Radio Białystok | Wiadomości | Z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa konsultanci w siedzibie NFZ bezpłatnie doradzą, jak rzucić palenie

Z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa konsultanci w siedzibie NFZ bezpłatnie doradzą, jak rzucić palenie

autor: Renata Reda

31.05.2023, 08:18, akt. 08:33

Z bezpłatnych badań i pomiarów, które pomogą zerwać z nałogiem palenia tytoniu można skorzystać w siedzibie NFZ przy Pałacowej w Białymstoku. To z okazji przypadającego w środę (31.05) Światowego Dnia Bez Papierosa. Konsultanci poradzą jak rzucić palenie. Opowiedzą też o e-papierosach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Dzięki badaniu smokolyzerem, urządzeniem pomiarowym dla osób palących papierosy, będzie można sprawdzić poziom tlenku węgla (CO) w wydychanym powietrzu.

Podczas dzisiejszej akcji będzie też można zrobić pomiary ciała, zapoznać się z programami profilaktycznymi, czy wyrobić kartę EKUZ dla całej rodziny.

Będą też konkursy wiedzy o zdrowiu.

Akcja w siedzibie NFZ w Białymstoku potrwa w godz. 10:00-13:00.

Światowy Dzień Bez Papierosa ma zachęcić do 24-godzinnej abstynencji od tytoniu.

W trzeci czwartek listopada z kolei przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia, z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący - aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia. Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce od 1991 roku.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak rzucić palenie?

31.01.2023, 07:19

Palenie papierosów to nałóg, którego zdecydowanie warto się pozbyć. Nasze zdrowie i nasz portfel na pewno nam za to podziękują.


17 listopada to Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

17.11.2022, 12:56

Ten problem dotyczy niemal co trzeciego Polaka. Tylu z nas według statystyk pali papierosy. Stąd coraz więcej inicjatyw, które mają wspierać tych, którzy zdecydują się z nałogiem rozstać.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok