Radio Białystok | Wiadomości | Koniec akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym

Koniec akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym

autor: Paweł Wądołowski

30.04.2025, 16:52, akt. 16:59

Przez 11 dni z ogniem walczyli strażacy z całej Polski, a także leśnicy, pracownicy Parku, żołnierze i rolnicy z okolicznych miejscowości.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, 23.04.2025, fot. Paweł Wądołowski
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, 23.04.2025, fot. Paweł Wądołowski

Jak mówi rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego PSP w Białymstoku, młodszy ogniomistrz Justyna Kłusewicz w czasie akcji wykorzystywano specjalistyczny sprzęt.


 Moduły GFFF przeznaczone do gaszenia pożarów lasów z ziemi, bez użycia pojazdów, z województwa lubelskiego i wielkopolskiego. W działaniach brały też udział siły i środki z województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W kluczowym momencie w działaniach uczestniczyło około 400 strażaków. Z powietrza wspomagały nas Lasy Państwowe, które zapewniły w sumie pięć śmigłowców i samolot gaśniczy Dromader, a także policja, która dysponowała śmigłowcem Black Hawk - wylicza Justyna Kłusewicz.


Akcja była prowadzona na bardzo dużym terenie. Ale po jej zakończeniu okazało się, że ogień zniszczył znacznie mniejszy obszar. 


Strażacy działali na obszarze około 450 hektarów. Jednak po przeprowadzeniu pomiarów powierzchni pożaru przez pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego ustalono, że spaleniu uległo około 185 hektarów. Teren trudno dostępny był dużym wezwaniem, m.in. dlatego, że ograniczał możliwość dotarcia do ognia ciężkim pojazdom gaśniczym. I tutaj dużym wsparciem okazały się quady i pojazdy typu Sherp - dodaje Justyna Kłusewicz.


To właśnie tymi pojazdami - strażaków i sprzęt - można było dowieźć w trudno dostępny teren. 

Strażacy utworzyli też linie wodne o długości kilku kilometrów.

Pożar wybuchł w niedzielę wielkanocną (20.04). 

Dzień po piątej rocznicy pojawienia się ognia, który zniszczył ponad 5500 hektarów powierzchni Parku. Praktycznie w tym samym miejscu co w 2020 roku.

| red: at

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczęło się śledztwo ws. przyczyn i okoliczności pożaru nad Biebrzą

24.04.2025, 19:27

Prokuratura Rejonowa w Augustowie wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania w Biebrzańskim Parku Narodowym pożaru, który objął ponad 400 hektarów i spowodował zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym.


Kilkaset osób walczy z ogniem nad Biebrzą. Akcja jeszcze się nie zakończyła

24.04.2025, 13:15

To kolejny i największy w tym roku pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Od niedzieli (20.04) z ogniem walczy kilkaset osób. To strażacy, pracownicy Parku, leśnicy, żołnierze, ale także rolnicy.


Ogień nie dotarł do serca Biebrzańskiego Parku. Czerwone Bagno bez większych strat

23.04.2025, 15:31

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym nie rozprzestrzenia się, sytuacja jest stabilna. Jego dogaszanie może potrwać wiele dni - poinformowała w środę (23.04) na briefingu prasowym w Polkowie straż pożarna.


Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło ok. 500 hektarów [zdjęcia, wideo]

22.04.2025, 06:29

Pożar suchych trzcinowisk i łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym obejmuje obszar ok. 500 ha, ale w nocy się nie rozwinął. Strażacy monitorowali sytuacje z dronów z termowizją. Do akcji gaśniczej dołączyła specjalna grupa 24 strażaków z Poznania.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok