Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach odbyło się sympozjum naukowe "Trudna droga do prawdy i godnej pamięci"

W Suwałkach odbyło się sympozjum naukowe "Trudna droga do prawdy i godnej pamięci"

autor: Marcin Kapuściński

28.03.2023, 18:55, akt. 19:25

Dochodzenie do prawdy o Obławie Augustowskiej, wciąż się jeszcze nie zakończyło, a proces ten nadal spotyka się z wieloma trudnościami. To słowa, jakie podsumowały sympozjum naukowe poświęcone sowieckiej zbrodni z lipca 1945 roku.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Sympozjum naukowe odbyło się we wtorek (28.03) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach.

O trudnościach pojawiających się przy upamiętnieniu Obławy Augustowskiej, mówił jeden z organizatorów konferencji - poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński.


 - Można mówić o trzech zjawiskach. Po pierwsze spowolnienie procesu dochodzenia do prawdy o tym wydarzeniu. Drugie to umniejszanie znaczenia tej wielkiej zbrodni i przedstawiania jej jako mało ważnej dla całego kraju. Trzecim z kolei jest próba przejmowania na swoją nieuprawnioną własność tego, co zostało zrobione przez Związek Pamięci Obławy Augustowskiej. W sposób oczywisty to on jest depozytariuszem pamięci. Zrzesza bowiem krewnych ofiar. Nikt lokalnie, ani żaden wójt, ani burmistrz nie powinien sobie tego zawłaszczać - podkreślał.


W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu uczniów suwalskich szkół średnich. Wiceprezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku Piotr Rydzewski akcentował, że to właśnie ich zadaniem jest dalsze upamiętnianie tego wydarzenia.


 - W wyniku długiej choroby nowotworowej straciłem swoją mamę. Mam jednak, gdzie pójść się pomodlić i postawić znicz. Co jednak mają powiedzieć rodziny ofiar Obławy Augustowskiej? Wiele osób zrozumie taki przykład. My jako młodzi ludzie powinniśmy dać wyraz młodej nadziei, że prawda o ich poświęceniu została na zawsze zapisana w panteonie bohaterów narodowych. Naszym zadaniem jest odnaleźć doły śmierci i ujawnić fakty, brakujące do całościowego poznania tej historii - zaznaczył.


W sympozjum naukowym "Trudna droga do prawdy i godnej pamięci" wzięli również udział historycy prof. Jan Żaryn oraz dr Teresa Kaczorowska.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Suwałkach zaplanowano sympozjum naukowe poświęcone Obławie Augustowskiej

21.03.2023, 15:54

Będzie to nie tylko podsumowanie stanu wiedzy o Obławie Augustowskiej, ale też okazja do dyskusji nad tym co zrobić, aby wiedza o sowieckiej zbrodni z lipca 1945 roku była wciąż żywa i trafiała do młodzieży. We wtorek (28.03) rozpocznie się sympozjum naukowe.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok