) warsztaty przyrodnicze już dla całych rodzin.
Te warsztaty od godz. 11:00 do 15:00, ale także w niedzielę o godz. 17:00 koncert piosenek 20-lecia międzywojennego zatytułowany "Powróćmy jak za dawnych lat".
Suwałki
7 edycja Suwalskiej Majówki Społecznej
1 maja w Suwałkach od 12:00 do 16 na miejskich bulwarach odbędzie się 7 już edycja Suwalskiej Majówki Społecznej.
Przy Starej Łaźni pojawią się stoiska suwalskich organizacji i społeczników, także mistrzów kulinarnych i rękodzielników. Zaplanowano program artystyczno-rekreacyjny.
W tym roku będzie można razem z animatorami poćwiczyć przy muzyce, pośpiewać, ale także przypomnieć sobie lub nauczyć się zasad pierwszej pomocy.
Wycieczka rowerowa wzdłuż brzegów jeziora Wigry
1 maja na wycieczkę rowerową z przewodnikiem wzdłuż brzegów jeziora Wigry zaprasza Wigierski Park Narodowy.
Do przejechania około 50 kilometrów zahaczając o najpiękniejsze miejsca w parku jak m.in. dolina Czarnej Hańczy, Słupie, Bryzgiel, Rosochaty Róg, Klasztor Wigierski czy Muzeum Wigier.
Koncert w Ogrodach Klasztornych
3 maja w Ogrodach Klasztornych w Wigrach zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, prezentacje kuchni regionalnej i pokazy służb mundurowych.
Festyn rodzinny „ŁĄCZY NAS PASJA – POZNAJ SWOJE DZIEDZICTWO KULTUROWE rozpocznie się o 14:00 i potrwa do 18:00.
Kiermasz rękodzieła w Augustowie
1 maja na Runku Zygmunta Augusta w Augustowie od 9:00 do 17:00 potrwa kiermasz rękodzieła „ Majowe bąki”.
Na straganach będzie można zaopatrzyć się wyroby regionalnych artystów. Pojawią się m.in. ręcznie robione zabawki, dekoracje, ceramika i biżuteria, a także regionalne potrawy i zioła.
Zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci i występy lokalnych zespołów.
Przemarsz ze stumetrową flagą, na Błoniach nad Nettą piknik
2 maja, w Dniu Flagi na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie o 14:30 zaplanowano przemarsz ze stumetrową flagą, a na Błoniach nad Nettą o 15:00 rozpocznie się wspólne świętowanie.
Nie zabraknie grillowania, występów przedszkolaków, i stoisk edukacyjnych.
O 17:30 rozpocznie się koncert Zespołu DE MONO.
Natomiast o 18:00 w Galerii Augustowskich Placówek Kultury na Rynku Zygmunta Augusta 9 rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii augustowskiego artysty Tomasza Michałowskiego „Dwa obrazy świata”.
Motomajówka w Sejnach
1 maja na ulice Sejn wyjadą fani "dwóch kółek", którzy o 13:00 wyjadą spod Bazyliki i przejadą ulicami miasta na Plac Dominikański.
Tam w ramach „Motomajówki” zaplanowano wspólny grill, a dodatkowo na placu pojawią się stoiska promocyjne służb mundurowych i z ubraniami motocyklowymi.
„Mały doktor wrócił” do Sejn
1 maja do Sejn powróci spektakl „Mały doktor wrócił”.
W Białej Synagodze o 18:00 przedstawienie, powstałe w oparciu o historię doktora Arsalana Azzaddina z Bielska Podlaskiego, który zaangażował się w pomoc ofiarom kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.
Wernisaż wystawy „Przejście” Małgorzaty Dmitruk
2 maja w Domu Pogranicza w Sejnach odbędzie się wernisaż wystawy „Przejście” Małgorzaty Dmitruk.
To już kolejna wystawa artystki w Sejnach, ale tym razem zaprezentuje ona autorską, wykonaną ręcznie tkaninę, której głównym tematem jest przejście przez podlaską puszczę.
Wernisaż rozpocznie się o 16:00.
Wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego „i nie obrócą się w proch”
2 maja z kolei o 17:00 w Białej Synagodze w Sejnach zaplanowano wernisaż wystawy Wiesława Szumińskiego „i nie obrócą się w proch”.
Wystawa jest instalacją ceramiczną, przywracającą pamięć o mieszkańcach Krasnopola, zamordowanych w czasie Zagłady.
Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego
3 maja o 19:00 w Białej Synagodze w Sejnach wystąpi Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.
Będzie to pierwszy w sezonie letnim koncert młodych muzyków z Sejneńszczyzny.