Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku jest ok. 5 tys. uchodźców z Ukrainy - mija rok od początku rosyjskiej inwazji

W Białymstoku jest ok. 5 tys. uchodźców z Ukrainy - mija rok od początku rosyjskiej inwazji

autor: Grzegorz Pilat

24.02.2023, 15:19, akt. 16:33

Ostatni rok to czas niezwykłej solidarności i mobilizacji Polaków, wielu firm i organizacji wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. W tym czasie polską granicę przekroczyło 10 milionów osób.

Manifestacja "Białystok solidarny z Ukrainą", fot. Sylwia Krassowska
Manifestacja "Białystok solidarny z Ukrainą", fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W Białymstoku jest ok. 5 tys. uchodźców z Ukrainy - mija rok od początku rosyjskiej inwazji - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Teraz w naszym kraju przebywa blisko 2,5 miliona Ukraińców. W Białymstoku - według oficjalnych danych - jest ich około 5 tysięcy, ale w rzeczywistości może być kilka razy więcej.

Wśród osób, które znalazły schronienie w stolicy województwa podlaskiego jest pani Janina, która z Ukrainy uciekła z 8-letnim synem. Opowiada, że dotarła do Polski pociągiem ewakuacyjnym, a z granicy odebrali ją znajomi, którzy się nią zaopiekowali. 

Pani Janina chce wracać na Ukrainę, bo została tam cała jej rodzina, ale jak sama tłumaczy - jeszcze jest za wcześniej.


- Od agresji Rosji na Ukrainę minął rok. Przyszedł czas na podsumowanie i przedstawienie tego wszystkiego, co zrobiliśmy. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Białegostoku za zaangażowanie, empatię, ciężką pracę na rzecz potrzebujących obywateli Ukrainy. Jestem dumny z nas wszystkich, którzy okazywaliśmy i okazujemy obywatelom Ukrainy zrozumienie i solidarność. W tym trudnym, niespodziewanym czasie wszyscy zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. W ciągu roku wysłaliśmy 100 ton darów w transportach do Ukrainy, 35 transportów humanitarnych z pomocą rzeczową, ale to też inna pomoc m.in. stowarzyszeń, wolontariuszy i wielu osób dobrej woli - mówił zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.


W pomoc Ukraińcom zaangażowało się wiele organizacji i instytucji pomocowych m.in Caritas Archidiecezji Białostockiej, który wysłał na Ukrainę ponad 22 tony darów.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Białystok solidarny z Ukrainą" - demonstracja pod konsulatem Białorusi

26.02.2022, 21:16

Pod hasłem "Białystok solidarny z Ukrainą" odbyła się w sobotę (26.02) wieczorem demonstracja przed białoruskim konsulatem w tym mieście. Podkreślano, jak ważna jest teraz jedność i pomoc Ukraińcom.


Prezydent Zełenski: nie składamy broni, będziemy bronić naszego kraju

26.02.2022, 08:08

Nie składamy broni; będziemy bronić naszego kraju - powiedział w nagraniu opublikowanym w sobotę rano na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Rosja zaatakowała Ukrainę

24.02.2022, 06:18

Rosyjska armia atakuje obiekty wojskowe w całej Ukrainie - pisze agencja prasowa Interfax-Ukraina. Mieszkańcy wielu ukraińskich miast słyszą wybuchy. Eksplozje słyszane są również w stolicy Ukrainy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok