Radio Białystok | Wiadomości | Znamy wyniki 42. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Znamy wyniki 42. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

13.05.2023, 08:14, akt. 14.05.2023, 11:08

Chóry z Polski, Finlandii, Rumunii i Serbii zdobyły najwyższe nagrody w kilku kategoriach Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej". W tym roku nie przyznano Grand Prix. W części konkursowej wzięło udział 17 chórów i zespołów z kraju i zagranicy.

fot. Adam Klimiuk
fot. Adam Klimiuk


0:00
0:00
Zakończył się 42 Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej - relacja Adama Klimiuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Międzynarodowe jury ogłosiło laureatów

W sobotę po południu międzynarodowe jury ogłosiło laureatów tegorocznej edycji tego festiwalu. Zakończy go koncert najlepszych wykonawców, spośród uczestników reprezentujących Polskę, Litwę, Łotwę, Finlandię, Serbię i Rumunię.

W związku z agresją rosyjską na Ukrainę i związaną z tym sytuacją międzynarodową - podobnie jak w ubiegłym - również w tegorocznym festiwalu nie wzięli udziału wykonawcy z Rosji, Białorusi i Ukrainy, czyli z krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem. Wszystkie przesłuchania odbywały się w hajnowskim soborze św. Trójcy, gdzie odbędzie się też sobotni koncert galowy.

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych, na co dzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych.

Festiwal, mimo trudności - pandemia, złożona sytuacja polityczna - przetrwał i cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym. Przez cały festiwalowy tydzień docierały do nas niezwykle barwne, pełne duchowości nuty śpiewu cerkiewnego

- mówił podczas ogłaszania wyników dyrektor festiwalu ks. Michał Niegierewicz.

W tym roku jurorzy oceniali chóry w pięciu kategoriach: chórów parafialnych wiejskich, parafialnych miejskich, chórów dziecięco-młodzieżowych, chórów innych oraz akademickich. Nie przyznano Grand Prix.

W grupie chórów parafialnych wiejskich pierwszego miejsca nie przyznano; drugie zdobył chór parafii prawosławnej pod wezwaniem św. Wielkomęczennika Jerzego Zwycięzcy z Siemianówki. Wśród chórów parafialnych miejskich przyznano dwie równorzędne pierwsze nagrody: chórowi katedralnemu św. Trójcy w fińskim Oulu oraz chórowi katedry metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Wśród chórów dziecięco-młodzieżowych drugie miejsce (pierwszego nie przyznano) zdobył chór dziecięcy soboru św. Trójcy w Hajnówce, a wśród chórów innych pierwsze miejsce jurorzy przyznali chórowi duchowieństwa prawosławnej diecezji warszawsko–bielskiej.

W kategorii chórów akademickich pierwszym miejscem podzielili się wykonawcy z zagranicy: chór Obilić z Belgradu w Serbii oraz chór Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuzy "Universitas" w Jassach w Rumunii.


Nagrodę specjalną dostał chór działający przy kaplicy św. Grzegorza Peradze w Warszawie

Nagrodę specjalną dostał chór działający przy kaplicy św. Grzegorza Peradze w Warszawie, wyróżniony w ten sposób za popularyzację i prezentacje prawosławnych śpiewów cerkiewnych w języku polskim. Przyznano też nagrody specjalne dla najlepszej solistki i dyrygenta.

To 42. edycja powstałego w Hajnówce festiwalu. Przez wiele lat odbywał się on w tym mieście jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Od 2002 roku nosi nazwę Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i organizowany jest z błogosławieństwem zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" 20 lat temu przeniesiony został do Białegostoku. Jego tegoroczna edycja, która odbędzie się w drugiej połowie maja, również organizowana jest jako 42.

źródło: PAP | red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Chór "Rytmy Czasu" pod dyrekcją Jerzego Tomzika ma już 20 lat

7.05.2023, 10:52

Nagrywają płyty, koncertują i szlifują swój talent - a wszystko pod czujnym okiem i uchem Jerzego Tomzika. Chór "Rytmy Czasu" działający przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy ma już 20 lat.


42. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

7.05.2023, 09:32

Po raz 42. w Hajnówce rozbrzmiewać będzie cerkiewny śpiew w wykonaniu chórów z kraju i zagranicy. W poniedziałek (7.05) rozpocznie się tam Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.


15 urodziny Suwalskiego Chóru Gospel

2.05.2023, 12:03

Byli i obecni chórzyści na scenie, uroczysty koncert i film wspomnieniowy. Tak za kilka dni Suwalski Chór Gospel ma świętować swoje 15-lecie.


Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zdobył Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Dawna

28.04.2023, 07:00

Kolejną prestiżową nagrodą wyróżniono Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zespół kierowany przez prof. Violettę Bielecką zdobył Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Dawna za wydawnictwo "Supraskie Kantyki".

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok