Radio Białystok | Wiadomości | Wystawy, festiwal oraz wydarzenia kulturalne w 80. rocznicę powstania w getcie

Wystawy, festiwal oraz wydarzenia kulturalne w 80. rocznicę powstania w getcie

autor: Edyta Wołosik

5.06.2023, 15:34, akt. 15:51

W poniedziałek (5.06) organizatorzy poinformowali o wydarzeniach które zostały zaplanowane na kolejne miesiące tego roku. Część wydarzeń już się odbyła. Główne uroczystości - jak co roku - zaplanowano na 16 sierpnia.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Wystawy, festiwal oraz wydarzenia kulturalne w 80. rocznicę powstania w getcie - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To wyraz pamięci o żydowskiej społeczności. W tym roku mija 80 lat od wybuchu powstania w getcie białostockim. Oprócz nich przygotowano też ponad trzydzieści różnych wydarzeń historycznych i kulturalnych.

Powstanie w białostockim getcie, utworzonym w lipcu 1941 roku, historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami. Wybuchło 16 sierpnia 1943 roku, walki trwały kilka dni.

Bezpośrednim powodem wybuchu powstania były niemieckie przygotowania do ostatecznej likwidacji getta. Grupa bojowników chciała sforsować bramy przy jednej z ulic, co dawałaby szanse na ucieczkę w kierunku Puszczy Knyszyńskiej. Słabo uzbrojonych powstańców było trzystu; Niemców, dysponujących czołgami i samolotami, dziesięć razy więcej. Główne walki w getcie toczyły się 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych kilku dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty oporu.

Uroczystości rocznicowe tradycyjnie odbywają się przy pomniku upamiętniającym obrońców getta. Pomnik stoi na placu noszącym imię przywódcy powstania - Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa. Plac znajduje się na terenie dawnego getta, w miejscu, gdzie niegdyś był cmentarz getta.

Zaplanowane na ten rok uroczystości obejmują też m.in. rocznicę spalenia przez Niemców wielkiej synagogi 27 czerwca 1941 roku, wraz z przebywającymi w niej ludźmi. Według historyków spłonęło w niej wówczas ok. 800 Żydów.

Pod koniec lipca odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablic wmurowanych w chodniki w miejscach głównych bram getta, w jego pierwotnych granicach z 1941 roku.

Głównym obchodom rocznicy wybuchu powstania w getcie towarzyszyć też będzie odsłonięcie tzw. kamieni pamięci poświęconych rodzinie Samuela Pisara - ocalałego z zagłady getta i obozu koncentracyjnego w Auschwitz, znanego na świecie pisarza i prawnika, zmarłego w 2015 roku. Kamienie znajdą się na chodniku przy kamienicy, gdzie Pisar się urodził. Spodziewani są goście z USA i Izraela.

Będą też wystawy, m.in. poświęcone kopistom z białostockiego getta, promocje książek, spektakle plenerowe, koncerty i spacery historyczne. W obchody została również wpisana tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Zachor - kolor i dźwięk", która odbędzie się w drugiej połowie czerwca.


Mówimy o pamięci, spuściźnie, którą pozostawili nam bohaterowie. Którzy walczyli, w getcie zginęli. Oni oczywiście wiedzieli, że zginą, bo walka była nierówna, po prostu walczyli o godną śmierć i pozostaną w naszej pamięci - podkreśla prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


"Jako Żyd wiem o tym, że jest nas za mało, byśmy mogli pielęgnować nasze groby, nasze cmentarze. Bez pomocy nie-Żydów nie damy rady. Liczymy na to, że pokolenia następne wezmą na siebie współciężar, a w istocie rzeczy - główny ciężar noszenia tej pamięci" - mówi przewodniczący komitetu honorowego obchodów 80. rocznicy powstania w getcie Marian Turski.


źródło: PAP | red: ad

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwie uczennice z III LO w Suwałkach przywracają pamięć o dawnych mieszkańcach m.in. Białegostoku

21.03.2023, 07:51

W ramach ogólnopolskiego konkursu z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, wraz z opiekunem Konradem Wiśniewskim, spotykają się z lokalnymi historykami i planują wystawę w swojej szkole.


80. rocznica zagłady orlańskich Żydów

5.11.2022, 07:33

Przed wojną stanowili 80% wszystkich mieszkańców, dziś w Orli nie ma ani jednego człowieka pochodzenia żydowskiego.


Wystawa w 80. rocznicę likwidacji getta w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży

23.10.2022, 16:19

Zdjęcia, dokumenty, rzeczy osobiste i inne pamiątki znalazły się na wystawie "Żydzi łomżyńscy. Życie. Śmierć. Pamięć." w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok