Radio Białystok | Wiadomości | Profesor Leon Tarasewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

Profesor Leon Tarasewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

22.06.2022, 16:19, akt. 16:22

Profesor Leon Tarasewicz, ceniony w świecie malarz pochodzący w województwa podlaskiego, otrzymał w środę (22.06) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. To 21. tytuł doktora honoris causa nadany przez tę uczelnię.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Leonowi Tarasewiczowi, fot. Sylwia Krassowska
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. Leonowi Tarasewiczowi, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Profesor Leon Tarasewicz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 25-lecia powstania Uniwersytetu w Białymstoku. Wzięli w niej udział przedstawiciele świata nauki, sztuki i polityki.


25 lat uniwersytetu to dobry moment, żeby znaleźć osoby, które nie tylko będą nasz uniwersytet propagować, ale będą również ściśle związane z regionem, ale również krajem i myślę, że osoba prof. Tarasewicza jest właśnie kimś takim, kto po pierwsze jest stąd, jest z nami ściśle związany, ale z drugiej strony bardzo silnie w kraju i na świecie będzie prezentował zarówno uniwersytet jak i region - podkreślał rektor UwB prof. Robert Ciborowski.


Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Leonowi Tarasewiczowi to wyróżnienie - jak napisał uzasadnieniu do uchwały w tej sprawie Senat UwB - "za nieustanne poszukiwania nowych wyzwań artystycznych, przekraczanie barier i granic uprzedzeń kulturowych, historycznych i politycznych".

"Profesor Leon Tarasewicz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych malarzy, który zbudował swój własny przekaz w sztuce" - mówił podczas laudacji prof. Jerzy Nikitorowicz z UwB. Podkreślał, że Tarasewicz jest też zasłużoną osobą w kultywowaniu pamięci o historii tego wielonarodowego regionu i promocji polskiej kultury w świecie. Ocenił, że wprowadzenie Tarasewicza w poczet honorowych doktorów uczelni, to wielki zaszczyt.

Leon Tarasewicz pytany przez dziennikarzy o tytuł doktora honoris causa UwB mówił, że to ważne dla niego wyróżnienie, ale też "miłe", że otrzymał je w Białymstoku, w ośrodku uniwersyteckim.

Pytany, czego mu życzyć, powiedział, że czasu. "Czasu brakuje, bo tak dużo obrazów, tak dużo prac i niezrealizowanych projektów zostało gdzieś tam z tyłu, które były w głowie stworzone, ale nie starczyło manualnych sił, aby to wykonać" - mówił Tarasewicz. W swoim wykładzie zwracał uwagę na ważną rolę sztuki, apelował, by ją szanować i wspierać.

Uroczystości towarzyszy wystawa wybranych prac Tarasewicza, którą do końca lipca można oglądać na wydziale nauk o edukacji UWB. Tarasewicz określił ją jako "specyficzną". Można na niej zobaczyć m.in. obraz namalowany jako praca maturalna w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (1977), czy jedną z prac dyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1984). Prezentowana jest też ostatnia praca Tarasewicza, która została namalowana do Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju (2021).

Profesor Leon Tarasewicz, urodził się w 1957 roku w Waliłach, tutaj też mieszka. Jest profesorem sztuk plastycznych, zatrudnionym w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, której jest też absolwentem. Zadebiutował w 1984 roku wystawami indywidualnymi w Galerii Dziekanka i Galerii Foksal w Warszawie. Od tamtej pory brał udział w kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu zagranicznych oraz polskich kolekcjach sztuki.

Leon Tarasewicz jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody im. Jana Cybisa, Nagrody Fundacji Nowosielskich oraz Paszportu "Polityki". Został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2009 roku jest też Honorowym Ambasadorem Województwa Podlaskiego, a także autorem logo regionu - pikselowego żubra.

Profesor jest też zaangażowany w działalność społeczną, w szczególności na rzecz środowiska białoruskiego. Był radnym gminy Gródek, współpomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza". Jest prezesem Fundacji "Villa Sokrates", która stawia sobie za cel pielęgnowanie i propagowanie myśli oraz idei płynących z twórczości Sokrata Janowicza, a także budowanie mostów pomiędzy przedstawicielami różnych narodów, kultur i religii.

źródło: PAP | red: bs


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Leon Tarasewicz

24.10.2021, 10:27

O malarstwie, białoruskiej tożsamości, hodowli kur ozdobnych i całym barwnym artystycznym życiu przeczytamy w książce "Nie opuszczam rąk. Rozmowa z Leonem Tarasewiczem", którą przeprowadziła Małgorzata Czyńska.


Prezentacja książki o Leonie Tarasewiczu w Białymstoku 22.10.2021

22.10.2021, 11:02

„Nie opuszczam rąk” – książkę-wywiad z Leonem Tarasewiczem prezentowano w Białymstoku. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy z bohaterem książki znanym artystą i działaczem mniejszości białoruskiej w Polsce.


Obraz Leona Tarasewicza będzie reprezentować województwo podlaskie na Expo 2020 w Dubaju

18.08.2021, 16:42

Ma ponad 13 metrów długości i będzie reprezentować nasz region na Expo 2020 w Dubaju. Obraz podlaskiego artysty profesora Leona Tarasewicza jest częścią wystawy w Pawilonie Polskim. Dzieło po raz pierwszy zaprezentowano w Fabryce Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok