Radio Białystok | Wiadomości | Profesor Tadeusz Pilch doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

Profesor Tadeusz Pilch doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

31.05.2023, 15:33, akt. 15:42

Prof. Tadeusz Pilch, wybitny polski pedagog, otrzymał w środę (31.05) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To dwudziesty drugi tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.

Profesor Tadeusz Pilch, fot. Ryszard Minko
Profesor Tadeusz Pilch, fot. Ryszard Minko

Uroczystość odbyła się na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz uczelni, naukowcy i studenci.

Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Tadeuszowi Pilchowi to wyróżnienie - jak napisał w uzasadnieniu do uchwały w tej sprawie Senat UwB - "za niezłomność w głoszeniu idei humanizmu, tolerancji i dialogu. Za współtworzenie naukowej szkoły pedagogiki, opartej na misji służby społecznej".

W poczet doktorów honorowych Uniwersytetu w Białymstoku został włączony "znakomity uczony, wychowawca pokoleń, człowiek wielkiej wrażliwości, dla wielu mistrz i wzór w łączeniu naukowej refleksji z funkcjonowaniem w rzeczywistości społecznej" - wskazał w laudacji prof. Mirosław Sobecki.

W rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę na duże zasługi profesora dla polskiej nauki. 


Pan profesor jest autorem, inspiratorem, spiritus movens niezwykłego przedsięwzięcia - "Encyklopedii pedagogicznej XXI wieku". Jest to ostatnie tego typu pomnikowe dzieło, wielotomowa encyklopedia przed epoką cyfrową, wydana w wersji papierowej - mówił prof. Mirosław Sobecki.


Podkreślił, że zasługą profesora było zintegrowanie całego środowiska polskiej pedagogiki wokół tej idei.

Prof. Mirosław Sobecki mówił też o wieloletnich związkach prof. Pilcha ze środowiskiem białostockich akademików; uczestniczył on w przewodach habilitacyjnych naukowców, brał udział w konferencjach organizowanych na uczelni. Podkreślił, że wyróżnienie jest ważne nie tylko ze względu na akademików, ale też studentów pedagogiki, którzy znają nazwisko profesora, bo jest on autorem podręcznika o metodologii pedagogiki.

Prof. Pilch w rozmowie z dziennikarzami mówił, że związany jest z białostocką uczelnią "emocjonalnie, jak i duchowo". Wspominał o wielokrotnym odwiedzaniu miasta z wykładami. "Czuję się tutaj jakby u siebie" - podkreślił.

Pytany o wyróżnienie tytułem doktora honoris causa, mówił o "dochodzeniu do kresu". "Ja z wykształcenia jestem filozofem, w związku z tym (...) oznacza to koniec. To znaczy, że dochodzę do kresu wszystkiego" - powiedział. Dodał, że na studentów i młodych naukowców czekają kolejne szczeble kariery i to jest otwieranie przyszłości, a dla niego - jak podkreślił - jest to "swego rodzaju satysfakcja, ale jest to też symptom końca kariery". Prof. Pilch mówił, że jedyne, czego mu teraz życzyć, to zdrowia, także dla jego rodziny.

Prof. Pilch urodził się 26 lica 1939 roku w Bielczy w Małopolsce; ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, z którym związał się na całe zawodowe życie, gdzie pracował w Katedrze Pedagogiki Społecznej. Jest autorem kilkuset monografii i podręczników; wśród nich są m.in. "Pedagogika społeczna" czy leksykon "Elementarne pojęcie pedagogiki społecznej i pracy socjalnej". Jest też redaktorem "Encyklopedii pedagogicznej XXI wieku". Jest członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Znany białostocki chirurg prof. Zbigniew Puchalski uhonorowany przez swoich wychowanków

18.05.2023, 14:34

Wychował dziesiątki specjalistów, a teraz jego wychowankowie organizują dla niego specjalną uroczystość. Znany białostocki chirurg profesor Zbigniew Puchalski będzie gościem honorowym międzynarodowej konferencji naukowej "Zdarzenia niepożądane w chirurgii małoinwazyjnej" w Białymstoku.


Profesor Leon Tarasewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

22.06.2022, 16:19

Profesor Leon Tarasewicz, ceniony w świecie malarz pochodzący w województwa podlaskiego, otrzymał w środę (22.06) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To 21. tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.


Prof. Adam Jamróz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

2.06.2022, 14:05

Prawnik i politolog, pierwszy rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Jamróz otrzymał w czwartek (2.06) tytuł doktora honoris causa tej uczelni. To dwudziesty tytuł doktora honoris causa nadany przez Uniwersytet w Białymstoku.


Prestiżowe wyróżnienie dla naukowca z UwB

8.03.2021, 14:58

Prof. Krzysztof Filipow z Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Perejasławiu-Chmielnickim na Ukrainie. To wyróżnienie jest odpowiednikiem doktoratu honoris causa.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 07:14

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok