Radio Białystok | Wiadomości | Kościół katolicki obchodził 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Kościół katolicki obchodził 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

autor: Edyta Wołosik

24.09.2023, 07:03, akt. 18:39

W niedzielę (24.09) w Kościele katolickim przypada 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jesteśmy wezwani do szacunku wobec godności każdego migranta; oznacza to kierowanie ruchami migracyjnymi w najlepszy sposób, budowanie mostów, a nie murów i poszerzanie kanałów bezpiecznej migracji - napisał papież Franciszek w orędziu z tej okazji.

Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce, 6.03.2022, fot. Joanna Szubzda
Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce, 6.03.2022, fot. Joanna Szubzda

"Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać"

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem: "Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać". 

W orędziu wydanym z tej okazji papież Franciszek podkreślił, że hasło tegorocznego Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy nawiązuje do inicjatywy solidarnościowej promowanej kilka lat temu przez Konferencję Episkopatu Włoch, która była konkretną odpowiedzią na wyzwania współczesnej migracji.

Przypomniał ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu, która "nie była wynikiem wolnego wyboru, podobnie, jak nie było nim również wiele migracji, które naznaczyły historię ludu Izraela".


Migracja powinna być zawsze dobrowolną decyzją, ale w rzeczywistości, w bardzo wielu przypadkach, również dzisiaj, tak nie jest. Konflikty, klęski żywiołowe, czy też po prostu niemożność godnego i dostatniego życia we własnej ojczyźnie, zmuszają miliony osób do wyjazdu - stwierdził.


Zdaniem papieża, do najbardziej widocznych przyczyn współczesnych przymusowych migracji należą prześladowania, wojny, zjawiska atmosferyczne i nędza.


Migranci uciekają z powodu biedy, ze strachu, z rozpaczy. Aby wyeliminować te przyczyny i tym samym położyć kres przymusowej migracji, potrzebujemy wspólnego zaangażowania wszystkich, każdego zgodnie z jego zakresem obowiązków. Zaangażowania, które zaczyna się od zadania sobie pytania, co możemy uczynić, ale także czego należy zaprzestać. Musimy dążyć do powstrzymania wyścigu zbrojeń, kolonializmu gospodarczego, rabowania cudzych zasobów, dewastowania naszego wspólnego domu - podkreślił papież Franciszek.


Jak wyjaśnił, aby migracja stała się prawdziwie wolnym wyborem, należy dążyć do zapewnienia każdemu sprawiedliwego udziału w dobru wspólnym, poszanowania praw podstawowych i dostępu do integralnego rozwoju człowieka.


Tylko w ten sposób będzie można dać każdemu szansę na godne życie i na spełnienie osobiste oraz w życiu rodzinnym (...). Tam zaś, gdzie warunki pozwalają na wybór: migrować, czy pozostać, trzeba też zagwarantować, że decyzja ta będzie świadoma i przemyślana. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której wielu mężczyzn oraz wiele kobiet i dzieci pada ofiarą niebezpiecznych złudzeń lub pozbawionych skrupułów handlarzy - napisał.


Podkreślił, że "potrzebny jest wspólny wysiłek poszczególnych państw i wspólnoty międzynarodowej, aby zapewnić każdemu prawo do nieemigrowania, czyli możliwość życia w pokoju i godności na własnej ziemi".

"Jest to prawo, które nie zostało jeszcze skodyfikowane, ale które ma fundamentalne znaczenie. Jego zagwarantowanie należy rozumieć jako współodpowiedzialność wszystkich państw wobec dobra wspólnego, które wykracza poza granice państwowe. Trzeba bowiem pamiętać, że ponieważ zasoby świata nie są nieograniczone, to rozwój krajów biedniejszych gospodarczo zależy od zdolności do dzielenia się, jaką można wypracować między wszystkimi państwami. Dopóki prawo to nie zostanie zagwarantowane – a droga ku temu jest daleka – jeszcze wielu będzie musiało wyjechać w poszukiwaniu lepszego życia" - ocenił.

Papież przytoczył słowa Chrystusa z Ewangelii według św. Mateusza: "Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".

"Te słowa brzmią jak nieustanna przestroga, by w migrancie rozpoznawać nie tylko brata lub siostrę w potrzebie, ale samego Chrystusa, pukającego do naszych drzwi. Dlatego też pracując nad tym, aby każda migracja mogła być owocem wolnego wyboru, jesteśmy wezwani do najwyższego szacunku wobec godności każdego migranta" - zastrzegł.

Według papieża, "oznacza to towarzyszenie i kierowanie ruchami migracyjnymi w najlepszy możliwy sposób, budowanie mostów, a nie murów, poszerzanie kanałów bezpiecznej i regularnej migracji".

"Gdziekolwiek zdecydujemy się budować naszą przyszłość, w kraju, w którym się urodziliśmy czy gdzie indziej, ważne, by zawsze znalazła się tam wspólnota gotowa przyjąć, chronić, promować i integrować wszystkich, bez różnicowania i bez pomijania kogokolwiek" - zaznaczył.

Podkreślił, że trwający proces synodalny prowadzi do "dostrzegania w osobach najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo – a jest wśród nich wielu migrantów i uchodźców – szczególnych towarzyszy podróży, których należy miłować i otaczać opieką jako braci i siostry". "Tylko podążając razem możemy dojść daleko i osiągnąć wspólny cel naszej podróży" - dodał.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 r. Od 2019 r. Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w ostatnią niedzielę września każdego roku. W poprzednich latach obchodzony był w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego.

Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany jako "okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów".


Uroczystości z okazji Dnia Migranta i Uchodźcy w Białymstoku

Caritas Archidiecezji Białostockiej z okazji przypadającego w niedzielę (24.09) Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zorganizowało w piątek (22.09) spotkanie. W 11. Liceum przybliżono kulturę ukraińską, rozmawiano m.in. o potrzebie pomocy drugiemu człowiekowi. Były też występy artystyczne i poczęstunek.  

Natomiast w niedzielę o 12:30 w parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Świętej Trójcy w Białymstoku (mieszczącej się w dolnej części kościoła Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2) rozpoczęło się nabożeństwo z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. 

źródło: PAP | red: mag, dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Caritas Archidiecezji Białostockiej przekaże potrzebującym uczniom około pół tysiąca plecaków z wyposażeniem

5.09.2023, 13:17

Około pół tysiąca plecaków z wyposażeniem zamierza przekazać uczniom Caritas Archidiecezji Białostockiej w 15 edycji akcji "Tornister Pełen Uśmiechów".


Festyn integracyjny przed Teatrem Dramatycznym z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy

24.08.2023, 17:26

To okazja do zabawy na zakończenie wakacji, a jednocześnie integracji mieszkańców Białegostoku z przybyłymi do regionu Ukraińcami. Przy Teatrze Dramatycznym w Białymstoku zorganizowano w czwartek (24.08) festyn miejski.


W Białymstoku jest ok. 5 tys. uchodźców z Ukrainy - mija rok od początku rosyjskiej inwazji

24.02.2023, 15:19

Ostatni rok to czas niezwykłej solidarności i mobilizacji Polaków, wielu firm i organizacji wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym czasie polską granicę przekroczyło 10 milionów osób.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstokuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok